Connect with us

Porady

Jak pokonać stres na egzaminie na prawo jazdy?

Published

on

Sposoby na pokonanie stresu na egzaminie

Stres podczas egzaminu na prawo jazdy jest niezwykle popularnym zjawiskiem. „Stres sparaliżował mnie podczas jazdy egzaminacyjnej”, „nie mogę zdać prawa jazdy przez stres”,  – zdania te bardzo często padają z ust kandydatów na kierowców, którym nie udało się zdać egzaminu. Poniżej kilka praktycznych porad dotyczących rozwiązania tego problemu.

Poznaj swojego wroga – czym jest stres i z czego wynika?

Stres jest, paradoksalnie, jedną z mobilizacyjnych reakcji naszego organizmu. Ma on za zadanie pobudzić do sprawniejszego działania nasz organizm. Jednak w przypadku nadmiaru hormonów za niego odpowiedzialnych (adrenalina oraz kortyzol) powoduje utratę kontroli nad działaniami które wykonujemy, a także wywołuje różne, inne objawy. Podczas wyjątkowo stresujących sytuacji, takich jak egzamin na prawo jazdy, często dopada nas:

  • panika,
  • pustka w głowie,
  • pocenie się rąk,
  • drżenie całego ciała,
  • suchość w gardle.

Jak zredukować stres podczas egzaminu?

Źródła stresu na egzaminie

Część teoretyczna egzaminu na prawo jazdy jest zbliżona do innych egzaminów zdawanych podczas naszego życia, takich jak matura czy obrona pracy dyplomowej. W tym przypadku kluczowe jest więc odpowiednie przygotowanie oraz rzetelny i solidny egzamin wewnętrzny. Pozwoli on na zorientowanie się, czy jesteśmy już gotowi do podejścia do państwowej części.

Część praktyczna jest jednak wyjątkowa ze względu na formę, w której musimy ją zdać. Warto pamiętać, że w przypadku kursu na prawo jazdy kategorii B, 30 godzin jest niezbędnym minimum określonym przez przepisy. Nie oznacza to, że po 30 godzinach podstawowego kursu, będziemy gotowi do podejścia i zdania egzaminu państwowego. Jeżeli nie czujemy się na siłach, warto skorzystać z jazd doszkalających, aby doszlifować swoje umiejętności. W tym przypadku warto również podejść rzetelnie do egzaminu wewnętrznego, który pozwoli nam zweryfikować nasze umiejętności prowadzenia pojazdu.

Sprawdź też  Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Sposoby radzenia sobie ze stresem

Bezstresowe podejście do egzaminu

Często jednak, mimo solidnego przygotowania do egzaminu, stres jest na tyle duży, że wywołuje wymienione wyżej reakcje. Wtedy warto zastosować się do kilku popularnych porad na jego złagodzenie.

Ruch oraz sport

Kiedy nasz organizm wytwarza za dużo adrenaliny oraz kortyzolu, trudno jest nam się skoncentrować, jesteśmy niedotlenieni oraz zmęczeni. Częściej dokuczają nam również czarne myśli. Jednym z rozwiązań tego problemu jest ruch, którego częstotliwość warto zwiększyć na kilka dni przed datą egzaminu. Spacer, wycieczka rowerowa czy jogging skutecznie pomogą spalić nadmiar kortyzolu i adrenaliny, dotlenią nasz mózg oraz zrelaksują obciążony stresem umysł.

Ruch i sport

Powtórka wiedzy przed egzaminem

W dniu egzaminu, lub dzień wcześniej, warto przypomnieć i usystematyzować sobie wiedzę potrzebną do jego zdania. Jeżeli czeka nas część teoretyczna, dobrze jest wykonać jeszcze kilka próbnych testów oraz powtórzyć sobie najważniejsze informacje z Kodeksu Ruchu Drogowego. W przypadku egzaminu praktycznego, świetnym rozwiązaniem będzie wzięcie dodatkowych kilku godzin jazd. Pozwoli to na pozostanie w świetnej formie.

Powtórka materiału przed egzaminem

Odpowiednie odżywianie

Mózg potrzebuje do działania energii. Jego pokarm to w głównej mierze tlen i glukoza. Nie oznacza to jednak, że przed egzaminem należy jeść dużo cukru. Niezbędne są witaminy z grupy B, żelazo, lecytyna, magnez, cynk, potas oraz kwas linolowy. Warto jeść kolorowo – koncentrację i pamięć wspomogą orzechy, fasola, pieczywo z pełnego przemiału, banany, ryby, awokado, czy kiełki pszenicy. Przed egzaminem należy unikać słodyczy oraz tłustych pokarmów. Takie menu jest pożywką dla stresu. Wpływa także na senność, brak energii i spadek koncentracji.

Zdrowa dieta i jedzenie

Picie wody

Jeśli nasz dieta składa się głównie z kawy, napojów energetyzujących czy słodzonych, kilka dni przed datą egzaminu, warto zaoferować swojemu organizmowi wodę. Poza jej dobroczynnym działaniem na pracę mózgu, wpływa ona także korzystnie na przewodzenie impulsów, odczuwane przez nas jako „jasność umysłu”. Wodę należy popijać przez cały dzień, małymi łykami. Przed samym egzaminem nie można zapomnieć o skorzystaniu z toalety.

Sprawdź też  Jak skutecznie zabezpieczyć auto przed gradem - poradnik
Nawadnianie się

Wypoczynek i sen

Kluczowym sposobem na zredukowanie stresu jest przespana noc. Przemęczenie wpływa negatywnie na naszą pracę umysłową oraz koordynacje, co może przynieść fatalne skutki podczas egzaminu na prawo jazdy.

Jeżeli nie możemy zasnąć, analizując przed egzaminem wszelkie czarne scenariusze, warto zastosować technikę oddechową, jaką jest liczenie oddechów. Polega ona przede wszystkim na oddychaniu przeponą oraz, jak sama nazwa wskazuje, liczeniu wykonywanych oddechów. Oddychać należy głęboko, robiąc odstępy między wdechem a wydechem. Ćwiczenie takie należy wykonywać od 5 do 10 minut.

Taką technikę można zastosować również podczas lub przed egzaminem – kiedy dopada nas stres, w miarę możliwości możemy wygodnie usiąść, przymknąć oczy i skoncentrować się na oddechu.

Ograniczenie przejmowania się błędami

Kiedy w trakcie trwania egzaminu, zorientujemy się że popełniliśmy błąd, nie warto się tym przejmować. Na analizę wszelkich pomyłek przyjdzie czas później. Nie każdy błąd skutkuje również przerwaniem egzaminu czy negatywnym wynikiem testu, a przejmowanie się nim, spotęguje tylko dalszy stres nie pozwalając skupić się na poprawnym wykonywaniu dalszych poleceń.

Źródła:

  • https://familydoctor.org/stress-how-to-cope-better-with-lifes-challenges/
  • https://pacjent.gov.pl/aktualnosc/jak-radzic-sobie-ze-stresem/
  • https://upacjenta.pl/poradnik/jak-radzic-sobie-ze-stresem-4-sprawdzone-sposoby/
  • https://my.clevelandclinic.org/health/articles/6392-stress-coping-with-lifes-stressors/
  • https://www.cdc.gov/violenceprevention/about/copingwith-stresstips.html

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne