Connect with us

Słownik Motoryzacyjny

ABD – Automatic Blocking of Differential

Published

on

ABD – co to jest?

Automatic Blocking Differential (ABD), inaczej zwany automatyczną blokadą dyferencjału, to mechanizm, który pozwala na efektywniejszy przesył momentu obrotowego w warunkach ograniczonej przyczepności. Dyferencjał to element skrzyni rozdzielczej, który pozwala na zrównoważenie różnicy prędkości obrotowych przedniej i tylnej osi pojazdu z napędem 4×4 w czasie skrętu. ABD zapobiega utracie trakcji i stanowi ochronę dla skrzyń biegów, zwłaszcza w trudnym terenie..

Automatyczna blokada dyferencjału może być wykonana na kilka sposobów, głównie poprzez zastosowanie mechanizmu różnicowego o ograniczonym tarciu wewnętrznym (inaczej szpera), montaż sprzęgieł wielopłytkowych lub zastosowanie elektronicznych blokad dyferencjałów.

Należy również zaznaczyć, że automatyczna blokada dyferencjału ma kilka ograniczeń, ponieważ nie pozwala na długotrwałe przeniesienie 100 procent momentu na koło lub oś o lepszej przyczepności i jest bardziej skuteczna tylko w nierównych warunkach terenowych. W przypadku jazdy po asfalcie lub innych równych powierzchniach, efekt ABD będzie minimalny.

Sprawdź też  Indeks prędkości opony: kluczowy czynnik dla bezpieczeństwa i wydajności pojazdu

Jestem pasjonatem motoryzacji specjalizującym się w historii samochodów oraz lubiącym ciekawostki motoryzacyjne. Moje artykuły są pełne pasji i rzetelnych informacji, które przeniosą Cię w świat kultowych marek, legendarnych modeli i przełomowych wynalazków. Zapraszam do wspólnego odkrywania fascynującej historii samochodów!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne