Connect with us

Słownik Motoryzacyjny

ADS – Advanced Disk System

Published

on

Advanced Disk System (ADS) – Co to jest?

Advanced Disk System (ADS) to nowy układ tarczowy opracowany przez firmę Delphi. Jest on zaprojektowany w celu zwiększenia mocy hamowania w porównaniu do konwencjonalnych systemów.

ADS składa się z dwóch współpracujących ze sobą podzespołów: dwóch pływających tarcz zamocowanych na piastach koła oraz jednotłokowego zacisku i czterech wkładek ciernych. Obie tarcze są wyposażone w stalowe elementy sprężyste tworzące samoistny układ luzów.

Tłok zacisku jest przesuwany sprężyną w miarę wzrostu nasilenia hamowania, która najpierw napina tarcze palcowe i w ten sposób wciska je blisko siebie. Tarcze blokują się ze sobą tworząc efekt hamowania rozkładający siłę hamulcową na obydwie tarcze, co zapewnia precyzyjne i stabilne hamowanie.

Kluczową cechą ADS jest to, że moment hamowania jest znacznie większy w porównaniu do standardowych systemów hamulcowych, z zaledwie 2% większą- aż do 5% – siłą hamowania. Oznacza to, że ADS zapewnia szybsze i bardziej pewne hamowanie niż konwencjonalne systemy.

Sprawdź też  SIPS - Side Impact Protection System

Jestem pasjonatem motoryzacji specjalizującym się w historii samochodów oraz lubiącym ciekawostki motoryzacyjne. Moje artykuły są pełne pasji i rzetelnych informacji, które przeniosą Cię w świat kultowych marek, legendarnych modeli i przełomowych wynalazków. Zapraszam do wspólnego odkrywania fascynującej historii samochodów!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne