Connect with us

Porady

Kiedy i jak używać świateł przeciwmgłowych?

Published

on

samochód w mgle

Gdy jest gęsta mgła, jazda staje się o wiele mniej bezpieczna. Inne samochody zauważamy sporo później, przez co o wiele łatwiej o kolizję bądź wypadek. Oprócz zmniejszenia prędkości jazdy warto również dodatkowo oświetlić samochód, by być lepiej widocznym przez innych kierowców. Do tego celu służą światła przeciwmgłowe, zwane również przeciwmgielnymi. Sprawdzamy gdzie występują w pojeździe, jak je uruchomić oraz kiedy jest to dozwolone przepisami.

Światła przeciwmgielne – gdzie się znajdują?

Zacznijmy od rzeczy najbardziej podstawowych, czyli tego gdzie tytułowe światła znajdują się w samochodzie. Polskie przepisy drogowe wymagają, by każdy samochód był wyposażony w światła przeciwmgielne (lub jedno światło) z tyłu pojazdu. Ma ono zapewnić kluczową pod względem bezpieczeństwa kwestię, czyli ułatwić kierowcom jadącym za nami dostrzeżenie tyłu naszego pojazdu. Same światła pozycyjne są bowiem zbyt słabe, by przebić się przez gęstą mgłę. Światła przeciwmgłowe tylne są koloru czerwonego, najczęściej stosuje się w nich żarówki 21-watowe z pojedynczym włóknem.

Wyposażeniem nieobowiązkowym są natomiast analogiczne światła montowane z przodu samochodu. Zazwyczaj umieszcza się je nisko w zderzaku, ponieważ dzięki temu mają szansę oświetlić nam większy fragment drogi, świecąc w obszarze gdzie mgła jest zwykle najmniej gęsta. Światła przeciwmgłowe przednie są koloru białego, a stosowane w nich żarówki mają zazwyczaj moc 55W. Ich zadaniem jest nie tylko poprawienie widoczności drogi, ale również umożliwienie innym dostrzeżenia naszego pojazdu wcześniej i dokładniejszej oceny odległości.

światła przeciwmgielne, gęsta mgła

Kiedy włączyć światła przeciwmgłowe?

Przepisy określają dokładne warunki, w których dozwolone jest używanie świateł przeciwmgielnych z przodu i z tyłu pojazdu. W przypadku tych drugich, które są istotniejsze z punktu widzenia bezpieczeństwa, ich uruchomienie powinno następować dopiero wtedy, gdy widoczność spadnie poniżej 50 metrów. Możemy łatwo odczytać ten fakt ze słupków drogowych, które ustawione są co 100 metrów. Jeżeli widoczność wzrośnie powyżej 50 metrów, należy tylne światła przeciwmgłowe natychmiast wyłączyć. Ich intensywność jest bowiem duża i mogłyby one oślepiać kierowców jadących za nami, przy normalnej przejrzystości powietrza. Możliwe jest użycie ów świateł zarówno w terenie zabudowanym jak i poza nim.

Sprawdź też  Prawo jazdy na quada. Co mówią przepisy?

W przypadku świateł przednich nie występuje ograniczenie co do konkretnej widoczności na drodze. Tego typu oświetlenie samochodu możemy używać zawsze wtedy, gdy występują warunki ograniczonej przejrzystości powietrza. Nie musi być to konkretnie mgła, użycie przednich świateł przeciwmgielnych dozwolone jest również w czasie większych opadów deszczu bądź śniegu. W kodeksie drogowym istnieje jeszcze jeden przepis, który pozwala nam na użycie przednich lamp nawet w sytuacji normalnej przejrzystości powietrza. Jest to możliwe na drodze krętej, która musi być oznaczona odpowiednimi znakami. Świateł przeciwmgłowych przednich można jednak używać na takiej drodze jedynie w okresie od zmierzchu do świtu.

Jak włączyć światła przeciwmgielne?

Reflektory przeciwmgłowe uruchamia się różnie, zależnie od konkretnego typu pojazdu. Zazwyczaj ich włącznik znajduje się w manetce kierunkowskazów, gdzie należy przekręcić odpowiedni pierścień. Zdarzają się jednak samochody, które wymagają naciśnięcia specjalnego przycisku na konsoli środkowej, albo specjalnym panelu po lewej stronie kierownicy. Auta, w których światła mijania i pozycyjne uruchamiamy pokrętłem, wymagają jego wyciągnięcia w kierunku do siebie, by włączyły się światła przeciwmgłowe przednie (o jeden stopień) lub przednie i tylne razem (o dwa stopnie).

Bardzo ważną kwestią jest to, iż światła przeciwmgielne nigdy nie pozwolą uruchomić się same. By włączyć lampy przednie, muszą być jednocześnie uruchomione przynajmniej światła pozycyjne. Dla włączenia tylnego światła lub świateł przeciwmgłowych, należy wcześniej uruchomić światła pozycyjne razem z mijania, lub pozycyjne razem z przeciwmgielnymi przednimi. Zapalenie tytułowych świateł sygnalizowane jest zieloną kontrolką w przypadku lamp z przodu pojazdu, oraz żółtą lub pomarańczową w przypadku świateł tylnych.

Źródła:
– https://www.prawo.pl/akty/dz-u-2022-988-t-j,16798732.html
– https://www.prawo.pl/akty/dz-u-1999-44-432,16835382.html
– https://motoryzacja.interia.pl/samochody-uzywane/porady/news-jak-wlaczyc-swiatla-przeciwmgielne,nId,6220510

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne