Samochody
Wybór dobrego alarmu samochodowego – koszty, charakterystyka
Kradzieże samochodów nie są już problemem tak częstym, jak jeszcze dekadę bądź dwie temu. Wciąż jednak słyszy się o sytuacjach, gdy ktoś stracił pojazd nowy, a czasami łupem złodziei padają także auta kilkuletnie. Jednym z najlepszych zabezpieczeń przed kradzieżą jest alarm samochodowy. Sprawdzamy w jaki sposób działa, jakie są jego funkcje oraz ile kosztuje instalacja.
Alarm do samochodu – podstawowe funkcje
Instalacja alarmowa w pojeździe ma przede wszystkim działanie odstraszające. Przestępca dwa razy się zastanowi, czy warto ryzykować kradzież auta, które jest w nią wyposażone. Autoalarm w sytuacji wykrycia włamania do auta (otwarcie drzwi, zbicie szyby, wykrycie osoby w kabinie), bądź próby jego odholowania na lawecie, uruchamia sygnalizację świetlna oraz dźwiękową. Rozumie się przez to włączenie świateł awaryjnych (czasem również innych), a przede wszystkim uruchomiony zostaje sygnalizator alarmowy w postaci głośnej syreny. Sytuacja taka zwraca uwagę otoczenia, co w większości przypadków powoduje spłoszenie złodzieja. To jednak nie wszystko, ponieważ z instalacją współpracuje immobilizer, którego zadaniem jest unieruchomienie silnika samochodu. Dzieje się to najczęściej poprzez odcięcie zasilania pompy paliwa lub/i układu zapłonowego. Tak zabezpieczony pojazd można ukraść jedynie poprzez jego odholowanie na lawecie, co również wzbudzi sygnalizator alarmowy, dzięki wykorzystaniu pojemnościowych czujników przechyłu. Taką prosta instalacja to najniższy koszt, sięgający od stu do góra kilkuset złotych.
Montaż autoalarmu ze śledzeniem w nowym aucie
Największe ryzyko kradzieży występuje w przypadku pojazdów nowych. W ich przypadku optymalnym rozwiązaniem będzie zamówienie fabrycznego alarmu, podczas konfigurowania samochodu u dealera. Jednak najczęściej takie instalacje zawierają jedynie podstawowe funkcje, jak opisane powyżej. Niestety duża wartość nowego auta powoduje, że niektórych przestępców nie odstraszają migające światła i wyjąca syrena. A więc jak zabezpieczyć auto nowe, by nie padło łupem złodziei? Tu najlepiej sprawdzają się autoalarmy, które posiadają dodatkowe funkcje, takie jak możliwość zdalnego śledzenia pojazdu. Wykorzystywane są do tego celu odbiorniki sygnału GPS, odporne na działanie urządzeń zakłócających. Zebrane dane następnie przesyłane są poprzez sieć GSM do centrali, gdzie następuje ich przetwarzanie. Pozwala to na natychmiastowe przekazanie lokalizacji auta organom ścigania, a w konsekwencji odnalezienie skradzionego pojazdu, zanim zostanie on rozebrany na części. Powiadomienie Policji może odbywać się całkowicie automatycznie, gdy pracownicy centrali zauważą podejrzaną aktywność auta, albo opuści ono wyznaczoną przez właściciela strefę bezpieczną. Cena jaką będziemy musieli zapłacić za instalację takiego alarmu to zazwyczaj od kilkuset złotych do nieco ponad tysiąca, jednak bezpieczeństwo jest warte tej kwoty.
Jaki dobry alarm samochodowy do starszego pojazdu?
Starsze auta nie padają tak często łupem przestępców, nie znaczy to jednak że nie powinniśmy dmuchać na zimne. Pojazdy kilkunastoletnie i starsze zazwyczaj posiadały słabsze fabryczne zabezpieczenia. Nie każdy miał choćby immobilizer, który znacznie utrudniał odpalenie silnika bez posiadania właściwego kluczyka z elektronicznym transponderem. Jaki alarm do samochodu będzie odpowiedni w takiej sytuacji? Tutaj nie mamy ograniczeń, możemy zamontować zarówno najprostszą instalację, która będzie jedynie uruchamiać syrenę i światła, a także wyposażyć się w profesjonalny system ze śledzeniem GPS i automatycznym powiadamianiem służb. Chcąc mieć pewność, że samochód rano zawsze będzie stał tam, gdzie zaparkowaliśmy go wieczorem, należy przede wszystkim postarać się o alarm z odcięciem zapłonu. Działa on w sposób następujący: po uzbrojeniu za pomocą pilota, zasilanie tracą przekaźniki zaopatrujące w prąd pompę paliwa, układ zapłonowy oraz komputer silnika. Uniemożliwia to odpalenie silnika „na kable” po zniszczeniu stacyjki, motor nie uruchomi się też z popychu, nawet gdy na pokładzie nie ma immobilizera. Alarm samochodowy powinien być również odporny na odłączenie akumulatora, co mogłoby posłużyć do odholowania pojazdu na lawecie. Każdy dobry sygnalizator alarmowy posiada syrenę z dodatkowym, własnym zasilaniem. W razie wykrycia próby odłączenia głównego akumulatora, następuje automatyczna aktywacja syreny, co uniemożliwi złodziejowi bezszelestne umieszczenie auta na platformie holownika. Montaż takiego alarmu to cena zazwyczaj nieprzekraczająca pięćset złotych.
-
Porady2 lata ago
Gdzie na dokumencie jest numer i seria prawa jazdy?
-
Części samochodowe1 rok ago
Malowanie i lakierowanie zderzaka – ile kosztuje? jak to zrobić?
-
Części samochodowe1 rok ago
Wymiana sprzęgła – ile kosztuje? Kiedy wymienić? Co warto wiedzieć?
-
Porady2 lata ago
Pedały w samochodzie – Jak operować nimi prawidłowo?
-
Porady2 lata ago
Łuk prawo jazdy – jak zdać jazdę po łuku?
-
Porady2 lata ago
Najważniejsze informacje na temat prawa jazdy na traktor
-
Akcesoria samochodowe1 rok ago
Montaż klimatyzacji samochodowej – ile kosztuje? jak założyć?
-
Porady2 lata ago
Prawo jazdy na quada. Co mówią przepisy?