Connect with us

Części samochodowe

Wymiana sprzęgła – ile kosztuje? Kiedy wymienić? Co warto wiedzieć?

Published

on

wymiana sprzęgła

Każdy samochód z silnikiem spalinowym posiada sprzęgło. Jego występowanie utożsamiamy głównie z autami mającymi ręczną skrzynię biegów, jednak również automaty posiadają sprzęgło. Poniżej przedstawiamy w jaki sposób działają sprzęgła, jakie są objawy ich zużycia, kiedy należy przeprowadzić wymianę oraz jaka jest jej cena. Ostatecznie nawet ci kierowcy, którzy wiedzą jak dbać o sprzęgło, na pewnym etapie mogą być zmuszeni do przeprowadzenia jego naprawy.

Jakie są objawy zużytego sprzęgła?

W sprawnym samochodzie, w którym występuje manualna skrzynia biegów, wał napędowy silnika jest mechanicznie połączony z kołami napędowymi pojazdu. Oznacza to, że w czasie jazdy nie może dochodzić do sytuacji, gdy obroty silnika wzrastają mimo braku wzrostu prędkości. Jeżeli taka sytuacja występuje, zwłaszcza podczas przyspieszania lub podjazdów po strome wzniesienia, oraz podczas jazdy na wyższych biegach z dużym obciążeniem, oznacza tzw. ślizganie się sprzęgła. Zazwyczaj jest efektem starcia się okładzin roboczych tarczy, przez co nie jest ona już w stanie przenieść pełnej mocy silnika. Za chwilę sprawdzimy ile kosztuje wymiana tarczy sprzęgła i jakie czynności należy przy jej okazji przeprowadzić. Innym objawem zbliżających się wydatków może być głośne, nieregularne stukanie z okolic skrzyni biegów, zwłaszcza gdy samochód stoi na biegu jałowym (tzw. luzie). Objaw taki pojawia się w autach wyposażonych w dwumasowe koło zamachowe – tzw. dwumasę – która w ten sposób daje znać, że czeka nas większy wydatek. Koszt wymiany dwumasy i sprzęgła jednocześnie jest bowiem o wiele większy.

Koszt wymiany sprzęgła w 2023 – ile wynosi?

W przypadku samochodów klasy A i B (auta najmniejsze i miejskie), z silnikami benzynowymi które nie posiadają dwumasy, operacja zazwyczaj kosztuje nas nie więcej niż 500 zł. Jest to koszt samej robocizny, do którego należy doliczyć również cenę zestawu sprzęgła, zazwyczaj 300-500 zł. Jeżeli jest to większe auto, a więc klasa C (samochód kompaktowy) lub wyższa, robocizna będzie kosztować w okolicach 1000-1500zł. Również części są wtedy droższe, ich cena może wynieść od 500 do nawet 3000 złotych. Najwyższe kwoty pojawiają się w przypadku dużych aut z mocnymi silnikami diesla, gdzie koszt wymiany dwumasy i sprzęgła jest najwyższy. Części i praca mechaników mogą łącznie wynieść nawet do 5000 złotych, co jest już sporą sumą.

Sprawdź też  Gdzie na dokumencie jest numer i seria prawa jazdy?
sprzęgło samochodowe

Właśnie dlatego należy dbać o sprzęgło, nasz portfel z pewnością będzie nam za to wdzięczny. Widać również, że nie ma sensu pytać o to ile kosztuje wymiana tarczy sprzęgła, ponieważ niezależnie od tego ile jego elementów wymienimy, koszt robocizny będzie taki sam. Stąd bardziej opłacalne jest kupowanie kompletu części zamiennych, a więc zarówno tarczy jak i wysprzęglika hydraulicznego, łożyska oporowego, docisku oraz koła dwumasowego. Dzięki temu za jednym razem wyeliminujemy wszystkie elementy, które w niedługiej przyszłości mogłyby doprowadzić do ponownej kosztownej awarii. Jeśli natomiast chodzi o to ile czasu cała operacja zajmuje warsztatowi, to zazwyczaj jest to od jednego do kilku dni roboczych.

Kiedy wymienić sprzęgło?

Wymiana sprzęgła to ważny element dbania o sprawność naszego pojazdu. Jak często powinniśmy to robić? To zależy od kilku czynników:

  • Jakość sprzęgła: Im lepsza jakość, tym dłużej posłuży.
  • Użycie: W terenach zabudowanych często używamy sprzęgła, na autostradach rzadziej.

Gdyby spróbować ująć żywotność sprzęgła liczbowo, to często należy wymienić sprzęgło po przejechaniu od 40 tys. do 200 tys. kilometrów. Tak duży przedział wynika z tego, że duży wpływ na konieczność wymiany sprzęgła mają nasze umiejętności, styl jazdy oraz częstotliwość używania sprzęgła.

Dlatego nie należy patrzeć tylko na przejechany dystans, ale przede wszystkim na znaki, które mogą świadczyć o konieczności wymiany sprzęgła:

  • Zapach spalonej gumy
  • Trudności z przełączaniem biegów
  • Drżenie lub szarpanie pojazdu podczas ruszania.

Jeśli zauważysz te objawy, warto skonsultować się z mechanikiem.

Samodzielna wymiana sprzęgła – czy opłacalna?

Ponieważ koszty robocizny nie są małe, niejedna osoba pomyśli o wykonaniu takiej wymiany w przydomowym garażu. Nie jest to niewykonalne dla amatora, jednak trzeba posiadać przynajmniej podstawowy zestaw narzędzi, mocny lewarek z podpórkami, przydadzą się także klucze dynamometryczne oraz klucz udarowy. Warto również zakupić tzw. belkę, służącą do podwieszania silnika od góry. Sprawdźmy jak wygląda wymiana sprzęgła krok po kroku.

Sprawdź też  Jakie prawo jazdy na kampera?

Pierwszą rzeczą jest odłączenie od pojazdu akumulatora. Następnie należy zdjąć oba przednie koła i odkręcić nakrętki półosi, a także rozpiąć sworznie wahaczy. W przypadku samochodu z napędem na tył mamy nieco łatwiej, ponieważ wystarczy tylko odkręcić i wyjąć wał napędowy. Kolejny krok to podwieszenie silnika od góry na wspomnianej belce i dostanie się do śrub, które mocują skrzynię biegów do silnika. W międzyczasie opróżniamy skrzynię z oleju by była lżejsza, oraz by nie doszło do wycieku z uszczelniaczy po wyjęciu półosi. Luzujemy poduszki silnika mocujące skrzynię do pojazdu, a także odkręcamy i usuwamy wszystkie wspomniane śruby łączące skrzynię z silnikiem. W przypadku samochodów klasy C i wyższej, by wyjąć skrzynię dołem konieczne może być usunięcie całej ramy przedniego zawieszenia, zwanej też sankami. W takim przypadku wymiana sprzęgła przeradza się w naprawdę ogromną operację, którą lepiej zlecić mechanikom. Gdy natomiast mamy już wszystkie elementy na wierzchu po zdjęciu skrzyni, wymieniamy je na nowe oraz przykręcamy z odpowiednimi siłami. Pozostaje złożyć pojazd w odwrotnej kolejności, odpowietrzyć układ hydrauliczny sprzęgła i cieszyć się jazdą.

Źródła:
– https://www.sprzeglo.com.pl/objawy-konczacego-sprzegla/154
– https://www.sprzeglo.com.pl/artykuly-wymiana-sprzegla/133
– https://www.sprzegla24.pl/blog/08/wymiana-sprzegla-co-trzeba-wiedziec/

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne