Connect with us

Słownik Motoryzacyjny

ACT – Air Charge Temperature Sensor

Published

on

ACT – Air Charge Temperature Sensor

Czujnik temperatury powietrza w układzie ssącym, zwany Air Charge Temperature Sensor (ACT), przetwarza temperaturę powietrza w silniku. Ten czujnik wykorzystuje termistor, – czujnik rezystancyjny, który reaguje na zmiany temperatury powietrza. ACT mierzy temperaturę powietrza za pierwszym wałkiem rozrządu w celu ustalenia jego gęstości.

Jak działa czujnik?

ACT mierzy temperaturę powietrza, a następnie przetwarza informacje o gęstości powietrza. Niższa temperatura oznacza większą ilość powietrza, która dostanie się do silnika w porównaniu do tych, które mają wyższą temperaturę. Informacja ta jest następnie wykorzystywana przez układ wtryskiwania paliwa; jeśli temperatura jest niższa, wyższa ilość paliwa zostanie wprowadzona do silnika w celu uzyskania prawidłowego stosunku powietrze/paliwo.

Jak informacje z ACT są wykorzystywane w układzie wtryskowym paliwa?

Kontroler wtrysku paliwa koryguje dawkę paliwa w zależności od sygnału, który dostarcza czujnik temperatury powietrza. Jeśli temperatura powietrza jest wyższa, silnik potrzebuje mniej paliwa, aby mieć prawidłowy stosunek powietrze/paliwo. Kontroler wtrysku paliwa wyśle mniejszą dawkę paliwa, jeśli temperatura powietrza jest niższa, aby zapewnić prawidłowy skład mieszanki paliwowo – powietrznej.

Podsumowanie

Czujnik temperatury powietrza w układzie ssącym (ACT) umożliwia policzenie temperatury powietrza w celu obliczenia jego gęstości. Czujnik przechwytuje i przekazuje informacje do układu wtryskowego paliwa, który modyfikuje dawki paliwa w zależności od temperatury powietrza, co zapewnia odpowiedni skład mieszanki paliwowo – powietrznej.

Sprawdź też  Immobiliser - co to jest?

Jestem pasjonatem motoryzacji specjalizującym się w historii samochodów oraz lubiącym ciekawostki motoryzacyjne. Moje artykuły są pełne pasji i rzetelnych informacji, które przeniosą Cię w świat kultowych marek, legendarnych modeli i przełomowych wynalazków. Zapraszam do wspólnego odkrywania fascynującej historii samochodów!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne