Connect with us

Porady

Jakie prawo jazdy na kampera?

Published

on

podróż kamperem

Czasy pandemii spowodowały duży wzrost zainteresowania kupnem lub wynajmem kamperów. W dobie zamkniętych hoteli i pensjonatów, „dom na kołach” zyskał dużą popularność wśród osób ceniących sobie wolność i niezależność w podróżowaniu. Poniżej opisane zostały wymagania dotyczące prawa jazdy niezbędnego do kierowania kamperem.

Jakie prawo jazdy na kampera?


Na to pytanie nie istnieje jednoznaczna odpowiedź. Wymagane uprawnienia zależą bowiem w głównej mierze od rodzaju kampera, który chcemy kupić lub wypożyczyć. Najczęściej do kierowania takim pojazdem wystarczy prawo jazdy kategorii B, które poza lekkimi motocyklami, osobówkami, czy samochodami dostawczymi, pozwala prowadzić również kampery. Zdarzają się jednak kampery, do których kierowania niezbędne jest prawo jazdy na pojazdy ciężarowe, czyli kategoria C1 lub C.

Prawo jazdy kategorii B – jakie kampery można prowadzić?


Do kierowania małymi i średnimi kamperami, najczęściej wystarczy posiadanie najpopularniejszej kategorii prawa jazdy, czyli kategorii B. Głównym czynnikiem, który wpływa na wymagany rodzaj uprawnień jest DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita), która w przypadku tej kategorii nie może przekraczać 3,5 tony. Wartość DMC znaleźć można w dowodzie rejestracyjnym pojazdu, w rubryce F. Warto zaznaczyć, że dopuszczalna masa całkowita nie jest synonimem masy własnej pojazdu.

DMC wskazuje wagę pojazdu wraz z ładunkiem, który jest przewożony. Przez ładunek rozumiany jest nie tylko bagaż, ale również kierowca i wszyscy pasażerowie. Masa własna jest z kolei określeniem wagi kampera w stanie gotowym do jazdy. Jeżeli więc masa własna kampera wynosi 3 tony, a DMC 3,5 tony, to oznacza że do pojazdu zabrać możemy jedynie 500 kg ładunku.

Sprawdź też  Regeneracja maglownicy - najważniejsze informacje
prawo jazdy na kampera

Jakie prawo jazdy jest potrzebne do prowadzenia większego kampera?


Jeżeli dopuszczalna masa całkowita pojazdu kempingowego jest wyższa niż 3,5 tony, do jego prowadzenia niezbędna jest kategoria prawa jazdy pozwalająca na kierowanie samochodami ciężarowymi. Jeżeli DMC pojazdu wynosi między 3,5 a 7,5 tony, wystarczająca będzie kategoria C1, a jeżeli DMC jest większa niż 7,5 tony, konieczne jest posiadanie pełnej kategorii C.

Kampery charakteryzujące się tak dużym rozmiarem nie cieszą się jednak dużą popularnością – sprawiają więcej kłopotów podczas parkowania oraz ograniczają mobilność w miastach. Podczas wynajmu lub kupna kampera warto jednak każdorazowo zapoznać się z wartością znajdującą się w rubryce F dowodu rejestracyjnego, aby uniknąć ryzyka otrzymania mandatu za brak stosownych uprawnień.

Wypożyczenie kampera – jakie są ograniczenia poza prawem jazdy?


Podczas wypożyczania kampera, poza odpowiednią kategorią prawa jazdy, wypożyczalnie często zwracają uwagę na doświadczenie w kierowaniu pojazdami lub minimalny wiek kierowcy. Najczęściej wymagane jest od 3 do 5 lat doświadczenia w kierowaniu samochodem lub minimalny wiek wynoszący zwykle od 23 do 26 lat. Firma, która wypożycza kampera, zabezpiecza się w ten sposób przed skutkami wypożyczenia tego drogiego, specyficznego pojazdu nieodpowiedzialnej czy niedoświadczonej osobie.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/gov/kategorie-prawa-jazdy

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20110300151/T/D20110151L.pdf

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne