Connect with us

Porady

Asystent parkowania – Działanie, charakterystyka i zalety

Published

on

parkowanie samochodem

Ruch na drogach jest coraz większy, rośnie też liczba aut na wszelakich parkingach. Nierzadko znalezienie wolnego miejsca zajmuje kilka lub kilkanaście minut. Jeśli nie jesteśmy wyjątkowo sprawnym kierowcą, który wciśnie swój pojazd w absolutnie każdą możliwą lukę, możemy szukać odpowiedniego miejsca nawet minut kilkadziesiąt. Z pomocą przychodzi nam wtedy asystent parkowania, czyli system który jest w stanie wykonać cały manewr za nas. Sprawdzamy jak działa oraz czy warto go posiadać.

Co to jest asystent parkowania?

Systemy wspomagające parkowanie samochodów osobowych pojawiły się na rynku już dawno temu. Jako pierwszy wprowadził je Volkswagen w roku 2006 pod nazwą Park Assist. Układ pozwalał na wykonanie tylko i wyłącznie manewru parkowania równoległego, wydając kierowcy polecenia oraz samodzielnie obracając kierownicę. Nie można było zaparkować w najciaśniejszych miejscach, system wymagał sporego marginesu bezpieczeństwa. Trudno się temu dziwić, w tamtych czasach automatyczne parkowanie było absolutną nowością, a producenci sami nie do końca ufali w sprawność swoich nowinek technicznych. Późniejsze wersje, stosowane już praktycznie we wszystkich markach, pozwalały na parkowanie w coraz ciaśniejszych lukach między samochodami. Zostały też rozszerzone o funkcję parkowania równoległego tyłem oraz przodem, a także wyjazdu z powrotem na drogę z ciasnego miejsca. Współczesny system parkowania pozwala zmieścić pojazd w przestrzeni tak niewielkiej, że nawet bardzo sprawny kierowca z dużym doświadczeniem mógłby mieć problem by zrobić to własnymi rękami. Na pewno zajęłoby to o wiele więcej czasu, zawsze jest też ryzyko kolizji z innymi autami.

Jak działa automatyczne parkowanie?

System Park Assist jest rozszerzeniem układu czujników parkowania, czyli systemu pod nazwą Parktronic. To za ich pomocą określane jest położenie samochodu, a także odległość od przeszkód wokół niego. Jeżeli więc w pojeździe zainstalowany jest asystent parkowania, czujniki odległości (zarówno z przodu i z tyłu) również musza być obecne na jego pokładzie. Natomiast awaria któregokolwiek z nich spowoduje, że oba powyższe systemy przestaną funkcjonować jednocześnie (Parktronic może czasami nadal działać w ograniczonym zakresie).

Sprawdź też  Jak zadbać o sondę lambda w samochodzie?

Rozpoczęcie manewru automatycznego parkowania rozpoczyna się od naciśnięcia odpowiedniego przycisku. Ten zlokalizowany jest na konsoli lub na kierownicy. Następnie należy z niewielką prędkością (zazwyczaj maksymalnie 30 km/h) przejeżdżać obok rzędu pojazdów, zaparkowanych równolegle lub prostopadle. Gdy system wykryje odpowiednio dużą lukę, otrzymamy polecenie zatrzymania się. Następnie zostanie nam nakazane włączenie kierunkowskazu oraz wrzucenie biegu wstecznego, a także zdjęcie rąk z kierownicy. Ta obróci się automatycznie do odpowiedniego położenia, a system poleci nam rozpoczęcie cofania. Należy robić to bardzo powoli, by w odpowiednim momencie zatrzymać się. Nowsze systemy Park Assist, które współpracują z układem hamulcowym, mogą automatycznie zatrzymać pojazd. Kolejnym etapem będzie ponowne samoczynne obrócenie kierownicy i polecenie kontynuacji jazdy do tyłu. Ostatecznie, po wyprostowaniu kół pojazdu, asystent parkowania nakaże nam podjechać nieco do przodu, by idealnie ustawić auto pomiędzy innymi samochodami.

Czy warto mieć wspomaganie parkowania?

Młodzi oraz niedoświadczeni kierowcy, którzy nie wiedzą jeszcze jak parkować samochód bezpiecznie w każdym możliwym miejscu, z pewnością docenią automatyczny system parkowania. Również osoby doświadczone, z wieloletnią praktyką za kółkiem, z pewnością będą mieć z niego korzyść. Manewr wykonywany jest bowiem o wiele szybciej, możliwe jest zmieszczenie auta w o wiele ciaśniejsze miejsca, a przede wszystkim nie ryzykujemy spowodowania kolizji. Nie otrzymamy też mandatu za nieprawidłowe parkowanie, ponieważ system nie pozwoli np. zaparkować na dwóch miejscach jednocześnie, bądź zastawić innemu kierowcy drzwi do jego auta. Asystent parkowania albo będzie działał sprawnie i bezpiecznie, albo zostanie wyłączony całkowicie przez komputer samochodu. Wciąż jednak należy liczyć się, że taka sytuacja może mieć miejsce, stąd warto od czasu do czasu zaparkować samodzielnie by nie wyjść z wprawy. Najczęstszymi powodami niedziałania instalacji jest zabrudzenie czujników systemu Parktronic. Doposażenie pojazdu w Park Assist to zazwyczaj cena od jednego do kilku tysięcy złotych, zależnie od konkretnej marki.

Sprawdź też  Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej - co warto wiedzieć?

Źródła:
– https://pl.wikipedia.org/wiki/Park_Assist
– https://www.autobaza.pl/page/auto-ekspert/asystent-parkowania-co-to-jest-i-jak-dziala-system-park-assist/
– https://blaber.pl/technologie/park-assist/

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne