Connect with us

Porady

Prawo jazdy kategoria B1 – najważniejsze informacje

Published

on

Prawo jazdy kategoria B1

Każdy nastoletni fan motoryzacji marzy o jak najszybszej możliwości jazdy samochodem. Chcąc zostać pełnoprawnym kierownicą, trzeba ukończyć 18 lat. Istnieje na szczęście rozwiązanie pozwalające młodym osobom prowadzić samochód 2 lata szybciej.

Czym jest prawo jazdy kat B1?

Prawo jazdy kategorii B1 dedykowane jest nastolatkom, którzy ukończyli 16 lat. Młodzi fani motoryzacji, po pomyślnie zdanym kursie oraz egzaminie państwowym, mogą dzięki tej kategorii w pełni legalnie prowadzić pojazdy czterokołowe. Co ważne, po uzyskaniu prawa jazdy kategorii B1, osoba która ukończyła 18 lat i chciałaby uzyskać kategorię B, ma znacznie ułatwione zadanie. Nie jest bowiem wymagane ponowne przechodzenie kursu teoretycznego oraz zdawanie egzaminu państwowego z teorii. Wystarczy tylko odbyć kurs związany z jazdami samochodem, po czym zaliczyć państwowy egzamin praktyczny.

Jakimi pojazdami można kierować z prawem jazdy kat B1?

Samochód, którym można jeździć posiadając kategorię B1

Kategoria B1 pozwala prowadzić pojazdy osobowe, których masa wynosi maksymalnie 400 kg. Wybierając jazdę pojazdem towarowym, maksymalna waga wzrasta do 550 kg. Ograniczona jest również maksymalna moc silnika w takim pojeździe – wynosić ona może maksymalnie 15 kW, czyli 20,4 KM.

Niestety gama modeli spełniających te wymogi jest dość uboga. Mimo niskiej masy oraz bardzo słabych osiągów, samochody te są niezwykle drogie. Jest to niewątpliwie jedną z przyczyn dość niskiej popularności prawa jazdy kategorii B1.

W Polsce znaleźć można kilka modeli spełniających założenia ustawodawcy. Jednym z popularniejszych modeli wśród nastoletnich kierowców jest francuskiej produkcji Microcar M.GO, który napędzany jest przez dwucylindrowy silnik benzynowy lub diesla o pojemności 0,5 litra. Jednostka ta, w zależności od rocznika i wersji generuje od 5 do 20 KM. Cena używanych modeli zaczyna się od 10 tysięcy złotych za modele ok. 15-letnie do nawet 60 tysięcy złotych za modele z rynku pierwotnego.

Sprawdź też  Łuk prawo jazdy - jak zdać jazdę po łuku?

Kolejną stosunkowo interesującą ofertą jest chiński Romet 6E, który jest modelem elektrycznym o mocy około 5,5 KM, zapewniającym według producenta na jednym ładowaniu zasięg do ponad 100 km. Pojazdy te są nieco tańsze niż wspomniane wcześniej Microcary. Cena nowych modeli waha się w granicach 30 tysięcy złotych.

Kurs na kat B1 – jak wygląda? ile kosztuje?

Aby zapisać się na kurs prawa jazdy kategorii B1, należy posiadać PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), który po dostarczeniu kompletu wymaganych dokumentów, wyrobić można w miejscowym Wydziale Komunikacji lub przez internet, za pośrednictwem strony internetowej esp.pwpw.pl. Warto zaznaczyć, że na przystąpienie młodego kursanta do kursu nauki jazdy kategorii B1, wymagana jest pisemna zgoda jego rodzica lub opiekuna prawnego. Konieczne jest również uzyskanie zaświadczenia świadczącego o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami, wydanego przez lekarza orzecznika.

Kurs na prawo jazdy kategorii B1 trwa standardowo 60 godzin. Połowa tego czasu to szkolenie teoretyczne, natomiast druga połowa to praktyka. Tak jak w przypadku innych kategorii, godzina kursu teoretycznego na kategorię B1 trwa 45 minut, a godzina praktyki to 60 minut. Podczas kursu wymagane jest również uczestnictwo w szkoleniu z pierwszej pomocy, które trwa 4 godziny. Przez pandemię, wiele szkół nauki jazdy rozpoczęło prowadzenie zajęć teoretycznych on-line, dzięki którym zaoszczędzić można czas na dojazdy.

Cena kursu na prawo jazdy kategorii B1 zależna jest między innymi od miasta, renomy czy zdawalności szkoły nauki jazdy. Kwoty oscylują w granicach od 2 do 3,5 tysięcy złotych. Często w cenę wliczona jest także możliwość wypożyczenia auta na czas państwowego egzaminu praktycznego.

Egzamin na kat B1

Zdany egzamin na prawo jazdy

Egzamin na prawo jazdy kategorii B1 podzielony jest na część teoretyczną i praktyczną. Egzamin teoretyczny trwa 25 minut. Składa się on z 32 pytań, gdzie za każde z nich otrzymać można od 1 do 3 punktów. Pytania dotyczą wiedzy o przepisach, obowiązkach kierowcy czy zagrożeniach w ruchu drogowym. Maksymalna liczba punktów do zdobycia to 74, jednak wynikiem wymaganym do zdania teorii jest 68 punktów. Brak udzielenia odpowiedzi jest rozumiane równoznacznie z udzieleniem błędnej odpowiedzi.

Sprawdź też  Badanie lekarskie na prawo jazdy - jak wygląda?

Po zdaniu części teoretycznej, kandydat na kierowcę przystąpić może do części praktycznej, która polega na zweryfikowaniu umiejętności młodego kierowcy zarówno na placu manewrowym, jak i w ruchu ulicznym.

Pierwsza część polega na sprawdzeniu znajomości obsługi samochodu, a następnie zweryfikowaniu prawidłowego przygotowania się do jazdy. Po zajęciu odpowiedniej pozycji za kierownicą, kandydat musi wykazać się umiejętnością jazdy do przodu oraz do tyłu po łuku, a także z powodzeniem musi ruszyć na wzniesieniu przy użyciu hamulca ręcznego.

Drugi etap egzaminu praktycznego to jazda w ruchu miejskim. Maksymalny czas trwania egzaminu to 40 minut, w ciągu których egzaminator sprawdza przygotowanie kandydata do poruszania się ulicami miasta. Jeżeli kierowca dobrze radzi sobie ze wszystkimi zadaniami, egzamin może skończyć się z pozytywnym wynikiem w ciągu 25 minut.

Źródła:

  • Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie egzaminowania osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz.U. 2019 poz. 1206)
  • Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2016 r. poz. 627 z późn. zm.)

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne