Porady
Poznaj wszystkie kategorie prawa jazdy
W obecnych czasach, niemal każda osoba decyduje się na wyrobienie prawa jazdy. Najczęściej wybór pada na kategorię B, jednak według polskiego prawa wyróżnić można aż 16 różnych rodzajów uprawnień do kierowania pojazdami. Mimo, że na blankiecie znajduje się jedynie 6 liter, to istnieje wiele poszerzeń oraz ograniczeń dotyczących prowadzenia pojazdów danej kategorii.
Kategoria A
Uprawnienia dotyczące kategorii A, w uproszczeniu pozwalają jeździć motocyklami. Nie każdy jednak wie, że dzięki tej kategorii prowadzić można także na przykład quada.
Młody motocyklista może otrzymać pierwsze prawo jazdy już w wieku 14 lat. Będzie to kategoria AM, zezwalająca na kierowanie nie tylko motorowerami, ale także lekkimi czterokołowcami.
Kategorie A1 i A2 rozszerzają zakres uprawnień – dzięki nim prowadzić można większe i mocniejsze motocykle. Nadal istnieją jednak pewne ograniczenia dotyczące stosunku mocy do masy pojazdu czy pojemności jego silnika. Zwiększa się także ograniczenie wiekowe – wszystkie motocykle prowadzić można mając kategorię A, którą wyrobić można dopiero po skończeniu 24 lub 20 lat (jeśli od co najmniej dwóch lat posiadamy prawo jazdy kategorii A2).
Kategoria B
Powszechnie uważa się, że prawo jazdy kategorii B zezwala na prowadzenie samochodów osobowych.
Pierwszy egzamin na tę kategorię zdać można już po ukończeniu 16 roku życia. Zdobyć można wtedy kategorię B1, zezwalającą na jazdę czterokołowcami oraz motorowerami o DMC (Dopuszczalna Masa Całkowita) 400 kg. Jako że jest to dość wąski zakres uprawnień, kategoria B1 nie cieszy się dużą popularnością.
Sytuacja wygląda inaczej w przypadku kategorii B. Po jej otrzymaniu, kierować można zarówno samochodami osobowymi, jak i ciągnikami rolniczymi, pojazdami wolnobieżnymi, motocyklami o pojemności nie większej niż 125 cm3 (po upływie 3 lat od zdania prawa jazdy) czy zespołami pojazdów, złożonymi z samochodu oraz przyczepy lekkiej. DMC takiego zestawu nie może jednak przekraczać 3,5 tony.
Ponadto, prawo jazdy kategorii B poszerzyć można o tzw. kod 96, zezwalający na prowadzenie zespołem pojazdu samochodowego oraz przyczepy o łącznej DMC nie wyższej niż 4250 kg. Ograniczenie to nie dotyczy posiadaczy prawa jazdy kategorii B+E. W przypadku tych uprawnień, sama przyczepa może mieć DMC nieprzekraczającą 3,5 tony.
Kategoria C
Kategoria C pozwala na kierowanie wszelkimi rodzajami samochodów dostawczych i ciężarowych. Pierwszym etapem jest kategoria C1, którą uzyskać można już w wieku 18 lat. Zezwala ona na prowadzenie pojazdów o DMC wyższej niż 3,5 tony, jednak nieprzekraczającej 7,5 tony, a także zestawów takiego pojazdu z przyczepą lekką.
Górna granica dotycząca DMC nie obowiązuje kierowców, posiadających prawo jazdy kategorii C. Do egzaminu na tą kategorię, podejść można dopiero po skończeniu 21 lat. Wyjątkiem są funkcjonariusze kierujący pojazdami Policji, Straży Pożarnej czy Straży Granicznej, którzy wyżej wymienione uprawnienia uzyskać mogą już po ukończeniu 18 roku życia.
Litera E dopisana do kategorii C lub C1 pozwala prowadzić zespołem pojazdów, który składa się z pojazdu określonego dla wybranej kategorii wraz z dowolną przyczepą.
Kategoria D
Kategoria D jest niezbędna do prowadzenia autobusu. Ponieważ uprawnienie to wymaga szczególnych umiejętności, odpowiedzialności i doświadczenia na drodze, do egzaminu na kategorię D1 podejść można najszybciej po ukończeniu 21. roku życia. Autobus, którym może kierować posiadacz prawa jazdy kategorii D1 ma ograniczenia w postaci długości pojazdu oraz maksymalnej liczby pasażerów. W takiej sytuacji prowadzić można także zespół pojazdów składający się z takiego autobusu i przyczepy lekkiej.
Wyżej wymienione ograniczenia nie obowiązują posiadaczy kategorii D. Do egzaminu na nią, podejść można po ukończeniu 24 lat.
Uprawnienia do kierowania autobusami poszerzyć można o kategorię D1+E lub D+E, które pozwalają prowadzić zespół pojazdów złożony z autobusu i przyczepy innej niż lekka.
Kategoria T
Jedyna kategoria, która nie posiada wersji z ograniczeniami, to kategoria T. Stworzona została głównie dla rolników, dlatego posiadacze kategorii T prowadzić mogą ciągniki rolnicze, pojazdy wolnobieżne czy zespoły składające się z tych pojazdów i przyczep. Co ciekawe, egzamin na kategorię T zdawać można już po ukończeniu 16. roku życia. Warto jednak pamiętać, że nie uprawnia ona do prowadzenia samochodów osobowych.
Litera E przy kategoriach prawa jazdy
Litera E nie jest osobną kategorią na prawie jazdy. Oznacza ona rozszerzenie posiadanych uprawnień, pozwalając prowadzić zespół pojazdów z dowolną przyczepą. Wyróżnić można 5 kategorii, które mogą być rozszerzone o dodanie członu „E” – kategoria B, C1, C, D1 oraz E.
Ciekawostką jest kategoria C+E, pozwalająca prowadzić nie tylko zestaw samochodu dostawczego czy ciężarowego z przyczepą, ale także zestawy złożone z przyczepy i pojazdów z kategorii B lub D (jeśli taką posiadamy).
Źródła:
https://www.gov.pl/web/gov/kategorie-prawa-jazdy
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210002328/T/D20212328L.pdf
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20110300151/T/D20110151L.pdf
-
Porady2 lata ago
Gdzie na dokumencie jest numer i seria prawa jazdy?
-
Części samochodowe1 rok ago
Malowanie i lakierowanie zderzaka – ile kosztuje? jak to zrobić?
-
Części samochodowe1 rok ago
Wymiana sprzęgła – ile kosztuje? Kiedy wymienić? Co warto wiedzieć?
-
Porady1 rok ago
Pedały w samochodzie – Jak operować nimi prawidłowo?
-
Porady2 lata ago
Łuk prawo jazdy – jak zdać jazdę po łuku?
-
Porady2 lata ago
Najważniejsze informacje na temat prawa jazdy na traktor
-
Akcesoria samochodowe1 rok ago
Montaż klimatyzacji samochodowej – ile kosztuje? jak założyć?
-
Porady2 lata ago
Prawo jazdy na quada. Co mówią przepisy?