Connect with us

Przepisy Drogowe

Jakie dokumenty trzeba mieć przy sobie w trakcie kontroli drogowej?

Published

on

kontrola policji

Od 2020 roku obowiązują przepisy zdecydowanie ułatwiające życie kierowcom i właścicielom pojazdów w kwestii konieczności wożenia ze sobą dokumentów. Czy trzeba wozić prawo jazdy ze sobą? Jakie dokumenty są obowiązkowe podczas kontroli policji?

Jakie dokumenty należy mieć przy sobie kierując pojazdem?

Prawo regulujące obowiązki kierowcy dotyczące dokumentów niezbędnych do okazania podczas kontroli policji przeszło w swojej historii dwie ważne zmiany – w 2018 oraz w 2020 roku.

Pierwsza zmiana, wprowadzona 1 października 2018 roku mówiła, że kierowca nie musi posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Zanim wprowadzono te zmiany, kierowcy za brak wyżej wymienionych dokumentów groził mandat.

Kolejna zmiana zaczęła obowiązywać 5 grudnia 2020 roku. Był to przełomowy moment, ponieważ od tego dnia kierujący pojazdem nie musi mieć ze sobą dokumentu prawa jazdy. Tak jak w przypadku zmian z 2018 roku, przed grudniem 2020 roku kierowcom za brak dokumentu prawa jazdy podczas kontroli, groził mandat.

Mimo, że posiadanie zarówno prawa jazdy, jak i dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia OC nie jest teraz obowiązkowe, warto wozić ze sobą dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość – pozwoli on zweryfikować nasze dane podczas kontroli policji lub po wypadku czy kolizji.

Czy trzeba mieć przy sobie prawo jazdy? Podstawa prawna

Przepisy, które weszły w życie w grudniu 2020 roku dotyczą obowiązku posiadania oraz okazywania prawa jazdy podczas kontroli. Zgodnie z artykułem 38 Dz.U.2022.988 t.j., kierujący zobowiązany jest mieć przy sobie i okazać na żądanie uprawnionego organu dokumentu stwierdzającego uprawnienia do kierowania pojazdami, jeżeli nie jest on wydany w Polsce. Oznacza to, że każdy kierowca, który posiada prawo jazdy wydane w naszym kraju, nie musi mieć go ze sobą podczas kierowania pojazdem.

Sprawdź też  Jazda na suwak - Co warto wiedzieć? Co mówią przepisy?

Aplikacja mObywatel – świat dokumentów w XXI wieku

Prawo obowiązujące od 2020 roku to niezwykle duże udogodnienie dla kierowców. Osoby, które chciałyby mieć jednak szybki dostęp do swoich dokumentów, skorzystać mogą z aplikacji mObywatel. Jest to rządowa propozycja, z której skorzystać mogą zarówno właściciele urządzeń mobilnych z systemem Android (wersja 6.0 lub nowsza), jak i posiadacze sprzętu pracującego w oparciu o system iOS (wersja 12.4 lub nowsza).

Dzięki bezpłatnej aplikacji mObywatel, z łatwością możemy uzyskać dostęp do najważniejszych dokumentów, takich jak potwierdzenie zawarcia i numer ubezpieczenia OC, czy dowód rejestracyjny. Wszystkie te elementy znaleźć można w zakładace „mPojazd”.

Zmiany z grudnia 2020 roku – co jeszcze zyskali kierowcy?

Poza zezwoleniem na pozostawienie dokumentów w domu, kierowcy z wejściem w życie nowelizacji przepisów w grudniu 2020 roku, zyskali także kilka dodatkowych udogodnień:

  • kierowcy, którzy kupili używany pojazd, mogą korzystać z dotychczasowych tablic rejestracyjnych. Według nowych przepisów, osoba która dokonuje rejestracji pojazdu, zawnioskować może o zachowanie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, jeśli pojazd był wcześniej zarejestrowany na terenie Polski, a tablice są zgodne z wymaganiami wynikającymi z obowiązujących przepisów i utrzymane w dobrym stanie. Rozwiązanie to pozwala uniknąć kierowcom kosztów, które związane są z wydaniem nowych tablic,
  • dealerzy samochodowi mogą zarejestrować auto za nowego nabywcę, co umożliwia nowemu właścicielowi uniknąć wielu formalności oraz odebrać z salonu już zarejestrowany samochód, gotowy do jazdy,
  • nie ma obowiązku wymiany dowodu rejestracyjnego w przypadku, gdy zabraknie w nim miejsca na kolejne wpisy ze stacji kontroli pojazdów dotyczące odbytego przeglądu technicznego,
  • karta pojazdu, nalepka kontrolna na szybę oraz jej wtórnik nie są już dłużej wydawane, ponieważ w razie potrzeby właściwe organy mogą sprawdzić wszystkie niezbędne informacje w CEPiK. Właściciel samochodu może również sprawdzić historię rejestracji w Internecie,
  • istnieje możliwość rejestracji lub czasowej rejestracji pojazdu u starosty właściwego ze względu na tymczasowe miejsce zamieszkania, a w razie potrzeby nowy nabywca pojazdu może wnioskować o czasową rejestrację samochodu do starosty właściwego ze względu na miejsce odbioru lub zakupu samochodu,
  • nowe przepisy przewidują możliwość czasowego wycofania uszkodzonego pojazdu z ruchu na okres od 3 do 12 miesięcy, jednak nie częściej niż po 3 latach od daty poprzedniego wycofania samochodu z ruchu. Zmiana ta pozwala na czasowe wyrejestrowanie uszkodzonego pojazdu przez właściciela, na przykład na czas większej naprawy. Oznacza to, że Klient w tym czasie nie będzie miał obowiązku opłacania ubezpieczenia OC. Jedyną czynnością, konieczną po tymczasowym wyrejestrowaniu, jest powtórne przeprowadzenie dodatkowego badania technicznego.
Sprawdź też  Jazda bez prawa jazdy - co za to grozi?

Źródła:

https://zachodniopomorska.policja.gov.pl/sz/aktualnosci/ruch-drogowy/dla-kierowcow/33036,Dokumenty-wymagane-podczas-kontroli.html

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000110/T/D20200110L.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200001517/T/D20201517L.pdf

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne