Connect with us

Porady

Prawo jazdy kategorii B + E – jak uzyskać dokument pozwalający na jazdę przyczepą?

Published

on

Przyczepa samochodowa

Myślisz o zakupie przyczepy kempingowej? Najpierw upewnij się, że masz licencję potrzebną do legalnego jej holowania za pomocą pojazdu. Kategoria B może nie być wystarczająca i może być wymagane prawo jazdy kategorii B+E. Kiedy i jak można uzyskać ten dokument?

Kiedy niezbędne jest prawo jazdy kategorii B + E?

Najprościej mówiąc, kategoria B + E jest niezbędna w momencie gdy ciągnie się przyczepę o masie powyżej 750 kg lub gdy łączna masa przyczepy i samochodu przekracza 4250 kg.

Podsumowując, prawo jazdy B + E umożliwia poruszanie się:
– pojazdami o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, z wyłączeniem autobusów i motocykli,
– pojazdami o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą lekką,
– zespołem pojazdów złożonym z pojazdu o masie całkowitej nie większym niż 3,5 t oraz przyczepy o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t,
– motorowerem,
– czterokołowcem lekkim,
– zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego z przyczepą lub pojazdu wolnobieżnego z przyczepą,
– motocyklem o pojemności skokowej silnika do 125 cm3, mocy do 11 kW i stosunku mocy do masy do 0,1 kW/Kg.

Aby móc uzyskać prawo jazdy kategorii B + E koniecznie jest ukończenie 18. roku życia (kurs można rozpocząć 3 miesiące przed pełnoletnością), posiadanie prawa jazdy kategorii B, ukończenie kursu oraz zdanie egzaminu państwowego.

Ile trwa oraz jak wygląda szkolenie na prawo jazdy kategorii B + E?

Samochód B+E

W przypadku przedmiotów z kategorii B+E zaliczenie części teoretycznej nie jest konieczne. Wszystko dlatego, że kursant ma już za sobą kurs kategorii B, więc egzamin teoretyczny jest już niejako zdany. Stąd kursy zazwyczaj składają się tylko i wyłącznie z części praktycznej. Oznacza to jazdę z instruktorem na placu manewrowym, a także w ruchu miejskim. Szkolenie trwa co najmniej 15 godzin i przeważnie kończy się wewnętrznym egzaminem. Następnie szkoła aktualizuje PKK o informacje o ukończonych kursach. Ceny szkoleń wahają się od 1200 zł do 2200 zł w zależności od miasta i ośrodka szkolenie kierowców.

Sprawdź też  Gdzie na dokumencie jest numer i seria prawa jazdy?

Jak wygląda egzamin państwowy na prawo jazdy kategorii B + E?

Po ukończeniu kursu pojawia się możliwość zapisania się na państwowy egzamin organizowany przez Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego (WORD). Rejestracji można dokonać osobiście w konkretnym centrum lub online przez portal InfoCar. Potrzebne do tego są: potwierdzenie numeru PKK, dowodu osobistego oraz wniesienie opłaty egzaminacyjnej 200 zł.

Sam test obejmuje część manewrową na placu oraz jazdę w ruchu miejskim. Pierwszy rozpoczyna się od sprawdzenia stanu technicznego pojazdu i przygotowania go do jazdy. Kandydaci proszeni są o wykonanie losowo wybranego zadania, takiego jak sprawdzenie poziomu oleju silnikowego, alarmów dźwiękowych czy wybranych warunków oświetlenia. Potem należy przygotować się do jazdy. Obowiązkowa jest prawidłowa regulacja fotelu i ustawienie lusterek oraz zapięcie pasa bezpieczeństwa. Następna sekcja testu polega na podłączeniu samochodu do przyczepy. Kandydaci mają tylko 15 minut na rozwiązanie tej części egzaminu. Wówczas należy m. in. sprawdzić mechanizm sprzęgający, podjechać i cofnąć samochodem w stronę przyczepy, zaciągnąć hamulec ręczny i wyłączyć silnik. Następnie należy wysiąść z samochodu i podłączyć zaczep przyczepy z hakiem samochodu oraz zabezpieczyć przed rozłączeniem i podłączyć przewody elektryczne. Na samym końcu nie należy zapomnieć o sprawdzeniu czy działają światła przyczepy. Po wykonaniu wszystkich czynności, można rozpocząć wykonywanie zadań na placu manewrowym.

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne