Porady
Zgubione lub uszkodzone prawo jazdy – co zrobić?
Każdy z nas w natłoku codziennych obowiązków spotkać się może z sytuacją zgubienia lub uszkodzenia dokumentów, na przykład prawa jazdy. Co robić w takiej sytuacji? Jakie koszty poniesiemy za wydanie duplikatu?
Zgubione lub uszkodzone prawo jazdy – co robić?
Zgubienie prawa jazdy, tak jak w przypadku dowodu osobistego czy karty płatniczej, wymaga od nas przede wszystkim zastrzeżenia dokumentu. Najprościej dokonać można tego, zgłaszając zgubienie do banku, w którym posiadamy konto. Dzięki temu nasze prawo jazdy trafi do bazy dokumentów zastrzeżonych, uniemożliwiając tym samym nieuczciwemu znalazcy dodanie dokumentu na przykład do aplikacji firmy car-sharingowej.
Zastrzeżenie prawa jazdy nie dotyczy nas oczywiście w przypadku jego uszkodzenia. W obydwu przypadkach kolejnym krokiem będzie jednak wyrobienie duplikatu prawa jazdy. Dokonać tego można na trzy sposoby – tradycyjnie w stacjonarnym Urzędzie Miasta lub Dzielnicy (dotyczy obywateli Warszawy), listownie lub internetowo przez platformę ePUAP.
Pierwsze dwa rozwiązania wymagają przygotowania:
- wniosku o duplikat prawa jazdy, który można wypełnić na miejscu lub drukując wcześniej w domu,
- aktualnego, kolorowego zdjęcia o wymiarach 35×45 cm,
- ważnego dokumentu potwierdzającego tożsamość (dowód osobisty lub paszport),
- potwierdzenia opłaty wniesionej za wydanie duplikatu,
- paszportu lub karty pobytu (tylko w przypadku obcokrajowców).
We wniosku składanym drogą tradycyjną, zaznaczyć należy sposób, w jaki odbierzemy dokument – osobiście w wybranym Urzędzie lub w placówce pocztowej.
Drugim rozwiązaniem jest złożenie wniosku przez Internet – za pośrednictwem platformy ePUAP. W takiej sytuacji wystarczy przygotować:
- wypełniony, podpisany i zeskanowany wniosek o duplikat prawa jazdy,
- zdjęcie do prawa jazdy w formie elektronicznej (jeśli nie posiadamy zdjęcia w formie elektronicznej, możemy wysłać tradycyjne zdjęcie pocztą na adres Urzędu),
- potwierdzenie dokonania opłaty za duplikat prawa jazdy.
Warto zaznaczyć, że w przypadku chęci skorzystania z platformy ePUAP, musimy posiadać Profil Zaufany, umożliwiający bezpieczne zalogowanie.
Standardowo na nowy dokument czeka się do 9 dni roboczych od momentu złożenia wniosku. Czas ten wydłużyć się jednak może w przypadku konieczności dodatkowej weryfikacji przez Urząd Miasta lub Dzielnicy złożonych przez nas dokumentów.
Wniosek o wyrobienie duplikatu prawa jazdy – jak wygląda?
Wniosek, dzięki któremu ubiegać się możemy o wydanie duplikatu prawa jazdy, może na pierwszy rzut oka wyglądać nieco skomplikowanie. Jego wypełnienie nie jest jednak trudne. W górnej części uzupełnić należy dane organu, który przyjmuje dokument. Sam wniosek podzielony został na kilka części, jednak jeżeli zależy nam na uzyskaniu duplikatu prawa jazdy, wypełnić musimy tylko część:
- A – wszystkie dane kierowcy (imię i nazwisko, PESEL, miejsce urodzenia, obywatelstwo, adres zamieszkania oraz opcjonalnie adres e-mail i numer telefonu),
- B – wydany dokument, który posiada osoba składająca wniosek,
- E – zmiana danych/wydanie wtórnika dokumentu (należy tutaj określić powód składania wniosku o wydanie duplikatu prawa jazdy oraz wypisać załączniki)
- F – sposób, w jaki zostanie przekazany dokument (wybrać można odbiór osobisty lub wysłanie dokumentu pocztą)
- G – oświadczenie i miejsce na złożenie podpisu oraz wklejenie fotografii.
Na koniec należy jeszcze uzupełnić oświadczenie o miejscu zamieszkania.
Wypełniony oraz podpisany wniosek uzupełnić należy o niezbędne załączniki:
- ważny dowód osobisty lub paszport do wglądu,
- kolorowa fotografia o wymiarach 35×45 cm,
- potwierdzenie uiszczenia opłaty za wydanie duplikatu dokumentu.
Duplikat prawa jazdy – ile kosztuje?
Wydanie nowego dokumentu kosztuje 100,50 zł. Na kwotę tę składa się opłata za wydanie prawa jazdy (100 zł) oraz opłata ewidencyjna (0,50 zł). Za duplikat zapłacić można w kasie urzędu lub internetowo, dokonując przelewu na konkretny numer konta. W celu uniknięcia zbędnych komplikacji, warto zadzwonić do docelowego Urzędu i dopytać, na jaki numer konta dokonać płatności. Zdarza się także, że niektóre Urzędy korzystają z portali pośredniczących w płatnościach, przez co kwota do zapłaty może być powiększona o prowizję.
Uszkodzone lub zgubione prawo jazdy – czy można prowadzić?
Dnia 5 grudnia 2020 roku wprowadzono nowelizację, która pozwala zostawić prawo jazdy oraz blankiet ubezpieczenia w domu. Policjanci podczas kontroli nie wymagają okazania dokumentu, ponieważ wszystkie niezbędne dane mogą zweryfikować w internetowej bazie CEPiK. Oznacza to, że jeśli posiadamy uprawnienia do kierowania pojazdem danej kategorii, to mimo uszkodzonego lub zgubionego prawa jazdy, wciąż możemy swobodnie się nim przemieszczać po terenie Polski, bez obaw o otrzymanie mandatu.
Uszkodzone lub zgubione prawo jazdy za granicą – co zrobić?
Sprawa mocno komplikuje się w przypadku uszkodzenia lub utraty prawa jazdy za granicą. Nie obowiązuje tam bowiem prawo zezwalające na jazdę bez dokumentów, ponieważ zagraniczne służby nie mają dostępu do systemu CEPiK.
Będąc na zagranicznym wyjeździe, po zniszczeniu lub zgubieniu prawa jazdy, należy w pierwszej kolejności udać się na posterunek policji, a następnie do polskiej ambasady lub konsulatu. Na komisariacie policji powinniśmy otrzymać zaświadczenie świadczące o utracie lub zniszczeniu prawa jazdy, dzięki czemu będzie mieli możliwość bezpiecznego powrotu do Polski. Po powrocie należy natomiast jak najszybciej złożyć wniosek o wydanie duplikatu dokumentu.
Źródła:
https://www.gov.pl/web/gov/zglos-utrate-lub-uszkodzenie-prawa-jazdy
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000341/T/D20190341L.pdf
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001212/T/D20211212L.pdf
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160000231/O/D20160231.pdf
-
Porady1 rok ago
Gdzie na dokumencie jest numer i seria prawa jazdy?
-
Części samochodowe1 rok ago
Malowanie i lakierowanie zderzaka – ile kosztuje? jak to zrobić?
-
Części samochodowe1 rok ago
Wymiana sprzęgła – ile kosztuje? Kiedy wymienić? Co warto wiedzieć?
-
Porady1 rok ago
Pedały w samochodzie – Jak operować nimi prawidłowo?
-
Porady2 lata ago
Łuk prawo jazdy – jak zdać jazdę po łuku?
-
Porady2 lata ago
Najważniejsze informacje na temat prawa jazdy na traktor
-
Akcesoria samochodowe1 rok ago
Montaż klimatyzacji samochodowej – ile kosztuje? jak założyć?
-
Porady2 lata ago
Prawo jazdy na quada. Co mówią przepisy?