Connect with us

Porady

Wymijanie, omijanie, wyprzedzanie – co warto wiedzieć?

Published

on

Omijanie samochodów

Wielu kierowców używa pojęcia wymijania, omijania i wyprzedzania zamiennie. Mimo zbliżonych nazw, terminy te mają jednak zupełnie inne znaczenia, objęte odrębnymi przepisami. Sprawdź, co kryje się za tymi pojęciami.

Wymijanie, omijanie, wyprzedzanie – podstawowe różnice

Wymijanie, omijanie i wyprzedzanie to terminy dokładnie wyjaśnione przez prawo. Największym problemem jest jednak ich podobieństwo w nazwie, co często prowadzi do stosowania ich jako synonimów. Wyżej wymienione pojęcia opisuje artykuł 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym z 20 czerwca 1997 roku:

  • Wymijanie jest przejeżdżaniem lub przechodzeniem obok pojazdu lub uczestnika ruchu, który porusza się w przeciwnym kierunku,
  • Omijanie jest przejeżdżaniem lub przechodzeniem obok pojazdu, przeszkody lub uczestnika ruchu, który się nie porusza,
  • Wyprzedzanie jest przejeżdżaniem lub przechodzeniem obok pojazdu lub uczestnika ruchu, który porusza się w tym samym kierunku.

Wymijanie

Wymijanie to manewr wykonywany w trakcie jazdy mnóstwo razy. Przejeżdżanie obok uczestników ruchu poruszających się w przeciwnym kierunku to naturalna czynność, wykonywana mimochodem, na którą nie zwraca się nawet uwagi.

W przypadku wąskiej lub zatarasowanej przez inne pojazdy drogi, naszym obowiązkiem jest zjechanie na pobocze lub poczekanie, aż pojazd jadący z naprzeciwka opuści zwężenie. Czynność ta jest jednak tak intuicyjna, że raczej nie sprawa problemów kierowcom.

Omijanie

Przejeżdżanie obok innych, stojących uczestników ruchu nakłada na kierowcę więcej obowiązków. Zgodnie z prawem, podczas omijania trzeba zachować bezpieczny odstęp oraz upewnić się, że manewr jest możliwy i nie powoduje zagrożenia. W przypadku pojazdu sygnalizującego skręt w lewo za pomocą migacza, ominąć można go wyłącznie z prawej strony.

Sprawdź też  Dokręcanie kół samochodowych - przewodnik krok po kroku

Warto pamiętać, że przejazd obok pojazdów stojących w korku również jest omijaniem. Oznacza to, że należy zachować szczególną uwagę podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych, ponieważ spomiędzy stojących pojazdów, na jezdnie mogą wyjść piesi lub wyjechać rowerzyści. Przed omijaniem każdorazowo należy upewnić się, że nikt nas nie wyprzedza oraz zasygnalizować manewr kierunkowskazem.

Wyprzedzanie

Wymijanie samochodów

Wyprzedzanie jest jednym z najniebezpieczniejszych manewrów wykonywanych podczas jazdy. Często zdarza się, że wyprzedzać musimy podczas jazdy z dużymi prędkościami, a manewr wymaga od nas zmiany pasa ruchu na ten, którym jadą pojazdy z naprzeciwka. Tak jak podczas omijania, przed rozpoczęciem wyprzedzania należy upewnić się, że inny pojazd nas nie wyprzedza oraz zasygnalizować manewr kierunkowskazem.

Podstawową zasadą podczas wyprzedzania jest wykonywanie tego manewru z lewej strony. Istnieją jednak pewne wyjątki opisane poniżej. Wyprzedzając, należy zachować bezpieczną odległość od drugiego pojazdu oraz wykazać się szczególną ostrożnością. Manewr wykonywać należy możliwie szybko, jednak nie przekraczając maksymalnej dozwolonej prędkości.

Kiedy można wyprzedzać z prawej strony?

Wyprzedzanie z prawej strony dozwolone jest na jednokierunkowych jezdniach z wyznaczonymi pasami ruchu, a także na drogach wielopasmowych z dwiema jezdniami, które są od siebie oddzielone pasem zieleni lub barierkami. Dotyczy to między innymi dróg ekspresowych, autostrad i innych dróg dwujezdniowych spełniających te kryteria.

Warto także pamiętać, że pojazd szynowy można wyprzedzać tylko z prawej strony (wyjątkiem jest sytuacja, w której manewr ten jest uniemożliwiony przez położenie torów). Dozwolone jest także wyprzedzanie z prawej strony pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo.

Kiedy nie można wyprzedzać?

Istnieje kilka sytuacji, podczas których wyprzedzanie jest zabronione. Manewru tego nie można wykonać:

  • na skrzyżowaniu (wyjątkiem jest skrzyżowanie z ruchem kierowanym oraz skrzyżowanie o ruchu okrężnym),
  • na przejeździe rowerowym oraz bezpośrednio przed nim (wyjątkiem jest przejazd rowerowy o ruchu kierowanym),
  • na przejściu dla pieszych oraz bezpośrednio przed nim (wyjątkiem jest przejście dla pieszych o ruchu kierowanym),
  • na przejeździe tramwajowym lub kolejowym oraz bezpośrednio przed nim (wyjątkiem są przejazdy o ruchu kierowanym),
  • w obszarze zabudowanym, jeśli wyprzedzać chcemy pojazd uprzywilejowany lub kolumnę pojazdów uprzywilejowanych,
  • gdy pomiędzy dwoma pasami ruchu znajduje się linia ciągła (z wyjątkami opisanymi poniżej),
  • podczas dojeżdżania do wierzchołka wzniesienia i na zakręcie, który został oznaczony znakami ostrzegawczymi (wyjątkiem jest jezdnia z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku i wyprzedzanie, które nie wymaga wjeżdżania na przeciwległą część jezdni).
Sprawdź też  Kiedy warto wziąć jazdy doszkalające?

Wyprzedzania zakazuje także znak B-25 lub B-26 (dotyczy pojazdów ciężarowych).

Wyprzedzanie na pojedynczej i podwójnej ciągłej

Od zakazu wyprzedzania na pojedynczej i podwójnej ciągłej również są wyjątki. Wystarczy, że na jezdni jest tyle miejsca, aby podczas manewru wyprzedzania nie najechać i nie przekroczyć linii. Wynika to z faktu, że znak P-4 (podwójna linia ciągła) zabrania jedynie zmiany pasu ruchu, a nie stricte wyprzedzania. Oznacza to, że zgodnie z prawem na wystarczająco szerokiej jezdni można z powodzeniem wyprzedzić motocyklistę lub rowerzystę mimo ciągłej linii.

Źródła:

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732

https://info-car.pl/infocar/artykuly/wyprzedzanie-omijanie-i-wymijanie-na-pasach.html

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne