Porady
Ile trwa kurs na prawo jazdy?
Wiele osób, którym zależy na komforcie i niezależności, dąży do uzyskania prawa jazdy. Pierwszy krokiem jest ukończenie kursu odpowiedniego do zdobycia wymarzonej kategorii. Ile trwa zrobienie prawa jazdy? Czy proces ten można jakoś przyspieszyć?
Kurs prawa jazdy – ile godzin trwa?
Każdy kandydat planujący zapisać się do szkoły nauki jazdy, mierzy się z pytaniem o ilość godzin potrzebnych do ukończenia kursu. Jego długość jest jednak zależna przede wszystkim od kategorii prawa jazdy, jaką chcemy uzyskać. Czas trwania całego szkolenia podzielić też należy na część teoretyczną oraz praktyczną. Najszybciej ukończyć można kurs przygotowujący do jazdy motocyklem, a najwięcej czasu spędzić trzeba podczas nauki przygotowującej do jazdy pojazdem ciężarowym z przyczepą lub naczepą.
Warto zaznaczyć, że minimalna ilość godzin, które musimy zrealizować podczas kursu na prawo jazdy, jest ściśle uregulowana Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury i Budownictwa i dotyczy zarówno części teoretycznej, jak i praktycznej. Ilości te jednak nie wyznaczają ścisłych ram czasowych, ponieważ w przypadku kandydatów, nie czujących się na siłach do podejścia do egzaminu, dodatkowy czas spędzić można na naukach doszkalających pozwalających na doszlifowanie umiejętności.
Kurs na prawo jazdy kategorii B – czas trwania
Najczęściej wybieraną kategorią prawa jazdy jest kategoria B, uprawniająca do kierowania pojazdami osobowymi i małymi pojazdami dostawczymi o maksymalnej dopuszczalnej masie całkowitej wynoszącej do 3,5 tony.
Kurs prawa jazdy przygotowujący do uzyskania tej kategorii obejmuje 30 godzin części teoretycznej oraz 30 godzin praktyki. Warto zaznaczyć, że godzina teorii wynosi 45 minut, w przeciwieństwie do części praktycznej, w której czas trwania jednej godziny szkolenia to 60 minut. Ukończenie części teoretycznej zajmuje zazwyczaj około 5 tygodni, natomiast część praktyczna zależy w dużej mierze od dostępności instruktorów jazdy oraz pojazdów. Najbardziej oblegane są miesiące wakacyjne – wiąże się to z wakacjami, podczas których uczniowie i studenci mają najwięcej wolnego czasu, który gotowi są poświęcić na przygotowanie do egzaminu na prawo jazdy.
Przyspieszony kurs prawa jazdy
Osobom, którym zależy na szybszym ukończeniu kursu na prawo jazdy, niektóre szkoły nauki jazdy oferują usługi przyspieszonej realizacji kursu. Najpopularniejszymi rozwiązaniami w takim przypadku są:
- organizacja bloków tematycznych, podczas których zajęcia odbywają się ze zwiększoną częstotliwością,
- zajęcia indywidualne, dopasowane pod grafik kandydata,
- nauka teorii online,
- zajęcia weekendowe.
Od czasów wybuchu pandemii, zajęcia online zyskały znacznie na popularności. E-learning pozwala nie tylko na znaczne skrócenie czasu kursu, ale także na zaoszczędzenie czasu poświęconego na dojazd do szkoły nauki jazdy. Kursant może korzystać ze wszystkich korzyści nauczania zdolnego w dowolnym miejscu i o dowolnej porze, co znacznie skraca długość trwania całego kursu.
Kurs na prawo jazdy kategorii A – czas trwania
Osoby, których marzeniem jest zdobycie uprawnień do kierowania jednośladem, na niezbędne szkolenie potrzebują nieco mniej czasu, niż w przypadku prawa jazdy kategorii B. Czas trwania kursu przygotowującego do uzyskania kategorii A to minimum 50 godzin, w których skład wchodzi 30 godzin przygotowania teoretycznego i 20 godzin praktyki. Jedna godzina części teoretycznej wynosi, jak w przypadku kategorii B, 45 minut, natomiast godzina szkolenia praktycznego wynosi 60 minut. Podczas odbywania kursu prawa jazdy na kategorię A, dodatkowym utrudnieniem mogą być warunki atmosferyczne. Zajęcia praktyczne warto rozpocząć wiosną, bądź wczesnym latem. Pozwala to zwiększyć szansę na korzystną pogodę. Oczywistym jest, że nauka jazdy jednośladem podczas trwania intensywnych opadów deszczu czy śniegu, może być bardzo niebezpieczna.
Kurs na prawo jazdy kategorii C oraz C+E – czas trwania
W przypadku kursu na prawo jazdy kategorii C i C+E, przygotowania wyglądają inaczej niż podczas kursu na kategorię A oraz B. Do egzaminu państwowego możemy bowiem przygotować się na dwa sposoby.
Pierwszy z nich polega na udaniu się OSK (Ośrodek Szkolenia Kierowców). Kurs taki dla kategorii C trwa co najmniej 50 godzin, w których skład wchodzi 20 godzin teorii oraz 30 godzin zajęć praktycznych. Jeżeli zależy nam na ukończeniu kursu na kategorię C+E, ukończyć musimy zajęcia w liczbie co najmniej 20 godzin zajęć teoretycznych oraz 25 godzin zajęć praktycznych. Po ukończeniu szkolenia przeprowadzonego w szkole jazdy, należy zdać wewnętrzy test, po którym zgłosić się należy do WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) w celu przystąpienia do egzaminu państwowego.
Druga opcja to zgłoszenie się bezpośrednio do Wojewódzkiego Ośrodku Ruchu Drogowego. To rozwiązanie wymaga jednak samodzielnego przygotowania się do egzaminu teoretycznego. Po jego zdaniu, należy udać się do szkoły jazdy w celu odbycia zajęć praktycznych, po których ukończeniu wystarczy z powrotem odwiedzić WORD, aby przystąpić do praktycznego egzaminu państwowego.
-
Porady2 lata ago
Gdzie na dokumencie jest numer i seria prawa jazdy?
-
Części samochodowe1 rok ago
Malowanie i lakierowanie zderzaka – ile kosztuje? jak to zrobić?
-
Części samochodowe1 rok ago
Wymiana sprzęgła – ile kosztuje? Kiedy wymienić? Co warto wiedzieć?
-
Porady1 rok ago
Pedały w samochodzie – Jak operować nimi prawidłowo?
-
Porady2 lata ago
Łuk prawo jazdy – jak zdać jazdę po łuku?
-
Porady2 lata ago
Najważniejsze informacje na temat prawa jazdy na traktor
-
Akcesoria samochodowe1 rok ago
Montaż klimatyzacji samochodowej – ile kosztuje? jak założyć?
-
Porady2 lata ago
Prawo jazdy na quada. Co mówią przepisy?