Connect with us

Elektromobilność

Ładowanie samochodu elektrycznego w domu – co warto wiedzieć

Published

on

ładowanie samochodu elektrycznego

Aktualnie niemal każdy samochód elektryczny wyposażony jest w 2 porty ładowania – jeden służący do ładowania prądem przemiennym (AC), a drugi prądem stałym (DC). Na własny użytek stosuje się zazwyczaj stacje ładowania AC. Ile trwa ładowanie elektryka w domu? Jaka jest cena domowej stacji?

Czy można ładować samochód elektryczny ze zwykłego gniazdka?

Samochód elektryczny może być zasilany prądem ze zwykłego gniazdka 230V. Proces ładowania realizowany jest przez ładowarkę znajdującą się na wyposażeniu samochodu. Rozwiązanie to nie jest jednak efektywne, ponieważ przekazywana moc jest niewielka, przez co proces ładowania jest długotrwały. Lepszym rozwiązaniem jest kupno wydajnej, kompaktowej ładowarki przydomowej AC.

Ładowarki domowe AC

Ładowarki AC występują w postaci urządzeń stacjonarnych lub przenośnych. Wyposażone są zazwyczaj w 5-metrowy przewód ładowania. Przenośne modele korzystać mogą z zasilania w postaci siły lub gniazda zamontowanego w ścianie.

Producenci ładowarek stacjonarnych oferują zazwyczaj 2 rodzaje tych urządzeń – wolnostojące oraz naścienne (wallbox), wyposażone w stały lub wymienny przewód. Urządzenia te różnią się między sobą poziomem mocy, typami wtyczek, rodzajami zabezpieczeń czy możliwością regulacji poziomu mocy. Wyposażone mogą być dodatkowo w różne funkcje, na przykład zdalna kontrola czy opóźniony start.

Czas ładowania elektryka w domu

Najdłuższym sposobem na naładowanie samochodu elektrycznego w zaciszu domowym jest podłączenie go do domowego gniazdka 230V. Zapewnia ono ładowanie z mocą do ok. 3 kW, przez co naładowanie całej baterii trwać może nawet całą dobę. Dla przykładu, jeden z najpopularniejszych elektryków – Nissan Leaf z baterią o pojemności 40 kWh ładuje się do pełna z domowego gniazda w 20-21 godzin.

Sprawdź też  Stacje ładowania samochodów elektrycznych - gdzie i jak naładować samochód?
domowa ładowarka samochodów elektrycznych

Zdecydowanie szybszym rozwiązaniem jest domowa stacja ładowania auta elektrycznego, czyli wallbox. W celu jego zamontowania, trzeba najpierw przeprowadzić audyt techniczny, a w razie konieczności dostosować instalację elektryczna. Wallbox zapewnia moc ładowania na poziomie do 22 kW, dzięki czemu czas ładowania elektryka obniża się do zaledwie kilku godzin (zazwyczaj 2-5h). Nie wszystkie samochody elektryczne przyjmują taką moc ładowania, ale nawet modele o gorszych parametrach mogą zostać naładowane w maksymalnie kilkanaście godzin. Koszt wallboxa wynosi około kilka tysięcy złotych.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru domowej stacji ładowania samochodu elektrycznego?

Wyróżnić można 4 najważniejsze czynniki, które należy uwzględnić podczas wyboru domowej stacji ładowania elektryka:

  • maksymalna moc ładowania samochodu elektrycznego,
  • moc przyłączenia domowej instalacji elektrycznej,
  • dostępna rezerwa mocy,
  • ilość faz.

Zanim zamontujemy domową stację ładowania, warto zweryfikować instalację elektryczną pod kątem potwierdzenia, że jej parametry będą wystarczające do dobranej mocy stacji ładowania.

W celu odpowiedniego dostosowania domowej instalacji elektrycznej na potrzeby ładowania elektryka, warto zastosować zabezpieczenia różnicowo-prądowe oraz nadprądowe, które często są montowane w samej ładowarce. Tablica zasilająca powinna zostać wyposażona w rozłącznik bezpiecznikowy o odpowiedniej wartości prądowej wkładek bezpiecznikowych.

Podczas wyboru odpowiedniej stacji ładowania, na najwyższej wartości prądu ładowania, należy wziąć pod uwagę parametry instalacji, aby obciążona stacja nie wyzwoliła zabezpieczeń nadprądowych.

Jeżeli w gospodarstwie domowym nie ma dużej rezerwy mocy pozwalającej ładować samochód elektryczny z zadowalającą mocą, zastosować można moduł SHC (Smart Home Charge) analizujący aktualny pobór mocy w domu w czasie rzeczywistym i ustalający, jaka moc może zostać udostępniona na ładowanie pojazdu elektrycznego. Jeżeli SHC odnotuje chwilowy wyższy pobór mocy, ograniczy moc ładowania, unikając tym samym przekroczenia dostępnej mocy.

Źródła:

https://pod-point.com/guides/driver/charging-electric-car-at-home

https://chargehub.com/en/home-charging-guide-electric-vehicles.html

https://www.autocar.co.uk/car-news/advice-electric-cars/how-charge-your-electric-car-home

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne