Connect with us

Porady

Zasada prawej ręki — czym jest? Kiedy należy ją stosować?

Published

on

Zasada prawej ręki podczas jazdy samochodem

Zasada prawej ręki to zdecydowanie jedna z najbardziej podstawowych zasad ruchu drogowego na polskich drogach. Zdarzają się jednak osoby, które nie wiedzą, na czym ona polega bądź nie potrafią jasno wyjaśnić, jak się stosuję tę regułę. Postaramy się wam nieco przybliżyć ten temat.

Zasada prawej ręki na drodze — co to takiego?

Zasada prawej ręki to kluczowa reguła stosowana w sytuacjach gdy ruch drogowy nie jest regulowany znakami drogowymi bądź sygnalizacją świetlną. W takich sytuacjach pierwszeństwo przejazdu posiada pojazd, który znajduje się bezpośrednio po naszej prawej stronie. Każdy kierowca ma obowiązek uważnie obserwować drogę oraz dopuszczać, aby auta znajdujące się po prawej stronie, mogły bezpiecznie wykonywać zamierzony manewr.  Ustąpienie pierwszeństwa jest bardzo ważne, dlatego pamiętaj, że zbliżając się do skrzyżowania, na którym nie ma znaków i świateł — musisz stosować zasadę prawej ręki. W przeciwnym wypadku możesz doprowadzić do kolizji.

Kiedy i w jakich miejscach stosować zasadę prawej ręki?

Patrząc wiele lat wstecz, zasada prawej ręki na drogach była znacznie częściej stosowana niż aktualnie. Powód jest prosty — dzisiaj większość dróg oraz skrzyżowań jest odpowiednio oznakowana i posiada sygnalizację świetlną. W tej sytuacji nie ma potrzeby stosowania innych zasad drogowych. Mimo wszystko w dalszym ciągu powinniśmy pamiętać szczególnie o mniejszych miejscowościach oraz wioskach, gdzie skrzyżowania, na których nie ma żadnych oznakowań, są na porządku dziennym. Dzięki znajomości i zastosowaniu zasady prawej ręki będziemy w stanie kontynuować swoją jazdę zgodnie z przepisami, pomijając ryzyko kolizji czy wypadku.

Sprawdź też  Cło w Polsce - od jakiej kwoty jest naliczane?

Kiedy nie używamy zasadzie prawej ręki?

Zasada prawej ręki w drodze

W ruchu drogowym istnieje odstępstwo od zasady prawej ręki w przypadku gdy mamy do czynienia z pojazdami szynowymi oraz uprzywilejowanymi. Jeżeli znajdziecie się na skrzyżowaniu wraz z tramwajem lub karetką pogotowia — musicie ustąpić im pierwszeństwa z pominięciem zasady prawej ręki.

Zmiana pasa 

Warto pamiętać o tym, że podczas poruszania się drogą, zmiana pasa również jest powiązana z zasadą prawą ręki. Przypomnijmy sobie, jak to wygląda w praktyce. Gdy jedziemy drogą 3-pasmową i znajdujemy się na lewym pasie, to zmiana pasa na środkowy możliwa jest tylko w momencie gdy przepuścimy auto znajdujące się na prawym pasie, zjeżdżające na środek. Często ludzie zapominają o tej zasadzie, zwłaszcza jeżeli nie jeżdżą zbyt często, po drogach gdzie występują więcej niż dwa pasy ruchu. Omawiana sytuacje bardzo często przytrafią się na autostradach i ekspresówkach, gdzie auta poruszają się z dużą prędkością, dlatego ryzyko wypadku jest bardzo wysokie. Również na odcinkach gdzie występują różnego rodzaju zwężenia — zasada prawej ręki jest naprawdę bardzo ważna.

Zasada ograniczonego zaufania na drodze

Bardzo ważne jest pamiętanie o tym, że od naszego bezpieczeństwa  zależy również zachowanie innych kierowców na drodze. Właśnie dlatego równorzędnie z zasadą prawej ręki, warto pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania. Gdy prowadzisz auto, bądź ostrożny i nigdy nie ufaj w 100% pozostałym uczestnikom ruchu. Wyjeżdżając na skrzyżowanie, rozejrzyj się czy pozostałe osoby zatrzymały swój pojazd, nawet jeżeli według zasad to Ty masz pierwszeństwo. Czasem niestety dochodzi do sytuacji gdy ludzie zapominają o obowiązujących zasadach albo mając po prostu chwilowe zaćmienie, po czym podejmują złe decyzje. Warto brać poprawkę na takie sytuacje i pamiętać o wszystkich czynnikach, aby uniknąć wypadkowi.

Podsumowanie

Powyższy artykuł miał na celu uświadomić i przypomnieć jak bardzo ważna dla naszego bezpieczeństwa jest poprawnie użyta reguła prawej ręki. Pamiętajmy o tym, że obowiązuje ona zawsze wtedy gdy na drodze nie ma innych znaków, sygnalizacji świetlnych lub kierującego ruchem drogowym policjanta. Nieznajomość zasad tej podstawowej reguły może być drastyczna w skutkach, dlatego dbajmy o swoje bezpieczeństwo oraz innych uczestników ruchu drogowego i przestrzegajmy jej.

Sprawdź też  Międzynarodowe prawo jazdy - wszystko co warto wiedzieć

Źródła:

https://mojafirma.infor.pl/moto/prawo-na-drodze/znaki-drogowe/4704883,Zasada-prawej-reki-co-oznacza-i-kiedy-ja-stosujemy.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Regu%C5%82a_prawej_d%C5%82oni

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/prawo-o-ruchu-drogowym-16798732/art-25

Samochodowy ekspert, który woli pozostać w cieniu anonimowości, ale zapewnia Ci treści motoryzacyjne najwyższej jakości!

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne