Connect with us

Porady

Międzynarodowe prawo jazdy – wszystko co warto wiedzieć

Published

on

międzynarodowe prawo jazdy

Wiele osób zastanawia się, czy będąc w podróży zagranicznej poza granicami Unii Europejskiej może wynająć samochód, używając swojego polskiego prawa jazdy. Międzynarodowe prawo jazdy jest bowiem wciąż bardzo mało popularnym dokumentem. Jego szczegóły opisane są w poniższym artykule.

Międzynarodowe prawo jazdy – czym jest? Co warto wiedzieć?

Międzynarodowe prawo jazdy jest dokumentem uprawniającym do prowadzenia pojazdów poza granicami Unii Europejskiej. Dokument ten uznawany jest przez kraje będące stronami Konwencji Genewskiej lub Konwencji Wiedeńskiej. Ten typ prawa jazdy jest niezwykle przydatny w przypadku chęci wynajęcia samochodu w kraju znajdującemu się poza granicami UE.

Międzynarodowe prawo jazdy wydawane jest w formie książeczki, będącej odpisem naszego polskiego dokumentu.

Międzynarodowe prawo jazdy – gdzie jest potrzebne?

Wyróżnić można 2 rodzaje międzynarodowego prawa jazdy. Różnica między nimi dotyczy tego, jaka konwencja dotycząca ruchu drogowego została podpisana przez dane państwo. Do wyboru mamy:

  • Konwencję Wiedeńską,
  • Konwencję Genewską.

Listę wszystkich krajów objętych zarówno Konwencją Wiedeńską, jak i Konwencją Genewską, znaleźć można na rządowej stronie: https://www.gov.pl/web/gov/uzyskaj-miedzynarodowe-prawo-jazdy.

Jeśli zastanawiamy się, które międzynarodowe prawo jazdy musimy wyrobić, wystarczy wyszukać na liście kraj naszej destynacji, a następnie wybrać konwencję, którą dane państwo podpisało.

Istnieją również państwa, które podpisały dwie konwencje – Genewską i Wiedeńską. Aby uniknąć problemów związanych z kierowaniem pojazdami w takim kraju, wiele osób decyduje się na wyrobienie obu rodzajów dokumentu.

Sprawdź też  Jazda na suwak - Co warto wiedzieć? Co mówią przepisy?

Kierowanie samochodem w USA – czy międzynarodowe prawo jazdy jest niezbędne?

Jeżeli planujemy wyjazd do Stanów Zjednoczonych na krócej niż jeden miesiąc, wystarczy nam posiadanie polskiego prawa jazdy.

W przypadku pobytu dłuższego niż jeden miesiąc, ale krótszego niż trzy miesiące, warto wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, które zgodne jest z Konwencją Genewską.

Jeśli natomiast planujemy przebywać na terenie Stanów Zjednoczonych powyżej trzech miesięcy, teoretycznie USA uznają międzynarodowe prawo jazdy, jednak każdy stan posiada własne przepisy, z których wynikać może, że niezbędne będzie wyrobienie amerykańskiego dokumentu pozwalającego na prowadzenie pojazdów.

Międzynarodowe prawo jazdy – jak je uzyskać?

Międzynarodowe prawo jazdy wyrobić może każdy, kto posiada polski odpowiednik tego dokumentu. Nie można uzyskać go oddzielnie, jeśli nie mamy polskiego prawa jazdy.

W celu uzyskania międzynarodowego prawa jazdy, niezbędne jest złożenie odpowiedniego wniosku w dowolnym starostwie powiatowym. Można dokonać tego osobiście lub wysłać wniosek za pośrednictwem poczty. Niektóre gminy posiadają także na swoim terytorium Wydziały Komunikacji, będące jednostkami odpowiedzialnymi za wydawanie międzynarodowego prawa jazdy.

Na co zwrócić uwagę podczas składania wniosku?

Podczas składania wniosku o międzynarodowe prawo jazdy, należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj dokumentu, który chcemy otrzymać. Inny wniosek potrzebny jest bowiem do wyrobienia prawa jazdy pozwalającego prowadzić pojazd w krajach objętych Konwencją Genewską, a inny do wyrobienia analogicznego dokumentu potrzebnego w krajach respektujących Konwencję Wiedeńska.

Ile kosztuje wyrobienie międzynarodowego prawa jazdy?

Chcąc wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, musimy uiścić opłatę w wysokości 35,50 zł. Dotyczy to dokumentu umożliwiającego jazdę samochodem w państwach objętych jedną z dwóch Konwencji.

Jeżeli zależy nam na międzynarodowym prawie jazdy, zgodnym zarówno z Konwencją Wiedeńską, jak i Konwencją Genewską, niezbędne jest opłacenie dwukrotności wyżej wymienionej kwoty. Oznacza to, że zapłacić należy 71 zł.

Sprawdź też  Zasada prawej ręki — czym jest? Kiedy należy ją stosować?

Wpłaty za wydanie międzynarodowego prawa jazdy dokonać można bezpośrednio w kasie starostwa lub wykonując przelew na konto bankowe podane przez starostwo.

W przypadku uiszczenia opłaty w kasie starostwa, musimy zanieść potwierdzenie jej dokonania do pokoju przyjmującego wniosek. Jeżeli natomiast opłaciliśmy prawo jazdy za pomocą przelewu, wystarczy nam potwierdzenie jego wykonania, wygenerowane przez bank.

Jakie dokumenty są niezbędne do wyrobienia międzynarodowego prawa jazdy?

Aby wyrobić międzynarodowe prawo jazdy, niezbędne jest:

  • ważne, aktualne polskie prawo jazdy,
  • wypełniony i podpisany wniosek o wydanie międzynarodowego prawa jazdy,
  • aktualne kolorowe zdjęcie (jeśli składamy wniosek o 2 różne rodzaje prawa jazdy, dostarczyć należy 2 zdjęcia) o wymiarach 3,5×4,5 cm,
  • potwierdzenie dokonania wpłaty za wydanie dokumentu,
  • Podczas odbioru dokumentu, niezbędny będzie dokument potwierdzający naszą tożsamość (dowód osobisty, paszport).

Ile czeka się na międzynarodowe prawo jazdy?

W większości przypadków, międzynarodowe prawo jazdy załatwić można od ręki. Na sam dokument należy poczekać do 3 dni roboczych.

Czas wydawania dokumentu może się wydłużyć, na przykład przy konieczności dostarczenia dodatkowych dokumentów.

Jaka jest ważność międzynarodowego prawa jazdy?

Międzynarodowe prawo jazdy ważne jest do 3 lat, a jego dokładną datę ważności sprawdzić można na samym dokumencie.

Źródła:

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000341/T/D20190341L.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000231/O/D20160231.pdf

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000702/O/D20160702.pdf

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne