Connect with us

Porady

Kiedy warto wziąć jazdy doszkalające?

Published

on

Kiedy warto dokupić jazdy doszkalające

Jazdy doszkalające są bardzo dobrym rozwiązaniem zarówno dla kursantów przygotowujących się do zdania egzaminu na prawo jazdy, jak również dla kierowców posiadających uprawnienia do prowadzenia pojazdów od dłuższego czasu, chcących usystematyzować swoje umiejętności.

Kiedy warto skorzystać z jazd doszkalających?

Istnieje przeświadczenie, że jazdy doszkalające są dobrym rozwiązaniem jedynie dla kursantów chcących lepiej przygotować się do egzaminu. Często jednak z jazd doszkalających korzystają inne osoby, chcące poprawić swoje umiejętności prowadzeniu pojazdu oraz pragnące poczuć się pewniej za kierownicą pojazdu. Jazdy doszkalające będą także bardzo przydatne dla osób chcących poprawić swoje złe nawyki za kierownicą oraz chcących lepiej poznać miejscowość, do której się przeprowadzili.

Czy warto wykupić jazdy doszkalające?

Jazdy doszkalające dla kursantów

Podczas kursu na prawo jazdy, zrealizować musimy minimum 30 godzin zajęć teoretycznych, a także 30 godzin zajęć praktycznych. Ilości te nie są jednak wyznacznikiem zdobytych umiejętności i dla niektórych osób może być to zbyt krótki czas na zdobycie umiejętności wystarczających do zdania państwowego egzaminu praktycznego. Jeżeli mimo zrealizowanych 30 godzin nauk praktycznych nadal nie czujemy się pewnie za kierownicą, warto zainwestować w jazdy doszkalające.

Rozwiązanie to świetnie sprawdzi się także w przypadku osób, którym już kilka razy nie udało się zdać egzaminu praktycznego. Każde podejście to 140 złotych, co w przypadku kilkukrotnego oblania egzaminu może poważnie obciążyć nasz budżet. Zazwyczaj na jazdy doszkalające zgłaszają się osoby, które nie zdały egzaminu minimum 3 razy. Jeżeli jednak nie czujemy się zbyt pewnie aby podejść do pierwszego terminu egzaminu, tańszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z możliwości jazd doszkalających.

Sprawdź też  Ile kosztuje prawo jazdy?

Jazdy doszkalające dla świeżo upieczonych kierowców

Po zdaniu egzaminu praktycznego, nie każdy czuje się na siłach, aby samodzielnie ruszyć w miasto. Istnieją osoby, które mimo pozytywnego wyniku, decydują się na kursy doszkalające – prawo jazdy nie jest bowiem gwarantem umiejętności wystarczających do prowadzenia. Jeżeli mimo posiadania uprawnień do kierowania pojazdem, nadal nie czujemy się za kierownicą swobodnie, zdecydowanie przyda nam się kilka dodatkowych godzin jazdy pod okiem doświadczonego instruktora. Pozwala to wyrobić sobie więcej dobrych nawyków oraz poznać miasto. Warto zaznaczyć, że szkoły jazdy kształcące kierowcę, często oferują niższe stawki za godzinę jazd doszkalających po zdaniu przez niego egzaminu.

Jazdy doszkalające dla kierowców po przerwie od kierowania

Istnieje także duża grupa osób, które posiadają prawo jazdy od wielu lat, jednak decydują się jazdy doszkalające. Najczęstszym tego powodem jest długa przerwa od prowadzenia pojazdów (na przykład u osób, które kilka lat spędziły na emigracji nie prowadząc tam pojazdów) oraz utracenie pewności za kierownicą (często spotykane w przypadku starszych osób).

Jak wykupić jazdy doszkalające?

Jazdy doszkalające oferowane są przez niemal wszystkie szkoły nauki jazdy oraz ośrodki szkoleniowe dla kierowców. Aby zapisać się na ten rodzaj utrwalenia umiejętności, wystarczy skontaktować się z wybraną placówką w swoim mieście. Następnym krokiem jest umówienie się z instruktorem jazdy na dogodną datę oraz godzinę przeprowadzenia kursu doszkalającego. Do jazd nie trzeba się specjalnie przygotowywać – wystarczy wygodne obuwie, prawo jazdy (o ile je posiadamy) oraz gotowość do eksplorowania miasta.

Ile kosztuje godzina jazdy doszkalającej?

Ile kosztuje godzina jazd doszkalających

Ceny jednej godziny jazd doszkalających są zależne od wielu czynników. Głównymi z nich jest miejscowość, w której odbywają się zajęcia, renoma szkoły nauki jazdy czy zakres oferowanych usług. Średnia cena jednej godziny jazdy doszkalającej oscyluje w granicach od 50 do 100 złotych. Jeżeli nie chcemy potrenować tylko manewrów na placu, warto jednak skorzystać z dłuższej sesji, pozwalającej na zdobycie większej porcji wiedzy i umiejętności. Jej długość wynosi średnio od 2 do 4 godzin.

Sprawdź też  Bieg jałowy - czym jest i kiedy go używać?

Jeżeli zależy nam na usystematyzowaniu wiedzy przed państwowym egzaminem praktycznym, wystarczą nam 2 godziny jazd doszkalających.

Wielu osobom wydaje się, że koszt jednej godziny jazd doszkalających jest zdecydowanie zbyt wysoki i nieadekwatny do uzyskanych korzyści. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że koszt ten musi pokryć:

  • zakup lub ratę leasingu samochodu szkoleniowego,
  • pracę instruktora,
  • koszt paliwa,
  • utrzymanie ośrodka szkoleniowego lub szkoły nauki jazdy,
  • ubezpieczenie samochodu.

Jazdy doszkalające – czy jest się czego wstydzić?

Wiele osób uważa, że jazdy doszkalające są wykupywane przez osoby nieumiejętne oraz nie potrafiące pojąć prostej (według nich) czynności, jaką jest prowadzenie pojazdu. Warto wyraźnie zaznaczyć, że nie jest to prawda i nie trzeba wstydzić się uczestnictwa w jazdach doszkalających. Każdy z nas uczy się w swoim tempie i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowych jazd niż niepewna jazda po mieście, mogąca stwarzać realne zagrożenie dla pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Źródła:

  • Obwieszczenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 września 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców (Dz.U. 2018 poz. 1885)
  • Obwieszczenie ministra infrastruktury i rozwoju z dnia 11 kwietnia 2014 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów (Dz.U. z 2014 r. poz. 974)

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne