Connect with us

Porady

Uszkodzona maglownica – przyczyny i objawy

Published

on

uszkodzona maglownica

Przekładnia kierownicza, czyli maglownica, jest jednym z kluczowych elementów każdego pojazdu. Dzięki niej ruchy kierownicy przekładają się na ruchy kół, umożliwiając nam sterowanie pojazdem. Niestety, jak każdy element mechaniczny, maglownica również jest narażona na awarie. Jak rozpoznać uszkodzenie maglownicy i co zrobić w przypadku wystąpienia problemów?

Czym jest maglownica i jak działa?

Maglownica, zwana również przekładnią kierowniczą, to element układu kierowniczego w pojazdach mechanicznych, który umożliwia precyzyjne sterowanie kierunkiem ruchu samochodu. Składa się ona z kolumny kierowniczej, wału kierownicy oraz zębnika, który dociśnięty jest do specjalnej listwy zębatej integralnej z maglownicą. Kiedy kierowca skręca kierownicą, zębnik obraca się, co powoduje ruch listwy zębatej w prawo lub lewo. To z kolei umożliwia ruch drążkom kierowniczym, które skręcają kołem i wpływają na kierunek ruchu pojazdu. Należy jednak pamiętać, że proces ten jest znacznie bardziej złożony i opiera się na pracy wielu czujników, które odpowiadają za właściwe funkcjonowanie całego układu kierowniczego. W przypadku uszkodzenia maglownicy, pojawiają się różne objawy, które wpływają na jakość prowadzenia pojazdu.

Przyczyny uszkodzenia maglownicy

Uszkodzenie maglownicy może mieć wiele przyczyn, ale jedną z najczęstszych jest jazda po nierównościach na drodze. Polskie drogi nie należą do najlepszych, więc skutki takiej jazdy są bardzo widoczne. Poza tym, skręcanie w miejscu, najeżdżanie na krawężniki skręconymi kołami lub używanie nieodpowiednich felg także mogą wpłynąć na szybsze zużycie maglownicy. Nie możemy zapominać, że maglownica ma określoną żywotność, która wynosi przeważnie około 10 lat lub 200 tysięcy przejechanych kilometrów. Należy jednak pamiętać, że wiele zależy od stylu jazdy oraz jakości podzespołów, które wykorzystuje producent.

Sprawdź też  Gdzie na dokumencie jest numer i seria prawa jazdy?

Jak rozpoznać uszkodzenie maglownicy?

Elementami przekładni kierowniczej (maglownicy), które najczęściej ulegają uszkodzeniu, są drążki kierownicze oraz końcówki drążków. Metalowo-gumowe końcówki drążków kierowniczych są narażone na bardzo duże obciążenia, co przyspiesza ich zużycie. Częstą przyczyną szybkiego zużycia się maglownicy są zbyt częste obciążenia układu kierowniczego, takie jak jazda po nierównościach lub pionowych przeszkodach, kręcenie kołami w miejscu lub używanie za dużych felg.

Uszkodzenie drążków kierowniczych jest łatwe do rozpoznania podczas skręcania i jazdy po nierównościach, ponieważ wydają one wtedy charakterystyczny dźwięk. Nieprawidłowo pracujące drążki nie będą prawidłowo absorbować wstrząsów, co spowoduje przenoszenie drgań na samą maglownicę. Uszkodzenie maglownicy można łatwo rozpoznać ze względu na wyraźne luzy na kierownicy. Inne objawy uszkodzenia to drgania i stuki podczas skręcania oraz opór przy obracaniu kołem.

uszkodzenie maglownicy samochodowej objawy

Objawy uszkodzenia maglownicy

O ile maglownica działa bez zarzutu, kierowanie samochodem jest łatwe i precyzyjne. Niestety, objawy uszkodzenia maglownicy mogą wpłynąć na to, że kierowanie staje się trudniejsze i mniej stabilne. Oznaki takiej usterki mogą przybierać różne formy, a ich rozpoznanie może być czasem trudne. Dlatego warto zwrócić uwagę na każde niepokojące zachowanie auta i skonsultować się z mechanikiem, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości co do stanu maglownicy.

W przypadku uszkodzonej maglownicy pojawia się kilka charakterystycznych objawów. Do najczęściej występujących zaliczyć możemy:

  • drgania na kierownicy,
  • trudności w skręcaniu,
  • niestabilność podczas jazdy,
  • stukanie podczas skręcania,
  • wycieki z układu kierowniczego,
  • luzy na kierownicy,
  • dziwne odgłosy

Nie zawsze występowanie powyższych objawów oznacza, że usterką jest właśnie maglownica, ale warto zwrócić na nie uwagę i skonsultować się z mechanikiem. Zaniedbanie takiej usterki może skutkować nie tylko dodatkowymi kosztami, ale także poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa na drodze.

Najczęstsze objawy uszkodzonej przekładni kierowniczej

Wyciek płynu wspomagającego

Najłatwiej zauważalnym objawem uszkodzenia maglownicy jest wyciek płynu wspomagającego. To bardzo poważny sygnał, którego nie należy lekceważyć. W takiej sytuacji pierwszym krokiem jest zidentyfikowanie miejsca wycieku. W większości przypadków problem leży w pompie wspomagającej lub w samej maglownicy. Jednak w przypadku poważniejszych uszkodzeń, może dojść do wycieku płynu z maglownicy lub wałka rozdzielacza przekładni kierowniczej.

Sprawdź też  Płyny eksploatacyjne w samochodzie - jakie są i jak je wymieniać?

Luzy na kierownicy

Maglownica stanowi integralną część układu kierowniczego, niektóre usterki można więc odczuć w trakcie jazdy. Jeśli chodzi o oznaki uszkodzenia maglownicy, to możemy wymienić brak precyzji przy skręcaniu kół, co oznacza, że ruchy kierownicą nie przekładają się w pełni na kierowanie pojazdem. Opóźniona reakcja jest nie tylko nieprzyjemna i utrudnia jazdę, ale również stanowi duże zagrożenie na drodze.

Luz na kierownicy jest zazwyczaj spowodowany niedostatecznym dociśnięciem listwy zębatej do zębnika. Zęby ulegają zużyciu, co powoduje powstanie martwego pola na kierownicy, czyli przestrzeni, w której ruchy kierownicą nie przekładają się na skręt kół. Niestety, zużyte zęby nie nadają się do regeneracji, a jedynym rozwiązaniem jest wymiana całej listwy.

Blokada kierownicy

Jeśli zęby na zębatce ulegną wyłamaniu, może to całkowicie zablokować kierownicę i uniemożliwić jazdę. Przyczyną ich uszkodzenia może być korozja, która spowodowała przedwczesne zużycie. W takiej sytuacji warto sprawdzić, czy inne elementy przekładni nie uległy znaczącej korozji.

Stukanie, szumy i inne odgłosy

Jeśli maglownica jest uszkodzona, może wydawać dziwne dźwięki, takie jak stukanie, szumy lub odgłos przypominający tarcie. Najczęściej przyczyną są zużyte tuleje, które odpowiadają za prawidłowe prowadzenie listwy maglownicy. Ze względu na ich stan nie są w stanie utrzymać listwy w precyzyjnie określonej pozycji podczas pracy układu kierowniczego.

Należy pamiętać, że mimo braku bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo, dźwięki wydobywające się z maglownicy powinny zwrócić uwagę kierowcy. Zaniedbanie takiego objawu może doprowadzić do poważniejszej usterki, co z kolei wymaga długotrwałej naprawy samochodu. Dlatego najlepiej zareagować natychmiast, gdy podejrzewa się, że problemem jest uszkodzona maglownica.

Regeneracja maglownicy

Uszkodzona maglownica niemal w każdym przypadku może zostać poddana regeneracji, co zazwyczaj pozwoli uniknąć konieczności wymiany. Oczywiście mówimy tutaj o usterkach wynikających z naturalnego zużycia, a nie mechanicznych uszkodzeń spowodowanych np. przez uderzenie innego pojazdu. W przypadku takich uszkodzeń jedynym rozwiązaniem jest wymiana w wyspecjalizowanym serwisie, który wie, co robi. Jest to bardzo ważne, ponieważ niewłaściwie przeprowadzona regeneracja lub wymiana może prowadzić do pogłębiania uszkodzeń, co ostatecznie skutkuje kosztowną i czasochłonną interwencją mechanika.

Sprawdź też  Odgrzybianie klimatyzacji samochodowej - co warto wiedzieć?

Regeneracja maglownicy zwykle trwa od 2 do 3 dni. Koszt regeneracji zależy od rodzaju maglownicy oraz jej stanu technicznego, ale zazwyczaj wydatek ten nie przekracza 1500 zł. Należy jednak pamiętać, że do tej kwoty należy doliczyć koszty elementów dodatkowych, takich jak drążki kierownicze, olej i usługa ustawienia zbieżności kół z nową maglownicą.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Przek%C5%82adnia_kierownicza

https://deler.pl/artykuly/artykul/uszkodzona-maglownica-objawy-i-przyczyny-awarii

Jestem pasjonatem motoryzacji specjalizującym się w historii samochodów oraz lubiącym ciekawostki motoryzacyjne. Moje artykuły są pełne pasji i rzetelnych informacji, które przeniosą Cię w świat kultowych marek, legendarnych modeli i przełomowych wynalazków. Zapraszam do wspólnego odkrywania fascynującej historii samochodów!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne