Connect with us

Kalkulator podatku od samochodów spalinowych

Czym jest kalkulator podatku od samochodów spalinowych?

Jest to replika kalkulatora, który został użyty do szerzenia dezinformacji, że ten podatek ma wejść w życiu do końca 2024 roku w ramach jednego ze zobowiązań Polski jako beneficjenta KPO. Kalkulator jest stworzony na podstawie projektu ustawy prawdopodobnie z 2006 roku, który nigdy nie wszedł w życie. Projekt ustawy zakłada, że będzie to jednorazowa danina zależna przede wszystkim od normy EURO silnika (norma emisji zanieczyszczeń) i pojemności skokowej silnika.

Czy to kompletna bzdura?

W każdym kłamstwie jest ziarnko prawdy. Jeden z akapitów KPO brzmi:

Planuje się wprowadzenie nowych przepisów mających na celu ograniczenie emisji pochodzących z transportu. Planowana opłata i podatek uzależnione będą od emisji CO2 lub NOx, a ich wysokość zależna będzie od poziomu szkodliwych emisji danego pojazdu – zgodnie z zasadą „zanieczyszczający płaci więcej”. Planuje się, że opłata rejestracyjna zostanie wprowadzona do końca 2024 r. a podatek od posiadania pojazdu do końca II kwartału 2026 r. Działanie to ma na celu zmniejszenie ilości najbardziej emisyjnych pojazdów i promocje niskoemisyjnych środków transportu.

Tak więc, na razie, ten podatek jest tylko planowany. Nie znamy dokładnych stawek i progów. Nie wiemy nawet czy i kiedy się pojawi, ponieważ jest on tylko „planowany”.

Jeżeli ten podatek to fake news to dlaczego zamieszczacie kalkulator?

Miło jest powspominać stare czasy, kiedy planowano wprowadzić podobny podatek. Możliwe, że, podobnie jak i my, ustawodawcy zerkną do tego projektu i się nim zainspirują. Na podstawie naszego kalkulatora można zobaczyć jak będzie wyglądał przykładowy podatek od samochodów spalinowych.