Porady
Kontrola trakcji – czym jest i jak działa?
W obecnych czasach niemal każdy samochód wyposażony jest w rozmaite systemy bezpieczeństwa. Jednym z najpopularniejszych jest system kontroli trakcji. Mimo jego wysokiej popularności, wielu kierowców wciąż nie zdaje sobie sprawy, na czym polega jego działanie.
Czym jest kontrola trakcji?
Kontrola trakcji to potoczne określenie systemu ASR (Acceleration Slip Regulation) zwanego także przez niektórych producentów TCS (Traction Control System), czyli jednego z najpopularniejszych systemów bezpieczeństwa znajdujących się w samochodach. Jego głównym zadaniem jest zwiększanie bezpieczeństwa podczas poruszania się pojazdem, dzięki kontrolowaniu prędkości obrotowej kół napędzających auto podczas jazdy. Dzięki kontroli trakcji można zapobiec utracie przyczepności opon z podłożem, nawet w trakcie wykonywania różnych manewrów.
ASR jest szczególnie ważny podczas ruszania na ośnieżonej, oblodzonej lub mokrej nawierzchni. Bez systemu kontroli trakcji, ruszanie w takim warunkach często jest niezwykle trudne, a nawet całkowicie niemożliwe. System kontroli trakcji, redukując prędkość obrotową kół umożliwia odzyskanie przyczepności opon z podłożem.
System kontroli trakcji sprawdza się również podczas szybkiego ruszania, na przykład chcąc włączyć się do ruchu z drogi podporządkowanej. Bez ASR koła mogą bowiem stracić przyczepność i znacznie wydłużyć ten manewr, narażając kierowcę na niebezpieczeństwo.
System ten przydaje się także w trakcie pokonywania ostrych zakrętów, szczególnie jeśli nawierzchnia jest mokra, pokryta śniegiem lub lodem, zmniejszając ryzyko wypadnięcia z drogi lub wpadnięcia w poślizg.
Jak działa kontrola trakcji?
System kontroli trakcji to jeden z najważniejszych systemów bezpieczeństwa, znajdujących się w samochodach. Jego obecność znacznie poprawia bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Mechanika działania tego systemu jest stosunkowo prosta.
Podstawa prawidłowego działania ASR to sprawny komputer stale monitorujący prędkość obrotową kół w trakcie jazdy. Każde koło wyposażone jest w odpowiedni czujnik, dzięki któremu do komputera dostarczane są wszystkie niezbędne informacje, takie jak wyżej wymieniona prędkość obrotowa.
System kontroli trakcji uruchamiany jest w przypadku wykrycia zbyt dużych rozbieżności, przekraczających ustalone normy, pomiędzy prędkościami obrotowymi kół. W takiej sytuacji, system ASR przyhamowuje koło lub koła obracające się ze zbyt dużą prędkością.
Najczęściej proces ten odbywa się z wykorzystaniem hamulców, które spowalniają obracające się zbyt szybko koło, skutkując tym samym odzyskaniem przyczepności. Metoda ta charakteryzuje się niezwykłą skutecznością, jednak wiele producentów samochodów często stosuje również dodatkowe rozwiązanie mające na celu przyhamowanie kół. Jest nim na przykład przymknięcie przepustnicy, które uniemożliwia zwiększenie prędkości obrotowej kół. Minusem tej metoda jest jednak wydłużony czas reakcji. Sposób działania systemu kontroli trakcji, tak jak jego umowna nazwa, uzależniony jest w głównej mierze od producenta samochodu.
Kiedy warto wyłączyć kontrolę trakcji?
Większość samochodów wyposażonych jest w funkcję wyłączania systemu kontroli trakcji, jednak producenci, ze względów bezpieczeństwa, nie zalecają jej dezaktywacji. Przycisk pozwalający wyłączyć ASR, znajduje się zazwyczaj na desce rozdzielczej lub w menu jednostki multimedialnej.
Kontrolę trakcji warto wyłączyć w przypadku utknięcia samochodu w błocie lub śniegu, lecz tylko w przypadku kiedy nagłe zwiększenie prędkości obrotowej kół jest pożądane. Inną sytuacją, w której przyda się wyłączenie ASR jest planowana jazda na przykład po torze sportowym, kiedy wpadanie w poślizg jest czynnością zamierzoną i w pełni kontrolowaną.
Co oznacza świecąca się stale kontrolka systemu kontroli trakcji?
Migocząca szybko kontrolka tego systemu oznacza jego działanie. Wyłączenie kontroli trakcji skutkuje stałym świeceniem się kontrolki. Jeżeli jednak kontrolka świeci się cały czas, a nie wyłączaliśmy systemu kontroli trakcji, oznaczać to może nieprawidłowe działanie systemu. W takim przypadku warto zgłosić się do mechanika w celu diagnozy problemu.
Źródła:
https://www.mapfreinsurance.com/blog/what-is-asr-traction-control-system/
-
Porady2 lata ago
Gdzie na dokumencie jest numer i seria prawa jazdy?
-
Części samochodowe1 rok ago
Malowanie i lakierowanie zderzaka – ile kosztuje? jak to zrobić?
-
Części samochodowe1 rok ago
Wymiana sprzęgła – ile kosztuje? Kiedy wymienić? Co warto wiedzieć?
-
Porady2 lata ago
Pedały w samochodzie – Jak operować nimi prawidłowo?
-
Porady2 lata ago
Łuk prawo jazdy – jak zdać jazdę po łuku?
-
Porady2 lata ago
Najważniejsze informacje na temat prawa jazdy na traktor
-
Akcesoria samochodowe1 rok ago
Montaż klimatyzacji samochodowej – ile kosztuje? jak założyć?
-
Porady2 lata ago
Prawo jazdy na quada. Co mówią przepisy?