Connect with us

Elektromobilność

Dopłaty do samochodów elektrycznych – co warto wiedzieć?

Published

on

dotacje do samochodów elektrycznych

W obecnych czasach samochody elektryczne zaczynają dominować na rynku nowych aut. Mimo że w Polsce ich odsetek nadal jest niewielki, wiele krajów europejskich notuje ogromny wzrost ilości elektryków poruszających się po ulicach. Aby spopularyzować ten rodzaj napędu, polski rząd oferuje dotacje oraz dofinansowania do zakupu samochodów elektrycznych. Komu przysługują dopłaty? Jaka jest ich wysokość?  

Program „Mój elektryk” – czym jest i komu przysługuje?

Jedną z korzyści wynikających z posiadania samochodu elektrycznego, jest dopłata do jego zakupu. „Mój elektryk” to program rządowy mający na celu udzielanie wsparcia finansowego osobom, które chcą kupić samochód elektryczny. Od 12 lipca 2021 roku wniosek o dopłatę mogą składać osoby fizyczne, a od 2022 roku o dofinansowanie wnioskować mogą także firmy, samorządy oraz instytucje. Dotacje objęte programem „Mój elektryk” dotyczą także leasingu samochodów elektrycznych.

Jaka jest wysokość dopłaty do samochodów elektrycznych?

Przewidywana wysokość dopłat do zakupu samochodu elektrycznego jest stosunkowo wysoka. Osoby fizyczne mogą liczyć na dofinansowanie do zakupu samochodu osobowego (kategoria M1) w wysokości 18 750 zł (cena auta nie może przekraczać 225 000 zł). Rodziny, które posiadają Kartę Dużej Rodziny (trójka lub więcej dzieci) mogą otrzymać w ramach dofinansowania nawet 27 000 zł, bez względu na cenę pojazdu.

Od firm ubiegających się o dofinansowanie wymaga się deklaracji rocznego przebiegu na poziomie co najmniej 15 tys. km (kategoria M1 oraz L, czyli osobówki i motocykle) lub 20 tys. km (samochody dostawcze o DMC większej niż 3,5 tony). W przypadku spełnienia tego warunku, przedsiębiorstwo może wnioskować o dofinansowanie w wysokości 27 000 zł (M1) lub do 70 000 zł (N1).

Sprawdź też  Samochody elektryczne - rodzaje, zalety, wady

Warto pamiętać, że wniosek o dofinansowanie złożyć należy po zakupie, zarejestrowaniu i ubezpieczeniu samochodu w Polsce.

dofinansowanie na samochód elektryczny

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do samochodu elektrycznego?

Proces ubiegania się o dopłatę do samochodu elektrycznego jest prosty. Wniosek należy złożyć drogą internetową do NFOŚiGW (Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej). Pozwala to ograniczyć do minimum wszelkie formalności. Na stronie internetowej zalogować się można za pomocą nazwy użytkownika oraz hasła, jednak zakładanie konta nie jest obowiązkowe. Do złożenia wniosku wystarczy bowiem Profil Zaufany i logowanie przez login.gov.pl. Po uzupełnieniu danych logowania i potwierdzeniu go kodem SMS, generator wniosku prowadzi nas przez wszystkie kroki uzupełniania formularzy.

Do prawidłowego wyświetlania generatora wniosków niezbędny jest komputer stacjonarny lub laptop, ponieważ NFOŚiGW nie udostępnia wersji mobilnej na smartfon. Po wypełnieniu wszystkich danych, warto ponownie sprawdzić ich poprawność, a na koniec podpisać dokument używając Profilu Zaufanego lub podpisu elektronicznego.

Dopłata do zakupu samochodu elektrycznego dla firm

Z początkiem 2022 roku, dopłata do samochodu elektrycznego dostępna jest również dla firm korzystających z leasingu. Dotyczy nie tylko jednoosobowych działalności gospodarczych, ale także dużych spółek. Zasady dofinansowania mogą być niejasne podczas korzystania z wynajmu długoterminowego, jednak także w tym przypadku możliwe jest zdobycie dofinansowania – wystarczy, że podpisana umowa wynajmu spełnia wszystkie warunki odpowiednie dla leasingu operacyjnego.

Czy program „Mój elektryk” obejmuje samochody hybrydowe?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, NFOŚiGW nie przewiduje żadnych dopłat do zakupu samochodów hybrydowych – zarówno klasycznych hybryd, jak i modeli PHEV czy MHEV. Program ten związany jest bowiem z planowanym zakazem sprzedaży samochodów emisyjnych, czyli posiadających silnik spalinowy. Samochody hybrydowe także będą zaliczać się do aut zakazanych do sprzedaży na terenie całej Unii Europejskiej.

Sprawdź też  Izera - Polski samochód elektryczny - co warto wiedzieć?

Źródła:

https://www.gov.pl/web/elektromobilnosc/program-moj-elektryk–pytania-i-odpowiedzi-12102021

https://www.pit.pl/aktualnosci/dofinansowanie-samochodow-elektrycznych-warunki-i-zasady-1006349

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne