Connect with us

Porady

Prawo jazdy na quada. Co mówią przepisy?

Published

on

Jazda na quadzie

Od momentu, gdy quady pojawiły się na polskim rynku, cieszą się niesłabnącą popularnością. Zwolennicy sportów ekstremalnych coraz chętniej próbują swoich sił w prowadzeniu tych pojazdów, a także ich mocy i prędkości. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że samo posiadanie quada nie uprawnia kierowcy do poruszania się po drogach publicznych. Jakie prawo jazdy na quada jest niezbędne? Kiedy jest wymagane? Wszystko zostało wyjaśnione w poniższym tekście!

Prawo jazdy na Quada – krótka charakterystyka

Quady swoją popularność zdobywają już od przeszło 30 lat. Jednak obecnie zainteresowanie nimi jest chyba największe. Większość z nas decyduje się na zakup takiej maszyny głównie przez wzgląd na aspekt rozrywkowy. Ich moc i prędkość dają naprawdę szerokie możliwości, a fani szybkiej jazdy zdecydowanie to doceniają. Quady, a właściwie pojazdy do jazdy w każdym terenie (z ang. all-terrain vehicle) wykorzystywane są nie tylko przez osoby prywatne. Wybierają je również różne firmy i służby państwowe, których czynności zawodowe wymagają poruszania się po nietypowych terenach. Jednak należy pamiętać, że w chwili wjechania na publiczną drogę, każdy kierowca zobowiązany jest mieć prawo jazdy na quada. Mimo że mają zbliżoną konstrukcję do motocykli, to wymagania wobec prowadzących są zupełnie inne. Przede wszystkim w polskim prawie quady zostały zaklasyfikowane jako czterokołowce. W praktyce oznacza to, że nie obowiązują wobec nich takie same zasady, jak w przypadku samochodów, czy właśnie motocykli. Dlatego też dla czterokołowców wprowadzono odrębne przepisy. Co prawda, wiele osób kojarzy jazdę quadem wyłącznie po wyboistych bądź niezabudowanych terenach, to w rzeczywistości można poruszać się nimi także po drogach publicznych. Pod warunkiem, że prawo nie stanowi inaczej.

Sprawdź też  Jak często wymieniać olej w samochodzie?

Jakie prawo jazdy na quada należy posiadać?

Para na wycieczce na quadzie

To, jakie prawo jazdy na quada należy posiadać, w dużej mierze zależne jest od jego wielkości i możliwości. W celu rozwiania wszelkich wątpliwości wprowadzono odpowiedni podział na:

  • Czterokołowce lekkie. Cechują się homologacją L6e, wagą do 350 kg oraz prędkością maksymalną 45 km/h.
  • Czterokołowce zwykłe lub ciężkie, czyli te mające homologację L7e, wagę powyżej 350 kg oraz prędkość większą niż 45km/h.

Jeżeli w naszym posiadaniu jest czterokołowiec lekki, to obowiązuje nas prawo jazdy kategorii AM. Z tym że takie uprawnienia otrzymuje każdy kierowca, który podchodzi do egzaminu na jakikolwiek pojazd. W praktyce jest to jednoznaczne z tym, że mając „prawko” na samochód osobowy, ciężarowy lub motocykl, można zgodnie z prawem poruszać się po drogach publicznych. Należy mieć także na uwadze, że kategoria AM zastępuje niegdyś obowiązującą kartę motorowerową, czyli daje uprawnienia do prowadzenia pojazdów jednośladowymi z pojemnością silnika maksymalnie do 50 cm3. Tym samym prawo jazdy na quada mogą uzyskać już osoby, które ukończyły 14 lat. 

Prawo jazdy na quada zwykłego lub ciężkiego

W przypadku prawa jazdy na quada zwykłego lub ciężkiego wymagania są już nieco bardziej restrykcyjne. Jeżeli nasz czterokołowiec waży do 400 kg i służy do przewozu osób lub do 550 kg do przewozu towarów, a maksymalna moc silnika nie przekracza 15 kW/20,4 KM, to kierowca musi mieć jedynie prawo jazdy kategorii B1, czyli można je uzyskać już po ukończeniu 16 roku życia. Z kolei, gdy czterokołowiec został zaklasyfikowany jako ciężki, to jedynym uprawnieniem do poruszania się nim po drogach publicznych jest prawo jazdy kategorii B.
Z całą pewnością, wiele osób zastanawia się, ile kosztuje prawo jazdy na quada. Właściwie na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wiele zależy od tego, jaką maszyną przyjdzie się nam poruszać. Jednak prawda jest taka, że im mniejsza będzie jej masa, tym mniej przyjdzie zapłacić za kurs i egzamin.

Sprawdź też  Jak wygląda egzamin na prawo jazdy kat B?

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne