Connect with us

Porady

Najważniejsze informacje na temat prawa jazdy na traktor

Published

on

Traktor w polu

Aby prowadzić traktor, wystarczy posiadać prawo jazdy kategorii B. Nie jest to jednak jedyna kategoria, która uprawnia do prowadzenia ciągnika. Już w wieku 16 lat można wyrobić sobie kategorię T, która również daje uprawnienia do prowadzenia traktora.  Niniejszy artykuł omówi wszelkie zagadnienia związane z tym tematem.

Czy osoba posiadająca prawo jazdy kat. B może prowadzić traktor?

Warto wiedzieć, że sama kategoria B daje uprawnienia do prowadzenia traktora. Ciekawostką jest to, że ustawodawca nie zaznaczył dopuszczalnej masy ciągnika, co wynika z art. 6 ust. 3 pkt 1 Ustawy o kierujących pojazdami. Oznacza to, że posiadając prawo jazdy kategorii B, można prowadzić traktor dowolnej masy. Nie dotyczy to jednak zespołu pojazdów złożonego z ciągnika i przyczepy przekraczającej 750 kg dmc – w tym przypadku są już pewne ograniczenia odnośnie dopuszczalnej wagi zespołu pojazdów.

Co należy zrobić, aby móc przystąpić do egzaminu?

Podstawowym warunkiem, jaki musi spełnić kandydat, który ubiega się o prawo jazdy na traktor, jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. W Polsce jest to 16 lat, jednakże kurs można rozpocząć na trzy miesiące przed 16 urodzinami. Aby uzyskać prawo jazdy kat. T, trzeba zdać egzamin państwowy. Pierwszym warunkiem, który musi zostać spełniony, aby przystąpić do takiego egzaminu, jest wyrobienie sobie Profilu Kandydata na Kierowcę (PKK). Aby to zrobić, należy udać się do wydziału komunikacji właściwego do miejsca zamieszkania, oraz dostarczyć odpowiednie dokumenty. Należy posiadać zdjęcie, badania lekarskie, które świadczą o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdu i w przypadku osób niepełnoletnich – zgodę rodzica lub opiekuna prawnego. Następnym krokiem będzie zapisanie się do ośrodka, który zajmuje się szkoleniem kierowców. Kurs trwa 50 godzin, z czego 20 obejmuje zadania praktyczne, a 30 godzin przeznaczone jest na zdobywanie wiedzy teoretycznej. Po wykonaniu kursu będzie można przystąpić do egzaminu państwowego, który odbywa się w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Sprawdź też  Wymijanie, omijanie, wyprzedzanie - co warto wiedzieć?
Traktory

Jak wygląda egzamin państwowy?

Egzamin dzieli się na dwie części. Pierwsza część obejmuje zagadnienia teoretyczne, zaś druga to praktyka. Kandydat na kierowcę musi zaliczyć część teoretyczną, poprzez zdobycie 68 punktów na 74 możliwe do uzyskania. Sam egzamin składa się z 32 pytań, z czego 12 to pytania specjalistyczne. Egzamin praktyczny polega na sprawdzeniu praktycznych umiejętności kandydata. Wykonywany jest na placu manewrowym i w terenie. Na placu manewrowym, kandydat musi wykonać cztery zadania, zaś w teren wyjeżdża się zespołem pojazdów, który składa się z ciągnika oraz przyczepy.

Ile kosztuje prawo jazdy na traktor?

Koszt samego kursu na prawo jazdy na traktor wynosi od 1600 do 2600 zł w zależności od wybranego ośrodka kształcącego w tym zakresie. Do tego należy doliczyć również koszt egzaminów. Egzamin teoretyczny kosztuje 30 zł, zaś część praktyczna kosztuje 170 zł. Do tego należy doliczyć cenę za badania lekarskie, które są niezbędne do tego, żeby w ogóle móc zacząć naukę jazdy. Koszt takich badań to 200 zł. Po zaliczeniu egzaminów trzeba zapłacić 100,50 zł za wydanie gotowego prawa jazdy na traktor.

Jakimi pojazdami można kierować, mając prawo jazdy kategorii T?

Bardzo istotne jest to, że mając prawo jazdy kategorii T, można kierować nie tylko traktorami. Oprócz tego posiadacz takiego prawa jazdy może kierować pojazdami wolnobieżnymi (na przykład kombajnem), oraz motorowerami i czterokołowcami lekkimi, a także prowadzić traktor z przyczepą. Warto wiedzieć, że kategoria T upoważnia również do prowadzenia quadów.

źródła:

https://beesafe.pl/porady/prawo-jazdy-na-traktor/

https://info-car.pl/infocar/artykuly/ciagnikiem-rolniczym-z-kategoria-b.html

https://www.gov.pl/web/gov/kategorie-prawa-jazdy

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne