Connect with us

Porady

Prawo jazdy kat C – co warto wiedzieć

Published

on

Prawo jazdy na ciężarówkę

Prawo jazdy kategorii C jest niezbędnym dokumentem pozwalającym na prowadzenie ciężarówki. Aby jednak zdobyć to uprawnienie, należy spełnić konkretne wymogi oraz przejść przez kilka etapów, które opisane są w poniższym tekście.

Do czego uprawnia prawo jazdy kat C?

Prawo jazdy kategorii C uprawnia posiadacza do prowadzenia pojazdu samochodowego o dopuszczalne masie całkowitej przekraczającej 3,5 tony (wyjątkiem są autobusy). Pojazd taki wyposażony może zostać także w przyczepę lekką o wadze maksymalnej 750 kilogramów. Będąc w posiadaniu prawa jazdy tej kategorii, można również kierować ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym, na przykład walcem.

Warto zaznaczyć, że kategoria C nie jest wystarczająca do kierowania tirem, czyli ciężarówką z naczepą. Chcąc móc prowadzić taki zestaw, należy posiadać prawo jazdy kategorii C+E.

Istnieje także kategoria C1, dostępna dla młodszych kandydatów, która zezwala na prowadzenie pojazdów ciężarowych wymienionych wyżej, z niewielkim wyłączeniem – pojazd o masie całkowitej większej niż 3,5 tony może ważyć maksymalnie 7,5 tony.

Wymagania na prawo jazdy kat C

Jazda ciężarówką z kategorią C

Chcąc uzyskać prawo jazdy na ciężarówkę, spełnić należy konkretne wymagania:

  • wiek – kandydat, który chce ubiegać się o prawo jazdy kategorii C, musi mieć ukończone 21 lat. Wyjątkiem jest prawo jazdy kategorii C1 oraz bycie żołnierzem kierującym pojazdami Sił Zbrojnych – w obydwu przypadkach minimalny wiek to ukończone 18 lat,
  • prawo jazdy kategorii B – obowiązkiem każdej osoby chcącej uzyskać prawo jazdy kategorii C, jest posiadanie kategorii B lub zaświadczenia o zdanym egzaminie państwowym na tę kategorię,
  • założone PKK – czyli Profil Kandydata na Kierowcę, który uzyskać można w miejscowym Wydziale Komunikacji, po dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów,
  • orzeczenie lekarskie oraz psychologiczne – świadczące o braku przeciwwskazań do kierowania samochodami ciężarowymi.
Sprawdź też  Najważniejsze informacje na temat prawa jazdy na traktor

Kurs na prawo jazdy kat C – jak wygląda? Ile trwa?

Podstawowy kurs prawa jazdy C obejmuje 20 godzin szkolenia teoretycznego oraz 30 godzin szkolenia praktycznego. Tak jak w przypadku kursów na inne kategorie prawa jazdy, godzina szkolenia teoretycznego trwa 45 minut, a godzina praktyki to 60 minut. Ten wymiar czasowy jest jednak niezbędnym minimum ustalonym prawnie. Jeżeli kandydat wymaga więcej czasu na przyswojenie informacji, szkolenie może trwać dłużej. Wiele szkół nauki jazdy od czasów pandemii, oferuje zdalne nauczanie teorii, pozwalające zaoszczędzić czas oraz pieniądze związane z dojazdami.

Szkolenie teoretyczne przeprowadzane jest w ośrodku szkolenia kierowców przez wykładowcę lub instruktora nauki jazdy. Po zakończonej częście teoretycznej, każdy kandydat rozpoczyna część praktyczną szkolenia, która polega na nauce prowadzenia pojazdu kategorii C zarówno na placu manewrowym, jak i na ulicach miasta.

Po ukończeniu teoretycznej i praktycznej części kursu, kandydat na kierowcę przystępuje do egzaminów wewnętrznych, przeprowadzanych zgodnie z zasadami egzaminu państwowego. Negatywny wynik tego egzaminu skutkować może przedłużeniem kursu, natomiast wynik pozytywny odnotowany zostaje w PKK, po czym kursant zyskuje dokument zaświadczający o ukończeniu szkolenia.

Istnieje również drugie rozwiązanie związane z kursem nauki jazdy. Kandydat może przygotować się do egzaminu teoretycznego we własnym zakresie. Kiedy jest na to gotowy, przystąpić może od razu do państwowego egzaminu teoretycznego, organizowane przez WORD (Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego). Po zdaniu tego egzaminu, można zgłosić się do szkoły nauki jazdy w celu odbycia zajęć praktycznych, po których przystąpić można dopiero do państwowego egzaminu praktycznego.

Prawo jazdy kat C – ceny kursów

Kurs na prawo jazdy kategorii C

Cena kursu na prawo jazdy ciężarowe, uzależniona jest głównie od miasta w którym odbywa się kurs, renomy szkoły nauki jazdy oraz rodzaju przeprowadzanych zajęć (zajęcia teoretyczne on-line są często tańsze niż te przeprowadzane stacjonarnie).

Sprawdź też  Jak usunąć naklejkę lub winietę z szyby samochodu?

Kurs na prawo jazdy kosztuje średnio od 2,5 do 5,5 tysiąca złotych. Niektóre szkoły nauki jazdy oferują także kursy przyspieszone, polegające na zwiększonej częstotliwości przeprowadzanych zajęć. Dopłata taka wynosi jednak średnio dodatkowo 1000 złotych.

Egzamin na kategorię C

Egzamin na prawo jazdy kategorii C składa się zarówno z części teoretycznej, jak i praktycznej. Część teoretyczna polega na zdaniu testu sprawdzającego znajomość zasad ruchu drogowego, a także sprawdzającego wiedzę specjalistyczną. Czas trwania testu to 25 minut, podczas których odpowiedzieć należy na 20 pytań ogólnych i 12 pytań szczegółowych, dotyczących bezpośrednio kategorii C.

Egzamin praktyczny weryfikuje w pierwszej kolejności, czy kandydat posiada umiejętności pozwalające na przygotowanie pojazdu do jazdy. Kolejną częścią praktyki jest wykonanie zadań na placu manewrowym. Ostatnią częścią jest sprawdzian umiejętności podczas jazdy w ruchu ulicznym.

Pozytywne zakończenie egzaminu państwowego skutkuje zaktualizowaniem PKK o jego wynik, co w konsekwencji pozwala uzyskać wymarzony dokument.

Źródła:

  • Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 627 z późn. zm.)
  • Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 231)
  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U. 2019 poz. 1206)

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne