Connect with us

Porady

Badanie lekarskie na prawo jazdy – jak wygląda?

Published

on

Badania lekarskie wymagane na prawo jazdy

Każdy kierowca, przed otrzymaniem dokumentu prawa jazdy musi pozytywnie przejść badania lekarskie. Świadczą one o stanie zdrowia kandydata na kierowcę i potwierdzają, że jest on zdolny do sprawdzenia pojazdów, niezależnie od warunków pogodowych czy pory dnia.

Po co przeprowadza się badanie lekarskie na prawo jazdy?

Wielu kandydatów na kierowcę jest zaskoczonych obowiązkiem przejścia badań lekarskich przed przystąpieniem do egzaminu na prawo jazdy. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że jazda samochodem nie jest tylko frajdą, ale wymaga także wyjątkowych zdolności motorycznych, umiejętności przewidywania sytuacji oraz nieprzeciętnej podzielności uwagi. Badania lekarskie na prawo jazdy mają za zadanie wykazać zdolność przyszłego kierowcy do prowadzenia pojazdów oraz wykluczyć ewentualne cechy lub dolegliwości mogące przeszkodzić w bezpiecznej jeździe samochodem. Najważniejszymi elementami badania lekarskiego są: weryfikacja zmysłu słuchu o wzroku, zapisanie informacji dotyczących przyjmowanych na stałe leków mogących zaszkodzić lub negatywnie działać na nasze zachowania za kierownicą czy ocena stanu psychicznego przyszłego kierowcy.

Gdzie zrobić badanie na prawo jazdy?

Osobą, która powinna przeprowadzić badanie kierowców, jest lekarz orzecznik medycy pracy. Tylko ten specjalista posiada odpowiednie uprawnienia oraz może wystawić wiążącą opinię dotyczącą stanu zdrowia kandydata na kierowcę, która będzie honorowana podczas tworzenia PKK (Profilu Kandydata na Kierowcę).

Najprostszymi sposobami na znalezienie tego specjalisty są:

  • Udanie się do Miejskiego lub Wojewódzkiego Ośrodka Medycyna Pracy,
  • Udanie się do lekarza orzecznika wskazanego przez szkołę nauki jazdy, w której odbywamy kurs.
Sprawdź też  Jak pokonać stres na egzaminie na prawo jazdy?

Drugie rozwiązanie ma znaczącą przewagę w kwestii finansowej – bardzo często szkoły nauki jazdy mają podpisane umowy ze specjalistami, dzięki czemu badania możemy wykonać za darmo lub w obniżonej cenie.

Ile kosztuje badanie na prawo jazdy?

Ceny za badania lekarskie kierowcy jeszcze do niedawna były stałe i regulowane prawnie przez Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie badań lekarskich osób ubiegających się o orzeczenie lekarskie do prawa jazdy. Koszt takiego badania wynosił wtedy 200 zł.

Jednak od 1 września 2019 roku, przepisy uległy zmianie. Cena nie jest już regulowana odgórnie i wynosić może, w zależności od placówki, nawet do 450 złotych. Kwota obejmuje badania oraz wydanie orzeczenia koniecznego do odebrania potrzebnych dokumentów w wydziale komunikacji.

Zgodnie z poprzednim punktem, warto jednak zwrócić uwagę czy szkoła nauki jazdy, w której odbywamy kurs, nie ma podpisanej umowy z lekarzem orzecznikiem. Dzięki temu możemy zredukować lub uniknąć kosztów związanych z badaniem lekarskim.

Co bada lekarz?

Zakres badań potrzebnych do uzyskania prawa jazdy

Zakres badań przeprowadzanych przez lekarza orzecznika jest ściśle regulowany przez wymienione wyżej Rozporządzenie Ministra Zdrowia. Odpowiedź na pytanie o zakres wykonywanych przez specjalistę badań zależy od kategorii prawa jazdy, o którą się staramy.

Najpopularniejszą kategorią jest kategoria B, uprawniająca do kierowania pojazdami osobowymi i dostawczymi o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony. Badanie lekarskie w takim przypadku podzielić można na kilka punktów:

  • wywiad, podczas którego specjalista ocenia stan psychiczny kandydata na kierowcę oraz obserwuje czy przyszły kierowca nie przejawia oznak choroby alkoholowej,
  • badanie wzroku, któremu lekarz poświęca najwięcej uwagi. Kandydat na kierowcę podczas tego badania musi odczytać optotypy z tablicy Jeżeli na co dzień nosimy okulary lub soczewki kontaktowe, warto wziąć je ze sobą – informacja o ich noszeniu będzie również zaznaczona w prawie jazdy,
  • badania słuchu oraz zmysłu równowagi, podczas których lekarz poprosi o wykonanie prostych ćwiczeń, takich jak przejście po linii prostej czy dotknięcie z zamkniętymi oczami palcem czubka nosa. Jeśli na co dzień nosimy aparat słuchowy, należy zabrać go na badanie ze sobą,
  • badanie serca, pulsu oraz ciśnienia krwi, wykluczające problemy związane z układem krwionośnym.
Sprawdź też  Prawo jazdy kat D - co warto wiedzieć

Czy badanie na prawo jazdy trzeba powtarzać?

Powtarzanie badań na prawo jazdy

Aktualnie, zaświadczenie o stanie zdrowia wystawiane jest terminowo. Po upływie danego czasu, badanie na prawo jazdo trzeba powtórzyć. Prawo jazdy kategorii takich jak AM, A1, A2, A, B1, B, B+E czy T można uzyskać na okres maksymalnie 15 lat. Jeżeli badana osoba cierpi na przewlekłe schorzenie, takie jak cukrzyca czy wada wzroku lub słuchu, czas na który można dostać uprawnienia będzie krótszy. O jego długości decyduje lekarz od prawa jazdy. Warto zaznaczyć, że kierowcy zawodowi muszą częściej stawiać się na badania – wykonywać je muszą co 5 lat. Częstsze badania lekarskie wymagane są także od kierowców w podeszłym wieku.

Po wykonanym badaniu lekarskim, specjalista wydaje zaświadczenie, na którym pojawić się mogą kody wyznaczające obowiązki kierującego pojazdem. Dla przykładu, osoby z wadą wzroku uzyskują oznaczenie 01. W takim przypadku kod 01.06 wymaga od kierowcy prowadzenia w soczewkach kontaktowych lub okularach, kod 01.01 jest informacją o obowiązku jazdy wyłącznie w okularach, a kod 01.02 dotyczy nakazu prowadzenia w soczewkach kontaktowych.

Źródła:

  • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 8 lipca 2014 r. w sprawie badań psychologicznych osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, kierowców oraz osób wykonujących pracę na stanowisku kierowcy (Dz.U. 2014 poz. 937)

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne