Connect with us

Słownik Motoryzacyjny

Wyłącznik wstrząsowy

Published

on

Wyłącznik Wstrząsowy – Co to Jest?

Wyłączniki wstrząsowe to urządzenia służące do odcinania dopływu paliwa w samochodach. Są one powszechnie stosowane w pojazdach dalekobieżnych z powodu ich zdolności do chronienia przed złodziejami oraz złymi warunkami drogowymi i hutniczymi. Wyłączniki wstrząsowe są dostępne w dwóch głównych rodzajach – mechanicznego i elektronicznego.

Rodzaje i wygląd wyłączników wstrząsowych

Wyłączniki wstrząsowe są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach. Wyglądają jak mały sterownik wykonany z metalu lub tworzywa sztucznego ze wskaźnikami LED. Zazwyczaj wyposażony jest w pierścień, który można przymocować do zaworu paliwa w samochodzie.

Historia włączników wstrząsowych

Wyłączniki wstrząsowe zostały wprowadzone do rynku po raz pierwszy w latach 80-tych przez firmę z kanady – Guard Dog Security. Popularność tych urządzeń wzrosła i obecnie na rynku dostępnych jest wiele producentów takich jak: Master Lock, Autowatch i Microgard.

Działanie wyłącznika mechanicznego

Wyłącznik mechaniczny zazwyczaj składa się z małego sterownika, w którym zamontowano sprężynę. Kiedy sprężyna jest zwolniona, otwiera się zawór paliwa pozwalając na dopływ paliwa do silnika. Pozostanie energetyczne wyłącznika sprawia, że ten skupia większość uderzeń i wstrząsów dzięki czemu silnik nie ulega uszkodzeniu.

Działanie wyłącznika elektronicznego

Wyłączniki elektroniczne działają w podobny sposób, ale różnią się tym, że są wyposażone w czujniki wykrywające wstrząsy i wysyłają sygnał do sterownika w celu odcięcia dopływu paliwa. Takie wyłączniki często mogą być monitorowane zdalnie za pośrednictwem internetu.

Miejsca montażu wyłączników wstrząsowych

Wyłączniki wstrząsowe instalowane są najczęściej w samochodach, kontenerach ciężarowych, szpitalnych łóżkach dla pacjentów oraz sprzętach i maszynach gospodarstwa domowego.

Sprawdź też  MAT (Manifold Air Temperature)

Jestem pasjonatem motoryzacji specjalizującym się w historii samochodów oraz lubiącym ciekawostki motoryzacyjne. Moje artykuły są pełne pasji i rzetelnych informacji, które przeniosą Cię w świat kultowych marek, legendarnych modeli i przełomowych wynalazków. Zapraszam do wspólnego odkrywania fascynującej historii samochodów!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne