Connect with us

Porady

Przegląd techniczny samochodu – co warto wiedzieć?

Published

on

mechanik wykonuje przegląd samochodu

Przegląd techniczny pojazdu jest nie tylko obowiązkiem, ale także działaniem realnie zwiększającym bezpieczeństwo na drogach. Podczas przeglądu diagnosta wykryć może usterki, o których nie dowiemy się podczas normalnej eksploatacji. Wczesne wykrycie i usunięcie usterek często chroni pojazd przed poważniejszymi awariami. Jak wygląda badanie techniczne? Dlaczego warto pilnować terminu przeglądu? Jaki jest jego koszt?

Jak wygląda przegląd techniczny samochodu?

Przegląd techniczny trwa zazwyczaj od 15 do 25 minut. Składa się on z trzech części:

 • identyfikacja auta,
 • sprawdzenie dodatkowego wyposażenia (na przykład butli gazowej),
 • ocena stanu podzespołów i układów.

Identyfikacja pojazdu polega na sprawdzeniu numeru VIN i jego zgodności z danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym. Oględziny polegają w głównej mierze na sprawdzeniu samochodu pod kątem bezpieczeństwa i ochrony środowiska.

Diagnosta podczas badania sprawdza:

 • działanie układu kierowniczego (stan drążków kierowniczych, ewentualne luzy),
 • działanie układu hamulcowego (sprawdzanie działania hamulca awaryjnego, badanie siły hamowania),
 • głośność układu wydechowego,
 • oświetlenie (działanie reflektorów, regulacja ustawień świateł, wykrycie ewentualnych usterek),
 • stan nadwozia (stan progów, ram, szyb, a także elementów nośnych w pojeździe),
 • stan zawieszenia (luzy elementów metalowo-gumowych),
 • silnik (pomiar emisji szkodliwych związków, ewentualne wycieki),
 • elementy bezpieczeństwa wchodzące w skład wyposażenia samochodu, takie jak pasy bezpieczeństwa,
 • obowiązkowe elementy wyposażenia (trójkąt ostrzegawczy, gaśnica),
 • stan ogumienia (weryfikacja poziomu zniszczenia opon)
przegląd techniczny samochodu

Przegląd techniczny samochodu – koszt

Każda stacja diagnostyczna wykonuje przegląd techniczny za tą samą kwotę – jej wysokość regulowana jest przez rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Cena badania okresowego zależy od wagi i rodzaju pojazdu. Przegląd samochodu osobowego to koszt 99 zł. Cena ta, mimo niezadowolenia właścicieli Okręgowych Stacji Pojazdów, nie zmieniła się już od kilkunastu lat. Posiadając samochód z instalacją gazową, do ceny przeglądu dodać należy 63 zł. Jeżeli natomiast zamierzamy prowadzić pojazd z przyczepą, jej przegląd to koszt 79 zł. Warto zaznaczyć, że za przegląd zapłacić należy pełną kwotę bez względu na to, czy zakończy on się wynikiem pozytywnym, czy negatywnym.

Sprawdź też  Regeneracja maglownicy - najważniejsze informacje

Jakie są konsekwencje wykonania przeglądu po terminie?

Łatwo jest kontrolować termin badania technicznego – wykonać je należy raz w roku. Po zakupie samochodu z salonu, pierwszy przegląd należy wykonać natomiast dopiero po 3 latach od daty rejestracji, a kolejny po 2 latach. Następne przeglądy muszą już być wykonywane co roku. Konkretna data, przed której upływem należy stawić się na przegląd techniczny, znajduje się zazwyczaj w dowodzie rejestracyjnym samochodu. Wyjątkiem jest sytuacja, w której skończyły się wolne miejsca na kolejne pieczątki ze stacji kontroli pojazdów. Wtedy datę kolejnego badania znaleźć można w aplikacji mObywatel w zakładce Mój Pojazd lub na stronie CEPiK.

Jeżeli przegląd techniczny samochodu wykonamy później niż powinniśmy, nie czeka nas żadna kara ze strony stacji kontroli pojazdów. Badanie techniczne wyglądać będzie tak samo, jak gdybyśmy wykonywali je o czasie.

Przegląd techniczny samochodu po terminie zdarza się wielu osobom. Najczęstszą przyczyną jest zwykłe zapominalstwo, a rzadziej chęć zaoszczędzenia i przesunięcia terminu kolejnego badania technicznego. Jeżeli nasz pojazd jest sprawny technicznie, w przypadku kontroli policja w większości przypadków upomni nas o konieczności wykonania badania. Ma jednak prawo zatrzymać dowód rejestracyjny oraz wystawić mandat za brak przeglądu, wynoszący od 1500 do 5000 zł. Zatrzymany dowód rejestracyjny uprawnia nas do poruszania się pojazdem jeszcze przez 7 kolejnych dni, aby kierowca był w stanie dojechać do stacji kontroli pojazdów.

Źródła:

https://www.gov.pl/web/infrastruktura/badania-techniczne-pojazdow

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220002066/O/D20222066.pdf

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne