Connect with us

Porady

Jak hamować silnikiem? Czy warto to robić?

Published

on

hamowanie silnikiem

Ceny paliw są coraz wyższe, wielu z nas szuka więc sposobów na obniżenie zużycia benzyny, oleju napędowego bądź gazu LPG. Jedni wprowadzają modyfikacje w posiadanych samochodach, inni decydują się na zmianę auta. Tymczasem można znacznie zmniejszyć spalanie, jeżeli do naszej techniki jazdy wprowadzimy hamowanie silnikiem. Sprawdzamy w jaki sposób z niego korzystać oraz jakie zalety posiada.

Jak hamować silnikiem? – Dla początkujących i nie tylko

Na współczesnych kursach nauki jazdy, każdy adept trudnej sztuki prowadzenia samochodu musi nauczyć się hamowania silnikiem. Jednak dla osób, które starały się o swoje uprawnienia kilka lub kilkanaście lat wcześniej, temat ten może być zupełnie obcy. Hamowanie biegami omawiane było nierzadko tylko na części teoretycznej kursu, a w praktyce nigdy nie zostało przećwiczone. Kiedy więc w ogóle ma ono miejsce? Otóż zawsze wtedy, gdy przy wrzuconym biegu (dowolnym) odpuścimy całkowicie pedał gazu, nie dotykając sprzęgła. Samochód zaczyna wtedy powoli wytracać prędkość, a obroty silnika spadają adekwatnie do powyższego. Pojazd zwalnia dzięki oporom, jakie stawia silnik gdy nie dostarczamy do niego paliwa. Po wciśnięciu sprzęgła lub/i wrzuceniu luzu zauważymy, że samochód toczy się dużo dłużej siłą bezwładności, wobec tego o wiele szybciej i mocniej musimy wcisnąć pedał hamulca. Jak widać, tytułowa technika hamowania jest bardzo łatwa do zastosowania. Wystarczy po prostu nie jeździć na luzie (lub na sprzęgle), a za każdym razem gdy będziemy zwalniać – będziemy hamować silnikiem.

Jakie są korzyści z hamowania silnikiem?

Wiemy już w jaki sposób można wykorzystać silnik spalinowy do spowalniania pojazdu, teraz dowiedzmy się dlaczego warto wykorzystywać powyższą technikę hamowania. Na pierwszym miejscu stoi bezpieczeństwo – mając cały czas włączony bieg, mamy możliwość natychmiastowego przyspieszenia, ominięcia przeszkody bądź ucieczki, gdyby sytuacja na drodze nagle tego wymagała. O wiele łatwiej będzie też wyprowadzić samochód z ewentualnego poślizgu. Kolejna ważna korzyść to paliwooszczędność. Niemal każdy samochód wyprodukowany po 2000 roku posiada elektroniczny wtrysk paliwa, który pozwala na całkowite odcięcie jego dostarczania, gdy nie jest to potrzebne. Taka sytuacja dzieje się właśnie podczas hamowania silnikiem, gdy skrzynia biegów przez cały czas kręci wałem korbowym, odbierając energię z kół zwalniającego auta. Wykorzystując tą technikę możemy (zwłaszcza w mieście) łatwo obniżyć spalanie nawet o 1-2 litry na 100 kilometrów. Przy obecnych cenach paliw taka oszczędność jest trudna do przecenienia. Jeszcze jedną zaletą jest zmniejszenie zużycia się układu hamulcowego, a konkretnie takich jego elementów jak klocki, szczęki, tarcze oraz bębny. Podczas zwalniania z wykorzystaniem oporów silnika nie musimy tak mocno naciskać pedału hamulca roboczego, używamy go też o wiele rzadziej.

Sprawdź też  Poznaj wszystkie kategorie prawa jazdy

Technika hamowania silnikiem ze skrzynią automatyczną

W przypadku, gdy mamy pojazd wyposażony w tzw. automat, wykorzystywanie silnika do hamowania odbywa się w nieco inny sposób. Tylko w sytuacji jeżeli jest to nowoczesny samochód, w którym znajduje się skrzynia typu DSG, hamowanie będzie miało miejsce tuż po odpuszczeniu gazu. W przypadku nieco starszych automatów typu hydrokinetycznego nie zaobserwujemy tego zjawiska (lub będzie ono minimalne). Spowodowane jest to przenoszeniem energii przez olej hydrauliczny, a także obecnością sprzęgieł jednokierunkowych, które nie pozwalają by koła pojazdu napędzały wał korbowy jednostki napędowej. Jednak nic straconego, ponieważ by uruchomić hamowanie silnikiem, automat musi mieć po prostu włączony określony tryb jazdy. Zazwyczaj spięcie napędu na sztywno uruchamia się automatycznie, gdy przyciśniemy przycisk „O/D Off” który wyłącza nadbieg. Inną metodą jest przestawienie dźwigni wybierania biegów na niższe przełożenia (poza pozycję „D”), albo na pozycje oznaczone jako „L”, „W” lub „S”. Aby upewnić się w jaki sposób należy przeprowadzać hamowanie silnikiem przy danym typie skrzyni, należy zapoznać się z instrukcją obsługi samochodu.

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne