Connect with us

Porady

Prawo jazdy kat B – Wszystko co warto wiedzieć

Published

on

Prawo jazdy

Prawo jazdy na samochód jest przez coraz większą liczbę osób traktowane jako „obowiązkowy” dokument, zaraz po dowodzie osobistym. Wynika to głównie z faktu, że posiadanie auta jest w obecnych czasach standardem niemal w każdym gospodarstwie domowym. W poniższym artykule przedstawione są najważniejsze informacje dotyczące prawa jazdy kategorii B.

Jakie pojazdy można prowadzić z prawem jazdy kat B?

Powszechnie wiadomo, że prawo jazdy kategorii B pozwala kierować samochodem osobowym oraz dostawczym, którego DMC (dopuszczalna masa całkowita) nie przekracza 3,5 tony. Kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii B posiadają jednak uprawnienia do kierowania większą ilością pojazdów – zarówno samochodowych, jak i tych, które nie są pojazdami samochodowymi. Ich charakterystyka opisana jest w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 roku – Prawie o ruchu drogowym.

Pojazdy samochodowe

Samochód osobowy

Prawo jazdy kategorii B, poza kierowaniem autami osobowymi i dostawczymi, zezwala na ciągnięcie przyczepy – zarówno lekkiej (której DMC to maksymalnie 750 kg), jak i cięższej. W drugim przypadku DMC pojazdu wraz z przyczepą nie może jednak przekroczyć 3,5 tony.

Pozostałe pojazdy

Prawo jazdy kategorii B pozwala również kierować ciągnikiem rolniczym, pojazdem wolnobieżnym oraz zespołem, w którego skład wchodzi ten pojazd i przyczepa lekka o DMC do 750 kg.

Poza wyżej wymienionymi, kategoria B uprawnia też do prowadzenia jednośladów napędzanych przez silnik o pojemności nie przekraczającej 50 cm3 oraz mocy do 4 kW, a także motocykli napędzanych przez silnik o pojemności nie przekraczającej 125 cm3 oraz mocy maksymalnej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej, nie większym niż 0,1 kW/kg. Warunkiem pozwalającym na prowadzenie jednośladów wymienionych w drugim przypadku, jest posiadanie prawa jazdy kategorii B minimum 3 lata. Jeżeli silniki napędzające te pojazdy są elektryczne, nie obowiązuje limit pojemności, a tylko mocy silnika.

Sprawdź też  Prawo jazdy kategoria B1 - najważniejsze informacje

Kolejnymi pojazdami, które można prowadzić posiadając kategorię B, są trójkołowce oraz czterokołowce, spełniające poniższe wymogi:

 • Trójkołowce – muszą posiadać homologację L5e. Minimalna odległość pomiędzy kołami napędzanymi przez tą samą oś, wynosić może minimum 460 mm, a pojazd musi być wyposażony w hamulec postojowy,
 • Czterokołowce – w ich skład wchodzą lekkie czterokołowce, którymi kierować można posiadając kategorię AM, a także pojazdy dostępne dla właścicieli kategorii B1. Przykładami są quady oraz mikrosamochody.

Jak zrobić prawo jazdy kat B?

Kierownica samochodu osobowego
Kierownica samochodu osobowego

Proces wyrabiania prawa jazdy nie jest skomplikowany – wystarczy wykonać kolejno kilka kroków.

Badanie lekarskie na prawo jazdy

Pierwszym krokiem jest udanie się na badania lekarskie, które świadczą o dobrym stanie zdrowia przyszłego kierowcy oraz potwierdzają jego zdolność do prowadzenia pojazdów. Lekarz wykonujący badania przeprowadza wywiad oraz weryfikuje:

 • zmysł wzroku,
 • zmysł słuchu,
 • wpływ leków przyjmowanych na stałe na kierowanie pojazdami,
 • stan psychiczny kandydata.

Badanie przyszłego kierowcy wykonane musi być przez lekarza orzecznika medycyny pracy. Jest to jedyny specjalista posiadający wymagane uprawnienia i będący w stanie wystawić wiążącą opinię na temat stanu zdrowia kandydata. Specjalistę tego najłatwiej znaleźć udając się do Wojewódzkiego lub Miejskiego Ośrodka Medycyny Pracy. Można także skorzystać z usług lekarza orzecznika, który wskazany został przez ośrodek nauki jazdy, do którego uczęszcza kandydat na kierowcę.

Złożenie wniosku PPK

Chcąc uzyskać prawo jazdy kategorii B, niezbędne jest utworzenie PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. W tym celu, do urzędu starostwa powiatowego, urzędu miasta lub urzędu dzielnicy, dostarczyć należy:

 • wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy, który pobrać można z rządowej strony gov.pl lub wypełnić na miejscu, w urzędzie,
 • orzeczenie lekarskie wystawione przez lekarza orzecznika medycyny pracy,
 • aktualne zdjęcie o wymiarach 35×45 mm,
 • dowód osobisty lub paszport,
 • dokument potwierdzający adres zamieszkania.
Sprawdź też  Ile trwa kurs na prawo jazdy?

Po złożeniu wszystkich niezbędnych dokumentów, odebrać należy swój indywidualny numer PKK. Jeżeli wniosek jest kompletny, numer nadawany jest od razu. Jeśli jednak potrzebna jest dodatkowa weryfikacja informacji lub sytuacja wymaga dodatkowych wyjaśnień, numer może być nadany nawet w ciągu dwóch miesięcy.

Kurs prawa jazdy kat B

Kolejnym krokiem jest udział w kursie prawa jazdy. Istnieją dwie możliwości odbywania tego kursu:

 • kurs zarówno teoretyczny, jak i praktyczny w szkole nauki jazdy, który kończy się egzaminem wewnętrznym. Po jego zdaniu, przystąpić można do egzaminu państwowego organizowanego przez WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) – teoretycznego i praktycznego,
 • kurs praktyczny, poprzedzony samodzielną nauką zasad ruchu drogowego i zdaniem państwowego egzaminu teoretycznego w WORD. Po jego odbyciu i egzaminie wewnętrznym, przystąpić można do państwowego egzaminu praktycznego.

Egzamin prawa jazdy

Ostatnim etapem niezbędnym do otrzymania prawa jazdy kategorii B, jest egzamin organizowany przez WORD. Dzieli się na część teoretyczną oraz praktyczną.

Egzamin teoretyczny jest przeprowadzany w formie testu i odbywa się w siedzibie WORD. Podczas egzaminu kursant musi wykazać się znajomością zasad ruchu drogowego, a także wiedzą na temat podstawowych czynności eksploatacyjnych pojazdu czy udzielania pierwszej pomocy.

Część praktyczna składa się z trzech elementów:

 • przygotowanie do jazdy (sprawdzenie działania świateł czy stanu płynów eksploatacyjnych),
 • jazda po placu manewrowym (ruszanie na wzniesieniu oraz jazda do przodu i do tyłu po łuku),
 • jazda po mieście (sprawdzająca płynność jazdy oraz znajomość przepisów ruchu drogowego).

Prawo jazdy kat B – za co można je stracić?

Prawo jazdy kategorii B stracić można z wielu powodów. Najczęściej popełnianymi wykroczeniami, które skutkują stratą prawa jazdy, są sytuacje w których:

 • przekroczymy w terenie zabudowanym prędkość o 50 km/h,
 • będziemy przewozić zbyt wielu pasażerów w aucie,
 • prowadzimy samochód po spożyciu alkoholu,
 • uciekniemy z miejsca zdarzenia, będąc jego sprawcą,
 • przekroczymy limit punktów karnych.
Sprawdź też  Wartość rynkowa samochodu - jak ją obliczyć i dlaczego jest istotna

Źródła:

 • http://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/kategorie-prawa-jazdy/b.html
 • https://www.gov.pl/web/gov/kategorie-prawa-jazdy

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne