Connect with us

Części samochodowe

Dokręcanie kół samochodowych – przewodnik krok po kroku

Published

on

dokręcanie kół w samochodzie

Dokręcanie kół w samochodzie to czynność, która na pierwszy rzut oka wydaje się prosta. W praktyce jednak wymaga ona precyzyjności i wiedzy na temat momentu obrotowego, z jakim należy dokręcać śruby. Oto jak to zrobić krok po kroku.

1. Przygotowanie

Zanim zaczniemy, upewnijmy się, że mamy wszystkie niezbędne narzędzia. Będziemy potrzebować podnośnika samochodowego, podstawek, akumulatorowego klucza udarowego, zestawu długich nasadek udarowych, przedłużanego pokrętła z przegubem oraz klucza dynamometrycznego.

2. Podniesienie samochodu

Najpierw należy bezpiecznie podnieść samochód za pomocą podnośnika. Pamiętaj, aby postawić samochód na płaskim terenie i zastosować hamulec ręczny.

3. Odkręcanie kół

Korzystając z klucza udarowego i odpowiedniej nasadki, odkręć śruby mocujące koło. Jeśli śruby są bardzo mocno dokręcone, może być konieczne użycie przedłużanego pokrętła z przegubem.

4. Dokręcanie kół

Po zamontowaniu nowego koła, należy dokręcić śruby. Zaczynamy od ręcznego dokręcenia, a następnie używamy klucza dynamometrycznego.

5. Moment obrotowy

Moment obrotowy, czyli siła z jaką dokręcamy śruby, powinna wynosić ok. 110-140 nm – w zależności od producenta samochodu. Klucz dynamometryczny pozwoli nam precyzyjnie ustawić ten moment.

6. Kontrola dokręconych kół

Po zamontowaniu kół i opuszczeniu samochodu, konieczne jest sprawdzenie wszystkiego jeszcze raz. Upewnij się, że wszystkie śruby są prawidłowo dokręcone i że koło jest stabilne.

Pamiętaj, że prawidłowe dokręcenie kół ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa na drodze. Zbyt mocno dokręcone śruby mogą uszkodzić gwinty i naciągnąć szpilki, co w konsekwencji osłabi mocowanie koła. Z drugiej strony, zbyt luźno dokręcone śruby mogą prowadzić do odpadnięcia koła. Dlatego zawsze warto dokładnie sprawdzić wszystko po wymianie kół.

Sprawdź też  Rozładowany akumulator: Diagnostyka, Rozwiązania i Wskazówki

Jestem pasjonatem motoryzacji specjalizującym się w historii samochodów oraz lubiącym ciekawostki motoryzacyjne. Moje artykuły są pełne pasji i rzetelnych informacji, które przeniosą Cię w świat kultowych marek, legendarnych modeli i przełomowych wynalazków. Zapraszam do wspólnego odkrywania fascynującej historii samochodów!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne