Connect with us

Porady

Prawo jazdy na automat

Published

on

Automatyczna skrzynia biegów

Bardzo często zdanie egzaminu na prawo jazdy kategorii B sprawia wielu ludziom duże trudności. Wiąże się to między innymi z problemami ze zmianą biegów, gaśnięciem auta czy ruszaniem na wzniesieniu. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na zrobienie prawa jazdy na automat. Postaramy się wyjaśnić, ile kosztuje takie prawo jazdy, czym się różni od zwykłego, oraz jak wygląda egzamin.

Dla kogo prawo jazdy na automatyczną skrzynię?

Robienie prawa jazdy na automatyczną skrzynie biegów, będzie najlepsze dla osób, którym sprawia dużą trudność jazda ze skrzynią manualną. Faktem jest, że jazda autem z manualną skrzynią biegów, wymaga opanowania większej ilości umiejętności. Dla niektórych osób, manewrowanie sprzęgłem, oraz zmiana biegów, może okazać się problemem nie do przejścia. Prawo jazdy na automat, jest również wybawieniem dla osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Jak wiadomo automat obsługuje się tylko jedną nogą, a biegów nie zmienia się w trakcie jazdy.

Do czego uprawnia prawo jazdy na automat?

Należy pamiętać, że robiąc prawo jazdy na automat, otrzymuje się uprawnienia tylko i wyłącznie do prowadzenia aut z automatyczną skrzynią biegów. Inaczej jest w przypadku zdania egzaminu na manualnej skrzyni – wtedy można jeździć również automatem. W razie, kiedy zajdzie potrzeba posiadania prawa jazdy na manualną skrzynię – na przykład zajdzie konieczność poruszania się służbowym autem z taką skrzynią biegów. Wystarczy zdać ponownie egzamin, na aucie z manualną skrzynią.

Sprawdź też  Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej - co warto wiedzieć?

Czym się różni kurs na prawo jazdy na automatyczną skrzynię biegów?

Samochód z automatyczną skrzynią biegów

Kurs na prawo jazdy na automat jest podobny do tego na manualną skrzynię, ale różni się kilkoma aspektami. Część teoretyczna kursu, zwykle jest taka sama. Różni się część praktyczna, gdzie szkolenie nie skupia się na wielu aspektach takich jak: nauka ruszania autem, zmiana biegów, używanie sprzęgła czy utrzymywanie prawidłowych obrotów.

Ile kosztuje prawo jazdy na automat?

Cena kursu na automat zwykle jest podobna do ceny zwykłego kursu, albo jest niewiele droższa, ze względu na wyższy koszt utrzymania auta w automacie. Ceny wahają się w zależności od tego czy kurs ma być przyspieszony, obejmować e-learning i tym podobne. Należy też wziąć pod uwagę, że nie wszystkie szkoły oferują taki kurs. Niektóre szkoły nie posiadają aut z automatycznymi skrzyniami biegów. Cena egzaminu praktycznego i teoretycznego na automat jest taka sama jak na auto z manualną skrzynią.

Jak wygląda egzamin na automatyczną skrzynie biegów?

Zadania egzaminacyjne są dokładnie takie same, dlatego stają się znacznie prostsze. Nie trzeba się martwić że auto spadnie na wzniesieniu, wejdzie zły bieg, czy będzie gasło. Wystarczy skupić się głównie na poprawnej jeździe i przestrzeganiu przepisów. Istnieje możliwość wypożyczenia od szkoły nauki jazdy auta z automatem, co zazwyczaj jest koniecznością, bo WORD nie posiadają automatów jako aut egzaminacyjnych. W związku z tym, należy liczyć się również z dodatkowymi kosztami wypożyczenia auta. Egzaminy na autach z automatem, charakteryzuje większa zdawalność.

Czym jest kod 78?

Kod 78 jest kodem, który po zdaniu prawa jazdy na automat, pojawi się na dokumencie prawa jazdy w rubryce z ograniczeniami. W tej rubryce, w której zaznaczany jest na przykład obowiązek noszenia okularów w czasie jazdy. W tym wypadku, kiedy zostaniemy przyłapani na jeździe autem z manualną skrzynią biegów, grozi nam wysoki mandat. Warte uwagi jest to, że mając prawo jazdy na automat, wystarczy zdać egzamin w aucie z manualną skrzynią biegów, aby zdobyć uprawnienia do kierowania takim autem. Nie trzeba ponownie zapisywać się na kursy.

Sprawdź też  Wymiana paska rozrządu: Koszty, terminy i możliwość samodzielnej wymiany

Prawo jazdy na automat cieszy się coraz większą popularnością w Polsce, jednak nadal nie jest aż tak popularne jak to na manualną skrzynie biegów. Coraz więcej osób decyduje się na zrobienie tego prawa jazdy, ze względu na wiele ułatwień. Prawo jazdy w automacie ma zarówno wady i zalety, wybór rodzaju prawa jazdy zależy głównie od naszych potrzeb i oczekiwań. 

Źródła:

https://info-car.pl/infocar/artykuly/automatyczna-skrzynia-zalety-wady-prawo-jazdy.html

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne