Connect with us

Porady

Zdałem prawo jazdy – co dalej?

Published

on

zdane prawo jazdy

Zdanie egzaminu teoretycznego oraz praktycznego na prawo jazdy nie jest końcem przygody związanej z wyrabianiem tego dokumentu. Po pozytywnie zakończonej praktycznej części, świeżo upieczeni kierowcy często zastanawiają się, co należy dalej zrobić. Poniżej przedstawione zostały szczegółowe instrukcje działania.

Arkusz przebiegu części praktycznej egzaminu – czy trzeba go gdzieś dostarczyć?


Arkusza przebiegu egzaminu, otrzymanego po jego zaliczeniu, nie trzeba nigdzie zanosić. Wynik przebytego egzaminu jest bowiem wprowadzany przez egzaminatora do systemu teleinformatycznego. To dzięki tej czynności, nasz PKK (Profil Kandydata na Kierowcę) będzie zaktualizowany o dane dotyczące finalnego wyniku egzaminu. Pozwoli to Wydziałowi Komunikacji, właściwemu ze względu na miejsce zamieszkania, na zamówienie stosownego dokumentu w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Zanim jednak to się stanie, jesteśmy zobowiązani uiścić odpowiednią opłatę.

Opłata za wydanie dokumentu prawa jazdy


Zanim otrzymamy blankiet prawa jazdy, musimy udać się do Wydziału Komunikacji i okazać dowód uiszczenia opłaty za wydanie dokumentu. Opłaty tej dokonać można stacjonarnie w kasie urzędu, przez Internet lub na poczcie.
Zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem jest dokonanie opłaty online. Więcej szczegółów dotyczących dostępnych metod płatności, znaleźć można pod linkiem: https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/platnosc-w-urzedzie.html.
Opłata za wyrobienie prawa jazdy wynosi 100 zł. Do tej kwoty doliczyć należy jednak jeszcze 50 zł opłaty ewidencyjnej. Koszt wydania dokumentu nie dotyczy jednak dyplomatów.
Po dokonaniu płatności, niezbędne jest udanie się do urzędu z potwierdzeniem zapłaty i dokończenie reszty formalności. Kolejnym krokiem jest złożenie przez odpowiedni urząd zamówienia w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Sprawdź też  Hamowanie awaryjne - jak wykonać je prawidłowo?

Ile trzeba czekać na odbiór dokumentu prawa jazdy?


Po zdaniu egzaminu na prawo jazdy, każda osoba z niecierpliwością obserwuje status prawa jazdy. Etap produkcji dokumentu śledzić można pod linkiem: https://info-car.pl/infocar/prawo-jazdy/sprawdz-status.html. Jeżeli po wpisaniu danych, na stronie wyświetli się komunikat o treści „Przyjęto dokument w urzędzie, dokumentu do odbioru”, można pójść do urzędu celem odebrania prawa jazdy. Będąc na miejscu, niezbędne jest potwierdzenie swojej tożsamości, okazując dowód osobisty lub paszport.
Czas oczekiwania na wydanie dokumentu prawa jazdy, zależy w głównej mierze od ilości pracy, jaką ma do wykonania Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych. Zazwyczaj świeżo upieczeni kierowcy czekają na wydanie dokumentu mniej niż tydzień.

Dokument prawa jazdy odebrany – czy to koniec przygody?


Po tym, jak odbierzemy gotowy dokument prawa jazdy, możemy już zacząć kierować pojazdami, na które zdobyliśmy uprawnienia. Należy jednak pamiętać, że poza odpowiednimi uprawnieniami, do jazdy niezbędne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC oraz przeglądu technicznego pojazdu. W innym przypadku narażamy się na otrzymanie mandatu podczas kontroli. 

Źródła:
https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20210001212/T/D20211212L.pdf
https://www.dziennikustaw.gov.pl/D2016000023101.pdf

Motoryzacja fascynuje mnie od chwili otrzymania pierwszego resoraka. Moje ulubione dziedziny to nowoczesne technologie stosowane w autach, motoryzacja lat '00, a od kilku lat również pojazdy elektryczne. Poza motoryzacją interesuję się marketingiem oraz elektroniką.

Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Popularne