Connect with us

Części samochodowe

Malowanie i lakierowanie zderzaka – ile kosztuje? jak to zrobić?

Published

on

malowanie zderzaka samochodowego

Zderzak jest w większości przypadków najbardziej wystającym elementem w samochodzie. Jego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa nie tylko dla auta, kierowcy czy pasażerów, ale również dla rowerzystów czy pieszych. Jest to też element najbardziej narażony na uszkodzenia. Jak można uszkodzić zderzak? Ile kosztuje jego malowanie? Czy można zrobić to we własnym zakresie?

Czym jest i jaką funkcję pełni zderzak?

Zderzak jest niezwykle istotnym elementem każdego samochodu. Jego głównym zadaniem jest złagodzenie skutków zderzenia z przeszkodą. Jeżeli pojazd nie jest wyposażony w hak czy orurowanie, zderzak jest najbardziej wysuniętym elementem zarówno z przodu, jak i z tyłu samochodu.

Warto zaznaczyć, że zderzak jest całym elementem konstrukcyjnym w samochodzie. Powszechnie uważa się jednak, że zderzak to tylko widoczna część (obudowa) wykonana z tworzywa sztucznego.

Zderzak pozwala zminimalizować skutki zderzenia z przeszkodą, w związku z czym na przykład po stłuczce parkingowej, nie ma konieczności naprawy i lakierowania kilku elementów, a wystarczy tylko polakierować zderzak. Element ten chroni również inne podzespoły, takie jak silnik czy chłodnica. Inna rola zderzaka to zmniejszenie zagrożenia dla rowerzysty czy pieszego podczas zderzenia. Jego kształt oraz zastosowane materiały zwiększają szanse na przeżycie człowieka w zderzeniu z samochodem.

Zderzak, będąc najbardziej wysuniętym elementem, absorbuje większość skutków stłuczki. Skutkuje to jednak zazwyczaj jego zarysowaniem, zerwaniem czy pęknięciem. O ile nie doszło do uszkodzenia konstrukcji, po stłuczce nie trzeba wykonywać żadnych napraw zderzaka. Najczęściej jest to tylko kwestia estetyczna, którą rozwiązać można malując element. Wyróżnić można zderzaki nielakierowane lub lakierowane. Te drugie są oczywiście droższe w naprawie.

Sprawdź też  Kontrolka płynu chłodniczego - co oznacza?
zderzak samochodu

Jaki jest koszt lakierowania zderzaka – 2023 rok?

Aby profesjonalnie pomalować zderzak, należy odwiedzić zakład lakierniczy. Cena takiej usługi zależy między innymi od ceny lakieru, stanu technicznego elementu czy stopnia skomplikowania mocowania elementu.

Ostatni czynnik jest niezwykle istotny w przypadku wyceny usługi. O ile samo lakierowanie zderzaka trwa w różnych samochodach podobną ilość czasu, o tyle jego zdjęcie i założenie może zająć nawet kilka godzin. Oczywistym jest, że niewielkie zadrapanie zderzaka będzie tańsze w naprawie, niż naprawa pękniętego elementu, wymagającego spawania.

W 2023 roku, średnia cena za malowanie zderzaka to około 600 zł. Istnieje jednak nieco bardziej ekonomiczne rozwiązanie – uszkodzony zderzak zastąpić można innym, używanym, pochodzącym na przykład z powypadkowego pojazdu. Drugą opcją jest także pomalowanie zderzaka we własnym zakresie.

Samodzielne malowanie zderzaka – jak je wykonać?

Poziom trudności malowania zderzaka zależy w głównej mierze od wielkości zarysowania. Jeśli usterka jest niewielka, być może wystarczy dokładnie wypolerować element, używając dostępnych na rynku specyfików, na przykład pasty suchościeralnej.

Jeżeli jednak uszkodzenie jest większe, konieczne jest zdemontowanie zderzaka przed malowaniem. Jest to zdecydowanie najbardziej czasochłonna i najtrudniejsza czynność. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, aby nie pourywać uchwytów, a także aby poprawnie zdemontować wszystkie dodatkowe elementy, takie jak światła do jazdy dziennej, halogeny, czujniki parkowania czy radar. Stopień trudności demontażu zderzaka różni się więc od modelu i wersji wyposażenia samochodu.

Po zdemontowaniu zderzaka, proces naprawy wykonać można w kilku krokach:

  • oczyszczenie zarysowanego miejsca,
  • położenie szpachli w celu wyrównania powierzchni elementu,
  • wyszlifowanie nałożonej szpachli z użyciem papieru ściernego o różnych gradacjach,
  • odtłuszczenie powierzchni, którą chcemy pomalować (na przykład używając benzyny ekstrakcyjnej),
  • malowanie zderzaka.

Malując zderzak, najlepiej nałożyć 2-3 warstwy podkładu, następnie 2-3 warstwy właściwego lakieru, a na koniec 2-3 warstwy lakieru bezbarwnego. Należy pamiętać, aby dać każdej warstwie minimum kilka godzin na wyschnięcie. Po pomalowaniu i wyschnięciu zderzaka, należy go z powrotem zamontować, uwzględniając wszystkie zdemontowane wcześniej akcesoria.

Sprawdź też  Opel Mokka - Mały crossover pełen charakteru

Źródła:

https://www.wikihow.com/Paint-a-Bumper

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne