Connect with us

Porady

Cło w Polsce – od jakiej kwoty jest naliczane?

Published

on

zakup samochodu

Cło – czym jest i kiedy jest naliczane?

Cło to opłata, którą każde państwo nałożyć może na towary przekraczające jego granicę. Jest to jedno z narzędzi regulacji handlu międzynarodowego, które ma na celu ochronę krajowych producentów przed konkurencją z zagranicy. Cło może być naliczane zarówno od towarów importowanych, jak i eksportowanych, choć w praktyce częściej dotyczy to importu.

Jakie towary podlegają ocleniu?

W zasadzie każdy towar, który przekracza granicę, podlega ocleniu. W praktyce jednak często obowiązują różnego rodzaju zwolnienia, które zależą od rodzaju towaru, kraju pochodzenia, a nawet od celu, na jaki towar jest importowany. Przykładowo, niektóre towary mogą być zwolnione z cła, jeśli są przeznaczone na cele naukowe lub charytatywne. Warto jednak zaznaczyć, że zwolnienia te są wyjątkiem, a nie regułą.

Od jakiej kwoty naliczane jest cło?

To zależy od przepisów obowiązujących w danym kraju. W Unii Europejskiej, do której należy Polska, obowiązuje tzw. „kwota de minimis”. Oznacza to, że jeśli wartość towaru nie przekracza 150 euro, to nie jest on oclony. Warto jednak podkreślić, że kwota ta dotyczy wartości samego towaru, bez uwzględnienia kosztów transportu i ubezpieczenia.

Dla osób prywatnych istnieją jednak pewne wyjątki. Jeżeli produkt kupiony w sklepie otrzymuje osoba prywatna, kwota wolna od cła wynosi 22 euro. Jeżeli natomiast paczka jest przesyłana przez osobę prywatną do innej osoby prywatnej, kwota wolna od cła wynosi 45 euro.

Jeżeli wartość przesyłki przekroczy te kwoty, naliczane są dodatkowe opłaty. Wysokość cła zależy od rodzaju towaru i jest określana na podstawie taryfy celnej. Warto jednak pamiętać, że do cła doliczany jest także podatek VAT, który obliczany jest od sumy wartości towaru i cła.

Sprawdź też  Wymiana paska rozrządu: Koszty, terminy i możliwość samodzielnej wymiany

Dlatego też, zanim zdecydujesz się na zakup towarów z zagranicy, warto dokładnie sprawdzić, jakie dodatkowe opłaty mogą Cię spotkać. W przeciwnym razie, zamiast oszczędności, możesz zyskać nieprzyjemną niespodziankę w postaci wysokich opłat celnych i podatkowych.

Jak obliczyć cło?

Cło oblicza się na podstawie taryfy celnej, która jest dokumentem określającym wysokość stawek celnych dla poszczególnych towarów. W praktyce taryfa celna to bardzo skomplikowany dokument, który obejmuje tysiące różnych pozycji. Dlatego też obliczanie cła to zadanie, które najczęściej powierza się specjalistom – agentom celnych.

Jakie są stawki celne na towary z Chin i USA?

Stawki celne na towary z Chin i USA są bardzo zróżnicowane i zależą od konkretnej pozycji w taryfie celnej. Na przykład, za import telewizorów z USA do UE nalicza się cło w wysokości 14%, zaś za import rowerów – 15,7%. Z kolei za import odzieży z Chin nalicza się cło w wysokości 12%, a za import obuwia – aż 17%.

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne