Connect with us

Porady

Status prawa jazdy – jak sprawdzić czy prawo jazdy jest do odbioru?

Published

on

status prawa jazdy

Po zdaniu teoretycznego i praktycznego egzaminu na prawo jazdy, każdy kierowca chciałby jak najszybciej zasiąść za kierownicą pojazdu, na prowadzenie którego zdobył uprawnienia. Niestety nie jest to możliwe do momentu odebrania fizycznego dokumentu. Jak sprawdzić status prawa jazdy? Kiedy jeszcze przyda nam się ta wiedza?

Sprawdzenie prawa jazdy – nie tylko po zdanym egzaminie


Wiedza, jak sprawdzić status prawa jazdy, przydatna jest nie tylko po zdanym egzaminie. Przyda się również w kilku innych sytuacjach, takich jak koniec ważności dokumentu (warto wiedzieć, że nawet bezterminowe prawo jazdy będzie trzeba niedługo wymienić), zmiana danych osobowych lub miejsca zamieszkania, czy ponowne wyrabianie prawa jazdy po zatrzymaniu dokumentu przez policję.

Odbiór prawa jazdy – jak sprawdzić jego datę?

Oczekiwanie na odbiór prawa jazdy często jest testem naszej cierpliwości. Mimo, że z reguły dokument jest gotowy do odbioru w ciągu około tygodnia, zdarzają się sytuacje, w których termin ten może się wydłużyć nawet do kilku tygodni, ze względu na większe obciążenie wydającego go urzędu lub konieczność dodatkowej weryfikacji złożonych informacji.
Na szczęście w obecnych czasach z łatwością można sprawdzić, na jakim etapie znajduje się wydawanie naszego dokumentu. Aby tego dokonać, nie trzeba stawiać się osobiście, ani dzwonić do urzędu. Wystarczy odwiedzić stronę internetową info-car.pl – bezpośrednio wpisując adres w przeglądarce lub odwiedzając tę stronę przez odnośnik znajdujący się w serwisie internetowym Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW), czyli podmiotu, który jest odpowiedzialny za tworzenie najważniejszych dokumentów, między innymi dokumentu prawa jazdy.

Sprawdź też  Wymiana paska rozrządu: Koszty, terminy i możliwość samodzielnej wymiany

Status prawa jazdy na Info-Car.pl

Aby sprawdzić status prawa jazdy, po wejściu na stronę internetową info-car.pl należy przejść do zakładki „Prawo jazdy”, znajdującej się na liście usług. Kolejnym etapem jest wybranie opcji „Sprawdź czy twoje prawo jazdy jest gotowe”. Aby uzyskać informacje o etapie wytwarzania naszego dokumentu, niezbędne jest wybranie jednej z opcji weryfikacji – za pomocą numer PESEL, daty urodzenia lub numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę). Po wybraniu jednej z opcji, należy podać imię i nazwisko. Status prawa jazdy wyświetli się od razu – nie wymaga oczekiwania, czy dokonywania opłat.

Wyróżnić można trzy rodzaje statusów:

  • „Przyjęto wniosek – trwa postępowanie administracyjne”, który oznacza że na odbiór dokumentu prawa jazdy musimy jeszcze poczekać,
  • „Przyjęto dokument w urzędzie, dokument do odbioru”, będący wyczekiwanym statusem, dzięki któremu możemy udać się do urzędu i odebrać nasze prawo jazdy,
  • „Niepoprawne dane, brak spraw w toku lub dokument wydany”, pojawiający się w przypadku wystąpienia błędu w danych osobowych, po odebraniu dokumentu prawa jazdy lub kiedy wniosek nie został jeszcze wprowadzony do systemu.


Źródła:

https://info-car.pl/new/
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20200000110/T/D20200110L.pdf
https://info-car.pl/new/prawo-jazdy/sprawdz-status-prawa-jazdy

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne