Connect with us

Prawo Jazdy

Prawo jazdy na skuter

Published

on

Prawo jazdy na skuter

Skutery są jednośladami stworzonymi z myślą o ekonomicznym i wygodnym przemieszczaniu się na krótkich dystansach. Uprawnienia, które należy posiadać do prowadzenia skutera, zależą od jego wielkości oraz mocy silnika. Do kierowania niektórymi modelami wystarczy skończone 14 lat, są też jednak skutery, do prowadzenia których wymagane jest prawo jazdy na motocykl.

Czy na skuter trzeba mieć prawo jazdy?

Po 19 stycznia 2013 roku, osoby chcące jeździć skuterem, zobowiązane są do wyrobienia prawa jazdy kategorii AM. Uprawnienia na skuter umożliwiają kierowanie pojazdami, których konstrukcja umożliwia jazdę z maksymalną prędkością 45 km/h oraz których masa własna nie przekracza 350 kg. Poza skuterami i motorowerami, umożliwia to także poruszanie się na przykład lekkimi quadami.

Prawo jazdy na motorowery – od ilu lat?

Prawo jazdy kategorii AM

Osoba chcąca uzyskać prawo jazdy kategorii AM, musi mieć skończone 14 lat. Należy jednak pamiętać, że tak jak w przypadku innych kategorii prawa jazdy, kurs na tę kategorię rozpocząć można wcześniej – już trzy miesiące przed czternastymi urodzinami.

Skuter na dowód – czy dowód osobisty pozwala prowadzić motorower?

Wśród wielu osób panuje przeświadczenie, że do jazdy skuterem wystarczy posiadanie dowodu osobistego. Prawo takie rzeczywiście obowiązuje, jednak dotyczy ono wyłącznie osób, które w dniu 19 stycznia 2013 roku były już pełnoletnie. Każdy, kto skończył 18 lat po tej dacie, musi jednak zdobyć odpowiednie uprawnienia do prowadzenia motoroweru. Warto także zaznaczyć, że kierować skuterem może również każda osoba posiadająca inną kategorię prawa jazdy.

Sprawdź też  Najważniejsze informacje na temat prawa jazdy na traktor

Prawo jazdy na skuter – jak je uzyskać?

Proces zdobywania prawa jazdy

Proces zdobywania prawa jazdy kategorii AM jest podobny, jak w przypadku innych kategorii. Po spełnieniu kryterium wiekowego, należy wyrobić PKK (Profil Kandydata na Kierowcę), ukończyć kurs nauki jazdy oraz zdać państwowy egzamin teoretyczny oraz praktyczny.

Jak zdobyć PKK?

Profil Kandydata na Kierowcę wyrobić można w miejscowym Wydziale Komunikacji lub za pośrednictwem strony internetowej, po skompletowaniu dokumentacji, w skład której wchodzi:

  • wypełniony poprawnie wniosek o wydanie prawa jazdy,
  • pisemna zgoda rodzica lub opiekuna prawnego,
  • orzeczenie lekarskie, wydane przez lekarza orzecznika, świadczące o braku przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów,
  • fotografia o wymiarach 35×45 mm,
  • dokument tożsamości.

Kurs na prawo jazdy kategorii AM

Posiadając już nadany numer PKK, można zapisać się na kurs na prawo jazdy. Przygotować musimy się zarówno z teorii, jak i z praktyki. Na kursie w ośrodku szkolenia kierowców, przygotowanie do części teoretycznej trwa 6 godzin (wraz z kursem pierwszej pomocy), a do części praktycznej – 5 godzin. Jak w przypadku kursów na inne kategorie, godzina teorii trwa 45 minut, a godzina praktyki to 60 minut.

Po ukończeniu kursu, szkoła nauki jazdy uzupełnia informacje w PKK oraz wydaje zaświadczenie o pozytywnym ukończeniu szkolenia, uprawniające nas do zapisania się na egzamin państwowy. Od czasów pandemii, wiele ośrodków szkolenia kandydatów na kierowców, ma w swojej ofercie zajęcia teoretyczne on-line, dzięki czemu zaoszczędzić można wiele czasu potrzebnego na dojazdy.

Drugą możliwością jest przygotowanie się do egzaminu teoretycznego we własnym zakresie. W takim przypadku, zgłaszamy się do szkoły nauki jazdy tylko w celu odbycia zajęć praktycznych.

Egzamin na prawo jazdy kategorii AM

Teoretyczna część egzaminu składa się z 20 pytań dotyczących podstawowej wiedzy o przepisach ruchu drogowego, a także 12 pytań dotyczących wiedzy specjalistycznej na temat kategorii AM. Egzamin ten trwa maksymalnie 25 minut. Jego zaliczenie jest warunkiem koniecznym do przystąpienia do części praktycznej.

Sprawdź też  Jak zdać prawo jazdy za pierwszym razem?

Część praktyczna egzaminu wymaga od kandydata odpowiedniego stroju. Jego część, w postaci kamizelki, kasku oraz ochraniaczy na łokcie i kolana, jest zapewniona przez ośrodek egzaminacyjny. Kandydat musi jednak we własnym zakresie zaopatrzyć się w:

  • spodnie z długimi nogawkami,
  • rękawice, które zakrywają całe dłonie,
  • zapinane lub wiązane obuwie z płaską podeszwą,
  • kurtkę zapinaną na zatrzaski, guziki lub suwak, z długimi rękawami.

Pierwsza część egzaminu praktycznego odbywa się na placu manewrowym, na którym kandydat proszony jest o sprawdzenie stanu technicznego oraz przygotowanie do jazdy. Egzaminator może poprosić o sprawdzenie poziomu oleju czy działania świateł. Kolejnym zadaniem jest wykonanie kilku manewrów na placu, między innymi ruszenie do przodu na wzniesieniu czy tzw. „ósemka”, polegająca na jeździe po łukach między pachołkami.

Zakończony etap odbywający się na placu manewrowym, pozwala przejść do jazdy po mieście. Ta część trwa minimum 10 minut. Po przejechaniu wyznaczonej trasy, egzamin kończy się, a kandydat w przypadku jego zdania, może odetchnąć z ulgą i czekać na wydanie dokumentu.

Prawo jazdy na motorower – ile kosztuje?

Koszt kursu prawa jazdy zależny jest głównie od miejscowości oraz renomy szkoły nauki jazdy. Jego cena to zazwyczaj 1000-2000 złotych. Egzamin państwowy kosztuje łącznie 170 zł (część teoretyczna to 30 zł, a praktyczna 140 zł, a opłata za wydanie prawa jazdy to koszt 100,50 zł.

Źródła:

Sprawdź też  Prawo jazdy kategoria B1 - najważniejsze informacje

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne