Connect with us

Części samochodowe

Instalacja gazowa LPG – co warto wiedzieć

Published

on

tankowanie samochodu gazem lpg

Rosnące stale ceny benzyny stają się dla wielu kierowców motywacją do zamontowania w samochodzie instalacji gazowej. Montaż gazu jest bowiem jednym z najpopularniejszych sposobów na minimalizację kosztów paliwa. Czy instalacja gazowa rzeczywiście jest opłacalna? Jakie są jej główne zalety i wady?

Co daje instalacja gazowa?

Montaż instalacji gazowej jest jednym z najpopularniejszych sposobów na minimalizację kosztów paliwa. Dzięki instalacji LPG kierowcy mogą cieszyć się niższymi wydatkami na tankowanie, co przekłada się na znaczną oszczędność finansową w dłuższej perspektywie czasowej. Ponadto, korzystanie z gazu jako alternatywnego paliwa przyczynia się do zmniejszenia emisji szkodliwych substancji do atmosfery, co wpływa pozytywnie na środowisko naturalne.

Czy Instalacja LPG Obniża Moc Silnika?

Instalacja LPG może nieznacznie wpłynąć na moc silnika, ale przy odpowiednim doborze instalacji oraz regularnym serwisie różnica ta jest minimalna i często nieodczuwalna dla kierowcy. Ważne jest także zachowanie odpowiedniej konserwacji systemu gazowego, aby utrzymać optymalną wydajność pojazdu.

Jaką generację instalacji gazowej wybrać?

LPG to od dłuższego czasu chętnie wybierana przez polskich kierowców alternatywa dla benzyny. Obecnie montowane instalacje gazowe znacznie różnią się swoich poprzedników. Wyróżnić można 5 generacji instalacji gazowych:

 • instalacje gazowe I generacji – są najstarszym, a jednocześnie najprostszym rozwiązaniem, ponieważ w instalacjach tego typu nie występują żadne elementy elektroniczne. I generacja stosowana jest w rzadko spotykanych obecnie samochodach z zasilaniem gaźnikowym. Rozwiązanie to charakteryzuje się niską ceną, ale jest najmniej ekonomiczne,
 • instalacje gazowe II generacji – wyposażone są w moduł elektroniczny, jednak nie są polecane do nowoczesnych silników. Najczęściej stosowane są w silnikach z jedno- lub wielopunktowym wtryskiem benzyny, wyposażonych w katalizator i sondę lambda,
 • instalacje gazowe III generacji – są najrzadziej spotykanym typem instalacji gazowej, przystosowanym do silników wyposażonych w wielopunktowy wtrysk paliwa,
 • instalacje gazowe IV generacji (gaz sekwencyjny) – są najpopularniejszym typem instalacji LPG. Cieszą się wysokim poziomem bezawaryjności, jednak posiadacz musi zwrócić szczególną uwagę na czystość tankowanego paliwa. Jest to wielopunktowa instalacja zasilana przez gaz w fazie lotnej za pośrednictwem wtryskiwaczy sterowanych elektronicznie,
 • instalacje gazowe V generacji – są to instalacje wtrysku sekwencyjnego gazu w ciekłej fazie. Charakteryzują się wieloma zaletami oraz wysoką ceną. Prawidłowo zamontowana instalacja tego typu nie powoduje utraty mocy czy wzrostu spalania. Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na czystość tankowanego paliwa.
Sprawdź też  Uszkodzona maglownica - przyczyny i objawy

Prawidłowy montaż instalacji gazowej jest podstawowym przepisem na sukces i wieloletnie oszczędności. Pierwszym krokiem jest dobranie odpowiedniego rodzaju instalacji LPG do modelu samochodu oraz silnika. Decydując się na montaż instalacji gazowej, nie warto szukać oszczędności – zainwestowanie w droższe podzespoły renomowanych producentów przyniesie w przyszłości wymierne korzyści i pozwoli uniknąć przykrych konsekwencji oraz wysokiej awaryjności.

Jakie są zalety i wady instalacji gazowej?

Instalacja LPG, mimo swoich wielu zalet, nie jest pozbawiona wad. Poniżej przedstawione zostały główne plusy oraz minusy montażu instalacji gazowej.

Zalety:

 • oszczędność – im więcej kilometrów pokonamy na LPG, tym więcej pieniędzy zaoszczędzimy dzięki mniejszej cenie gazu względem benzyny,
 • alternatywne zasilanie pojazdu – posiadanie instalacji gazowej znacznie wydłuża możliwy do przebycia dystans. Mając w pełni zatankowaną butlę gazową oraz zbiornik paliwa, możemy przejechać zdecydowanie więcej kilometrów niż w przypadku jazdy tylko na benzynie,
 • ekologia – pozyskiwanie gazu jest rozwiązaniem bardziej ekologicznym niż benzyny.

Wady:

 • spory jednorazowy wydatek – decydując się na instalację gazową, w pierwszej kolejności musimy zainwestować sporą sumę w jej montaż (inwestycja zwraca się jednak po przejechaniu około 20 tys. km),
 • ograniczenie ilości miejsca w samochodzie – butla gazowa umieszczona w bagażniku zajmuje jego sporą część. Alternatywny montaż w miejscu koła zapasowego wyklucza z kolei możliwość jego wożenia,
 • droższy przegląd – coroczna wizyta na stacji kontroli pojazdów wiąże się z większym wydatkiem niż w przypadku pojazdu bez instalacji gazowej,
 • zakaz wjazdu – wjazd pojazdem wyposażonym w instalację gazową jest zakazany na niektórych parkingach podziemnych,
 • większe spalanie – samochód zasilany LPG spala go więcej, niż benzyny. Wiąże się to z częstszym tankowaniem.

Czy instalacja LPG się opłaca?

Montaż instalacji gazowej jest idealnym rozwiązaniem dla osób planujących robić duże przebiegi swoim samochodem. Im więcej kilometrów pokonujemy, tym instalacja LPG jest bardziej opłacana. W internecie znaleźć można wiele kalkulatorów pozwalających oszacować czas zwrócenia się tej inwestycji, z uwzględnieniem planowanych przebiegów, ceny montażu czy cen paliwa.

Sprawdź też  Kiedy i jak używać świateł przeciwmgłowych?

Rozważając montaż instalacji, warto wziąć także pod uwagę planowany okres eksploatacji pojazdu. Podczas sprzedaży samochodu z instalacją LPG, koszt jej montażu na pewno nam się nie zwróci.

Czy Instalacja Gazowa LPG Niszczy Silnik?

Instalacja gazowa LPG nie niszczy silnika, o ile jest właściwie zainstalowana i regularnie serwisowana. Jednakże zaniedbanie konserwacji lub stosowanie niskiej jakości komponentów może prowadzić do uszkodzeń.

Co to Jest Instalacja LPG Sekwencyjna?

Instalacja LPG sekwencyjna to zaawansowana technologia wtrysku gazu, która polega na precyzyjnym dostarczaniu gazu do każdego cylindra silnika w odpowiednim momencie. Dzięki temu osiąga się lepszą efektywność spalania i utrzymanie wysokiej wydajności pojazdu.

Czy Instalacja LPG Musi Być Nowa?

Instalacja LPG nie musi być nowa, ale należy zadbać o sprawdzenie jej stanu technicznego oraz zgodności z obowiązującymi normami i przepisami. W przypadku braku pewności co do jakości używanych komponentów, lepiej jest zainwestować w nowy, fabrycznie wyprodukowany zestaw.

Czy Instalacja LPG Może Wybuchnąć?

Ryzyko wybuchu instalacji LPG jest niewielkie, jednakże istnieje. Aby zminimalizować to ryzyko, należy przestrzegać określonych zasad bezpieczeństwa, takich jak regularne przeglądy techniczne i montaż systemów bezpieczeństwa.

Źródła:

https://nazorati.com/en/about-lpg

https://gazeo.com/automotive/technology/Autogas-system-generations,article,6486.html

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne