Connect with us

Porady

Gdzie na dokumencie jest numer i seria prawa jazdy?

Published

on

numer prawa jazdy

Mimo, że serii i numeru prawa jazdy nie używamy zbyt często, informacja gdzie można znaleźć te dane, może nam się przydać w niektórych sytuacjach. Poniżej znajduje się wyjaśnienie, gdzie szukać serii i numeru prawa jazdy oraz kiedy będziemy musieli z nich skorzystać.

Gdzie jest numer prawa jazdy?

Posiadając dokument prawa jazdy, najczęściej zwraca się uwagę na jego datę ważności oraz dane adresowe. Istnieje jednak jeszcze kilka innych punktów, o których warto wiedzieć w przypadku konieczności ich odnalezienia.

Legenda opisująca wszystkie pozycje występujące na dokumencie prawa jazdy, znajduje się na tylnej części dokumentu. W zależności od daty jego wydania, dane te wydrukowane są w formie pionowej lub poziomej, z prawej strony prawa jazdy. Legenda jest niezwykle przydatna, ponieważ opisane są w niej niemal wszystkie pozycje znajdujące się na dokumencie.

Numer i seria prawa jazdy określone są punktem numer 5, umiejscowionym na przedniej części naszego dokumentu, pomiędzy numerem PESEL, a wzorem naszego podpisu. Dane te składają się z ciągu cyfr, podzielonych na trzy odrębne części.

Numer prawa jazdy zaznaczony na wzorze prawa jazdy.
Numer prawa jazdy. Źródło: www.gov.pl

Numer prawa jazdy i numer druku prawa jazdy – czy są tym samym?

Numer dokumentu prawa jazdy i numer jego druku są zupełnie odrębnymi danymi. Pierwszy z nich znaleźć można na froncie dokumentu, natomiast drugi znajduje się z tyłu. Niestety numer druku dokumentu nie jest opisany w legendzie, dlatego osoby szukające numeru prawa jazdy, bardzo często mylą te dwie informacje.

Sprawdź też  Ozonowanie samochodu - dlaczego warto i jak to zrobić?

Gdzie znajduje się numer druku dokumentu prawa jazdy?

Numer druku prawa jazdy znaleźć można na jego odwrocie. Umieszczony jest on pod kodem kreskowym, na tle kształtu naszego kraju. Ma postać literowo-numeryczną i w przeciwieństwie do serii i numeru prawa jazdy, nie zawiera w sobie żadnych dodatkowych znaków oraz nie jest w żaden sposób rozdzielony.

Numer druku prawa jazdy zaznaczony na wzorze prawa jazdy.
Numer druku prawa jazdy. Źródło: www.gov.pl

Do czego może się przydać seria i numer prawa jazdy oraz jego numer druku?

Zazwyczaj dane te przydają nam się jedynie podczas wypełniania wniosku o wydanie nowego dokumentu prawa jazdy. Wniosek ten składa się na przykład po zgubieniu dokumentu, podczas rozszerzania uprawnień o nowe kategorie lub w razie konieczności przedłużania terminu ważności prawa jazdy..

W odpowiedniej rubryce znajdującej się w części B, należy umieścić informację dotyczącą dokumentów pozwalających na kierowanie pojazdami, które posiadamy. W pierwszym punkcie znaleźć możemy miejsce na wpisanie kategorii prawa jazdy, jego numeru oraz numeru wydruku dokumentu.

Warto zaznaczyć, że wypełnianie wyżej wymienionego wniosku czeka niebawem wielu kierowców. Wynika to z faktu, że od 2028 roku każde bezterminowo wydane prawo jazdy będzie wymagało odświeżenia dokumentu oraz wnioskowania o jego nowy egzemplarz. 

Międzynarodowe prawo jazdy – gdzie znaleźć numer dokumentu?

Jeżeli oprócz polskiego prawa jazdy posiadamy również dokument międzynarodowy, warto wiedzieć w którym miejscu szukać jego numeru. W tym przypadku zadanie nie jest jednak trudne – numer międzynarodowego prawa jazdy jest bardzo dobrze widoczny na froncie dokumentu. Co ciekawe, niżej znaleźć możemy także numer naszego krajowego prawa jazdy.

Źródła:

https://dziennikustaw.gov.pl/D2020000011001.pdf

https://www.gov.pl/web/mobywatel-w-aplikacji/mprawo-jazdy

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne