Connect with us

Porady

Ustawienie świateł – Jak ustawić światła w samochodzie?

Published

on

Prawidłowe ustawienie świateł samochodowych

Ustawienie świateł w samochodzie jest niezwykle ważnym czynnikiem wpływającym na bezpieczeństwo nie tylko kierowcy, ale też innych uczestników ruchu drogowego. Prawidłowe ustawienie świateł wpływa na lepszą widoczność, a także pozwala uniknąć oślepiania kierowców jadących z naprzeciwka. 

Prawidłowe ustawienie świateł przednich – dlaczego jest ważne?

Niemal każdy kierowca doświadczył w swoim życiu sytuacji, w której jadące z naprzeciwka auto miało zbyt wysoko świecące światła. Sprawia to wrażenie, jakby kierowca miał włączone światła drogowe. Równie irytująca jest sytuacja, w której auto jadące za nami ma nieprawidłowo ustawione światła. O ile wewnętrzne lusterko ściemni się samo, lub możemy obniżyć je manualnie do nocnego trybu, o tyle lusterka zewnętrzne, które same się ściemniają, są stosunkowo rzadkim rozwiązaniem. Wiązka światła mocno się od nich odbija i nas oślepia. 

Poprawne ustawienie świateł drogowych oraz mijania, powinno zostać sprawdzone podczas corocznego badania technicznego. Osoba odpowiedzialna za kontrolę często poprawia ustawienie świateł we własnym zakresie. O taki zabieg warto poprosić też mechaników przy okazji rutynowych wizyt. Większość z nich wykonuje tę czynność za darmo.

Prawidłowe ustawienie świateł przednich powinniśmy sprawdzać co najmniej raz w roku. Warto jednak zainteresować się tym tematem częściej, ponieważ światła mogą zmienić swoje położenie np. podczas jazdy po nierównościach. Na ustawienie świateł wpływa także wymiana żarówek, czy naprawy wykonywane po kolizji.

Coraz większa liczba samochodów posiada w swoim wyposażeniu systemy automatycznie poziomujące snop światła. Standardowo rozwiązanie to było stosowane w reflektorach ksenonowych i bi-ksenonowych. Aktualnie, większość aut wyposażonych w reflektory LED, również posiada to rozwiązanie. Automatyczne poziomowanie występuje także w pojazdach z reflektorami halogenowymi, jednak głównie dotyczy to marek premium. 

Sprawdź też  Jak prawidłowo ustawić lusterka w samochodzie?

Jak sprawdzić czy światła są prawidłowo ustawione?

Światła samochodu nocą

Ustawienie świateł mijania jest stosunkowo prostą czynnością, nie wymagającą żadnych specjalistycznych narzędzi. Poprawność ich świecenia sprawdzić można podczas jazdy. Wystarczy zwrócić uwagę, czy nasze światła nie odbijają się w zewnętrznych lusterkach poprzedzającego nas pojazdu. Snop światła dobrze widoczny będzie również na tyle pojazdu dostawczego lub autobusu. Światła obu reflektorów tworzyć powinny dwa trójkąty, które znajdują się na takiej samej wysokości. Jeżeli jedna ze stron świeci krzywo lub zbyt wysoko, konieczna jest korekta.

Naturalnie najlepiej regulację świateł zlecić diagnoście korzystającemu ze specjalistycznego urządzenia. Regulację reflektorów można jednak przeprowadzić także we własnym zakresie, używając śrub znajdujących się w reflektorze.

W celu ustawienia świateł, potrzebujemy płaskiej nawierzchni oraz ściany przed naszym samochodem. Samochód powinien mieć w oponach prawidłowe ciśnienie, pusty bagażnik oraz ustawiony na pozycję „0” korektor lamp. Najprostsze ustawienie świateł opisać można w kilku krokach – wystarczy tylko:

  • włączyć światła,
  • podjechać jak najbliżej ściany,
  • zaznaczyć na ścianie środek światła pochodzącego z każdego z reflektorów (na przykład używając taśmy klejącej),
  • przy pomocy poziomicy wykleić lub narysować poziomą linię około 5 cm poniżej zaznaczonych punktów,
  • cofnąć samochód o około 5 m.

Po cofnięciu, linia cienia świateł pokrywać się powinna z linią zaznaczoną na ścianie.

Warto również zadbać o czystość naszych reflektorów. Poza regularnym myciem, warto je również konserwować odpowiednimi środkami. Jeśli po kilku latach użytkowania samochodu, zauważymy że lampy matowieją, warto poddać jej profesjonalnej regeneracji i polerowaniu. 

Zasady ręcznej regulacji świateł

Samodzielna regulacja świateł w samochodzie

Podczas badania technicznego wykonywanego na stacji kontroli pojazdów, diagnosta z łatwością może stwierdzić nieprawidłowości w ustawieniu wysokości świateł – pozwala na to duże lustro znajdujące się przed samochodem. Niestety zdarza się, że pracownicy często pomijają tą część badania. Wysokość świecenia można wyregulować manualnie za pomocą pokrętła znajdującego się na desce rozdzielczej (zazwyczaj po lewej stronie). Regulacja ma kilka stopni, a ustawiony poziom zależeć powinien od obciążenia z jakim się poruszamy. Przyjmuje się następujące wytyczne:

  • pozycja 0 – kiedy pojazdem jedziemy sami lub z pasażerem siedzącym na przednim fotelu,
  • pozycja 1 – w aucie znajduje się 4-5 osób, bez obciążonego bagażnika,
  • pozycja 2 – pojazdem porusza się komplet pasażerów oraz bagaże,
  • pozycja 3 – w samochodzie jesteśmy sami, ale mamy załadowany bagażnik.
Sprawdź też  Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Poza ustawieniem poziomu wysokości świateł, równie ważne jest prawidłowe umieszczenie żarówki w lampie. Wiele modeli aut wymaga sporego wysiłku przy wymianie żarówki ze względu na ograniczoną ilość miejsca. Często zdarza się, że zirytowani kierowcy mając problem z poprawnym montażem nowej żarówki, pozostawiają ją nieprawidłowo zamocowaną. Powoduje to nieprawidłowe świecenie reflektora mogące oślepiać innych kierowców. Jeżeli nie czujemy się na siłach, aby wymienić niesprawną żarówkę, warto skorzystać z usług fachowców.

Źródła:

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne