Elektromobilność
Stacje ładowania samochodów elektrycznych – gdzie i jak naładować samochód?
Samochody elektryczne stale zyskują na popularności. Są rozwiązaniem dobrze sprawdzającym się podczas codziennej jazdy po mieście, jednak dłuższa wyprawa związana jest z ograniczeniem w postaci zasięgu. Kwestia ładowania elektryków w Polsce budzi spore wątpliwości, głównie za sprawą słabo rozwiniętej sieci stacji ładowania. W ilu miejscach w Polsce można szybko naładować pojazd elektryczny? Jaka jest długość tego procesu? Ile on kosztuje?
Gdzie naładować samochód elektryczny?
Do sprawdzania lokalizacji stacji ładowania aut elektrycznych najłatwiej jest użyć dedykowanych stron internetowych lub aplikacji. Najpopularniejsze rozwiązania tego typu to Chargemap oraz PlugShare. Punkty ładowania samochodów elektrycznych znaleźć można także w Mapach Google i Mapach Apple.
W Polsce ładowanie samochodów elektrycznych oferowane jest na 3695 stacjach, z których około 30% to stacje szybkiego ładowania DC (prądem stałym). Według ambitnych planów, do końca 2025 roku w Polsce powstanie 43 000 stacji ładowania.
Ponad połowa funkcjonujących obecnie stacji ładowania znajduję się w miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców. Największa ilość punktów znajduje się w Warszawie, Poznaniu, Gdańsku i Krakowie. W czołówce znajduje się województwo mazowieckie, małopolskie, pomorskie i dolnośląskie. W większości przypadków stacje ładowania znajdują się w obrębie centrów handlowych, przy dużych parkingach, hotelach oraz na stacjach paliw. Centra handlowe czy obiekty użyteczności publicznej często oferują darmowe stacje ładowania.
Zwiększanie liczby stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce
Stały wzrost ilości stacji ładowania pojazdów elektrycznych w Polsce jest niezbędny, głównie z powodu restrykcji nakładanych przez Unię Europejską, wymuszających rozwój elektromobilności. Cały czas zauważyć można spory ruch w tym kierunku – pod koniec 2021 roku, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska przekazał prawie 2 mld złotych na rzecz rozwoju infrastruktury ładowania. Ponad połowa tej kwoty pokrywać miała koszt rozbudowy sieci elektroenergetycznej, a reszta kwoty służyć miała wsparciu inwestycji w stacje wodoru i ładowarki elektryczne.
Główny cel programu to upowszechnienie aut elektrycznych na terenie Polski poprzez utworzenie nie tylko ogólnodostępnych punktów, ale także stacji ładowania na potrzeby własne. Plany obejmują także przebudowę istniejących punktów ładowania, aby zapewnić moc niemniejszą niż 50 kW.
Ile czasu ładuje się samochód elektryczny?
Czas ładowania akumulatora w samochodzie elektrycznym zależy od wielu czynników, takich jak:
- pojemność akumulatora,
- parametry prądu ładowania,
- możliwości techniczne modelu samochodu,
- możliwości techniczne stacji ładowania.
Wiele stacji ładowania ma w swojej ofercie opcję szybkiego ładowania z mocą od 25 do 150 kW, do realizacji którego wykorzystywany jest prąd stały. Takie warunki pozwalają napełnić akumulator nawet w 30 minut. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady , takie jak wyższa kwota ładowania oraz szybsza degradacja baterii w samochodzie. Alternatywnym rozwiązaniem są punkty oferujące ładowanie prądem zmiennym. Ich moc jest niższa, co skutkuje wolniejszym ładowaniem samochodu. Produkty tego typu spotkać można głównie przy budynkach, w postaci tzw. wallboxów. Czas ładowania elektryka z wykorzystaniem prądu zmiennego to ok. 6-8 godzin.
Jaki jest koszt ładowania samochodu elektrycznego?
Koszt ładowania pojazdu elektrycznego, tak jak szybkość tego procesu, zależy od kilku czynników. Główne z nich to rodzaj, firma oferująca usługę ładowania oraz prędkość ładowarki. Spotkać się można z kwotami w zakresie od 0,99 zł do 2,99 zł za 1 kWh. Ceny ładowania prądem stałym są oczywiście wyższe – jest to bowiem równoznaczne ze skróceniem czasu ładowania. Wysokie stawki za 1 kWh na ogólnodostępnych stacjach często skutkują ładowaniem elektryka tylko w swoim domu. W takim przypadku koszt 1 kWh to ok. 50 groszy.
Źródła:
-
Porady1 rok ago
Gdzie na dokumencie jest numer i seria prawa jazdy?
-
Części samochodowe1 rok ago
Malowanie i lakierowanie zderzaka – ile kosztuje? jak to zrobić?
-
Części samochodowe1 rok ago
Wymiana sprzęgła – ile kosztuje? Kiedy wymienić? Co warto wiedzieć?
-
Porady1 rok ago
Pedały w samochodzie – Jak operować nimi prawidłowo?
-
Porady2 lata ago
Łuk prawo jazdy – jak zdać jazdę po łuku?
-
Porady2 lata ago
Najważniejsze informacje na temat prawa jazdy na traktor
-
Akcesoria samochodowe1 rok ago
Montaż klimatyzacji samochodowej – ile kosztuje? jak założyć?
-
Porady2 lata ago
Prawo jazdy na quada. Co mówią przepisy?