Connect with us

Porady

Ile kosztuje prawo jazdy?

Published

on

Opłata za prawo jazdy

Prawo jazdy jest dokumentem, dzięki któremu zyskujemy niezależność oraz komfort. Zanim jednak będziemy mogli sami wsiąść za kierownicę, przygotować się musimy na spore wydatki. Ile kosztuje dokument? Za co trzeba zapłacić przed przystąpieniem do egzaminu?

Profil Kandydata na Kierowcę – darmowy początek przygody

Aby zostać kandydatem na kierowcę, w pierwszej kolejności należy obowiązkowo wyrobić PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Profil ten jest wymagany od każdego kandydata na kierowcę od 2014 roku. Posiadanie indywidualnego numeru związanego z PKK, pozwala ośrodkom szkoleniowym, ośrodkom egzaminacyjnym i urzędom wydającym prawo jazdy szybko zidentyfikować i zweryfikować w systemie informatycznym przyszłego kierowcę. Założenie tego profilu jest bezpłatne, jednak przed jego założeniem, złożyć należy odpowiednie dokumenty, za które niestety należy uiścić opłatę. 

Ile trzeba wydać przed rozpoczęciem kursu na prawo jazdy?

Ile trzeba zapłacić za prawo jazdy

Przygotowania do kursu na prawo jazdy należy zacząć od badań lekarskich, stwierdzających zdolność kandydata do prowadzenia pojazdu oraz czas, na jaki zostanie wydany dokument. Koszt takich badań to około 200 zł. Niektóre szkoły nauki jazdy dopłacają kandydatowi do badań lekarskich, w przypadku skorzystania z usług lekarza, który zostanie przez nie wskazany. Pozwala to na zaoszczędzenie od 50 do 100 złotych.

Kolejna czynność to wizyta u fotografa, ponieważ zdjęcie jest niezbędne do założenia PKK. Zazwyczaj u fotografa nie ma możliwości kupna jednego zdjęcia i trzeba zdecydować się na minimum cztery sztuki. Koszt usługi to od 20 do 40 złotych. 

Sprawdź też  Jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem?

Posiadając wyniki badań lekarskich oraz zdjęcie, kolejnym krokiem jest złożenie wniosku o PKK. Dokument otrzymać można w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania (można znaleźć go także na stronie internetowej urzędu lub w szkole nauki jazdy). Do wyrobienia PKK konieczne jest:

  • orzeczenie lekarskie świadczące o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami mechanicznymi,
  • kolorowe, aktualne zdjęcie o wymiarach 35×45 mm,
  • dokument, który potwierdza adres zameldowania (w przypadku posiadania dowodu osobistego bez adresu, należy uzyskać w dowolnym urzędzie gminy zaświadczenie o zameldowaniu),
  • kopia posiadanego prawa jazdy (w przypadku osób, które chcą uzyskać uprawnienia na dodatkowe kategorie),
  • orzeczenie od psychologa dotyczące braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (w przypadku osób, starających się o prawo jazdy kategorii D+E, D, D1+E, D1, C+E, C, C1+E, C1,
  • pisemna zgoda rodziców lub opiekuna prawnego (w przypadku osób niepełnoletnich).

Jaki jest koszt kursu na prawo jazdy?

Najpopularniejszą kategorią prawa jazdy jest zdecydowanie kategoria B. Koszt prawa jazdy na tę kategorię jest w Polsce bardzo zróżnicowany, a na jego ostateczną wysokość wpływa głównie cena kursu na prawo jazdy. Jest ona różna w zależności od miejsca zamieszkania, renomy szkoły czy oferowanych materiałów. Kurs podstawowy w największych miastach wojewódzkich kosztuje średnio od 1900 do 2500 złotych. Szkoły nauki jazdy często oferują płatności ratalne. Finalny koszt jest jednak wtedy o 50-100 zł wyższy. Miastem, w którym średnie koszty kursu są najwyższe, jest Poznań, natomiast najtańszym miejscem jest Białystok. Znaleźć można także dużo droższych „rekordzistów” – ekspresowy kurs na prawo jazdy kategorii B z dodatkowymi godzinami w Warszawie to koszt wynoszący aż 4600 złotych.

Egzamin na prawo jazdy – jaka jest cena?

Po zakończeniu kursu, czas na egzaminy. Od ilości podejść do nich, zależy finalna cena prawa jazdy. Pierwsza część dotyczy wiedzy teoretycznej uzyskanej podczas kursu. Cena egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kategorii B wynosi aktualnie 30 zł. Po zdaniu teorii, możemy przystąpić do droższej, praktycznej części – cena egzaminu praktycznego to 140 zł. Warto zaznaczyć, że każda kolejna próba zdania egzaminu związana jest z koniecznością uiszczenia opłaty w tej samej wysokości. Ceny za egzaminy na kategorię B są najtańsze ze wszystkich dostępnych kategorii. Koszt egzaminu dającego uprawnienia do prowadzenia motocykla jest o 40 zł większy, a egzamin na autobusy czy ciężarówki – 60 zł droższy.

Sprawdź też  Wymiana żarówki w samochodzie: Praktyczny przewodnik dla kierowców

Wiele szkół oferuje za dodatkową opłatą wewnętrzne egzaminy, pozwalające wczuć się w realia egzaminu państwowego. Takie rozwiązanie zdecydowanie dodaje pewności siebie i pozwala uniknąć dodatkowego stresu podczas finalnego egzaminu.

Po zdaniu teoretycznego i praktycznego egzaminu, czeka nas ostatni, najprzyjemniejszy wydatek, którym jest złożenie wniosku o wydanie prawa jazdy. Cena tego wniosku z opłatą ewidencyjną to 100,50 zł. Podsumowując, koszt wydania prawa jazdy wynosi między 2 a 3 tysiące złotych. Naturalnie, w przypadku konieczności poprawiania egzaminów, kwota ta stale rośnie.

Koszty dodatkowe związane z prawem jazdy

Zdarza się, że kandydat na przyszłego kierowcę, będzie musiał ponieść dodatkowe koszty. Jeżeli kursant nie czuje się na siłach, aby podejść do egzaminu, warto skorzystać z dodatkowych lekcji jazdy (koszt to zwykle między 40 a 70 złotych za godzinę). 

Przed egzaminem teoretycznym, można także wykupić dostęp do internetowych testów, w których pytania są zbliżone do pytań zadawanych podczas egzaminu państwowego. Dostęp do takich materiałów kosztuje średnio 4 zł za dobę, 12 zł za miesiąc lub 18 zł za trzy miesiące.

Źródła:

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne